Zamknij

Jak być dobrym rodzicem po rozwodzie?

03.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 16:58

Życie po rozwodzie - jakie trudności czekają rodzica? Z czym musi się zmierzyć? Jak ułożyć relacje w nowej układance? Jak radzić sobie w samotnym rodzicielstwie? Tylko partnerzy, którzy szanują się wzajemnie i dbają o dobrą komunikację, dają dzieciom dobre wzorce. 

Jak pomóc dziecku po rozwodzie?
fot. Shutterstock

Opieka naprzemienna, dziecko pozostaje przy matce, alimenty nałożone na ojca, weekendowe widzenia. Możliwości jest wiele, ale powiedzmy sobie szczerze, każde z nich odbije się na przyszłości dziecka. Rozwód to drugie, zaraz po śmierci bliskiej osoby, trudne przeżycie w życiu każdego człowieka.

Jak przedstawić nowego partnera dziecku?

Po tym, jak życie rodzinne się rozsypało, dorosłych i dzieci czeka wielka zmiana. Jak to zrobić, aby ograniczyć bolesne przeżycia i zwiększyć szanse na to, że nowa rzeczywistość będzie zaakceptowana. W takiej sytuacji dla dziecka najważniejsza jest stabilizacja, mimo że trudno ją stworzyć. Warto postarać się, chociaż o kawałek takiego wspólnego świata, pomoże w tym spędzanie czasu, pielęgnowanie rodzinnych tradycji, dbanie o porozumienie z dzieckiem. Ostatni punkt to największe wyzwanie, bo jak osiągnąć zrozumienie, gdy nasze dziecko mówi nam, że je zawiedliśmy? Jak stworzyć dobry świat, gdy dziecko od nas ucieka? Jak spokojnie rozmawiać, gdy obie strony mają w sobie dużo emocji, takich jak: złość, zdrada, niepokój. Potrzeba sporo czasu i cierpliwości, szukania Michael Gurian w książce: “The Wonder of Boys’ podaje wskazówki matkom, które po rozwodzie chcą związać się z kimś jeszcze raz.

1. Ostrożnie z randkami

Dorośli często szukają rady w kwestii wprowadzenie w życie dziecka nowego partnera. Pytają: jak to zrobić, kiedy jest na to odpowiedni moment, jak nie zrazić ich do siebie? To bardzo delikatny temat, w którym nietrudno o błędy. Przede wszystkim matka nie powinna narazić dziecko na pochopne znajomości, które nie mają przyszłości. Można wprowadzić nowego mężczyznę w życie chłopca dopiero wtedy, kiedy ona i jej nowy partner, naprawdę są gotowi na zaangażowanie i poświęcenie. Nowy mężczyzna w domu rodzinnym po rozwodzie przynajmniej na początku będzie trudną sytuacją, ale zachowując delikatność, rozwagę, można uniknąć głębokiego konfliktu.

  • Nigdy nie próbuj ukryć, że masz dziecko. Dojrzały mężczyzna zaakceptuje twoją sytuację. Dziecko nie może być pominięte.
  • Nie narażaj dziecka na kontakty ze zbyt wieloma mężczyznami.
  • Rozmawiaj, zarówno z partnerem, jak i dzieckiem, jak wyglądać będzie wasze wspólne życie, czy nowy partner będzie z wami mieszkał, jeździł na wakacje.
  • Wprowadź nowego mężczyznę w życie dziecka, dopiero wtedy, gdy będziesz ufała tej osobie.
  • Nie zmuszaj ich do wspólnego przebywania, jeśli widzisz, że nie potrafią się dogadać. 
  • Nie umawiaj się potajemnie na randki.

2. Nikt nie zastąpi taty

Nowy partner nie powinien być postrzegany, jako zastępca taty. Jego rola jest inna. Należy od początku jasno objaśnić dziecku zasady dyscypliny oraz rutynę czynności domowych, wprowadzane przez ojczyma, i wytłumaczyć, że są one dodatkiem, a nie substytutem zasad i obowiązków ustalanych przez ojca i matkę.

3.Naprawa mostów
Nieustający konflikt między rodzicami pogłębia traumę dziecka. Dorosły, matka i ojciec, powinni zastanowić się nad swoim udziałem w rozpadzie małżeństwa. Nie da się ukryć, że do końca życia, byłych małżonków łączyć będzie dziecko. Dla dobra dziecka należy zbudować pomost nad dzielącymi ich trudnościami. Wyjątkiem są sytuacje, w których biologiczny ojciec nie chce mieć z dzieckiem nic wspólnego.
4.Poparcie pomysłu zamieszkania z tatą
Nie należy blokować kontakt dziecka z ojcem biologicznym. Kiedy dziecko ma kilkanaście lat, zaczyna sprawdzać własną siłę i zdobywanie niezależności. Mogą, np.: walczyć z obowiązującymi zasadami, aby wypracować nowe. Może pojawić się pomysł zamieszkania z tatą. Dziecko powinno mieć taką możliwość.
5. Nowy partner nie jest rywalem
Matka musi zapewnić dziecko, że nikt nie zajmie jego miejsca w życiu. Nowy partner powinien poświęcić dziecku czas i dawać do zrozumienia słowami i zachowaniem, a nie przekupywać go prezentami i przyjemnościami.