Obserwuj w Google News

Wizualizacja - na czym polega i czy jest skuteczna?

2 min. czytania
14.12.2020 22:33
Zareaguj Reakcja

Wizualizacja to technika samorozwoju pozwalająca realizować nasze plany i kreować rzeczywistość. Aby ją wdrożyć i przyciągnąć pozytywne zmiany, należy stworzyć właściwe wrażenia zmysłowe. Dowiedz się, jak to zrobić.

profil kobiety
fot. Shutterstock

Wizualizacja jest procesem twórczym, mającym na celu realizację wyznaczonych planów. Polega ona na wykorzystywaniu wyobraźni, by stworzyć w głowie obraz tego, jak chcemy, by wyglądała nasza przyszłość.

Wizualizacja - czym jest?

Wizualizacja nastawia nasz mózg na działanie w określonym kierunku. Zgodnie z tym założeniem, jeżeli więc chcemy coś osiągnąć, powinniśmy wyobrażać, że już to mamy, a wtedy ten cel stanie się rzeczywistością. W tym procesie ważną rolę odgrywa podświadomość, która pomaga w realizacji naszych wizji i marzeń.

Wizualizacja zaczyna się od wybrania określonego celu. Następnie wyobrażamy sobie, jak dokładnie ma on wyglądać. Np. jeżeli chcemy zdobyć wymarzoną pracę, wyobrażamy sobie, jak zdobywamy to stanowisko oraz wizualizujemy, jak dokładnie ma ono wyglądać. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Warto opisać na kartce nasze wyobrażenia i mieć ją przy sobie, by móc często do nich wracać. Można też wykonać mapę marzeń, a następnie zawiesić ją w widocznym miejscu, by jak najczęściej mieć ją przed oczami.

Zobacz także: Plusy i minusy. Czy złość może mieć swoje dobre strony?

Jak wizualizować?

Wizualizacja jest skuteczna, gdy regularnie wyobrażamy sobie dany cel. Najlepsze momenty na wizualizację to poranek (tuż po obudzeniu) i wieczorem (tuż przed zaśnięciem). Wtedy nasze umysły są wolne od codziennej gonitwy myśli, są najbardziej chłonne i skutecznie współpracują z podświadomością.

Z wizualizacją należy pracować do momentu, aż nasz cel zostanie osiągnięty. Im częściej wyobrażamy sobie nasz sukces, tym lepiej.

Gdy już osiągniesz swój cel, świętuj i czuj wdzięczność. W ten sposób dasz swojej podświadomości znak, że liczysz na kolejne tego typu sytuacje. Potem możesz przejść do wizualizacji kolejnych celów.

Zobacz także: Zakupoholizm stanowi poważne zagrożenie. Jak się go leczy?

Wizualizacja to narzędzie, które pomogło już niejednej osobie w dotarciu do obranego przez nią celu. Wystarczy w nią uwierzyć i nauczyć się ją stosować. Wizualizacja to doskonały motor napędowy, a także nadzieja na świetlaną przyszłość. Wykorzystuje ją wiele osób, które uwielbiają planować i chcą zobaczyć siebie w danym miejscu choćby we własnej wyobraźni. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście wizualizacji, musicie to zmienić. To ciekawy mechanizm psychologiczny, który pomógł już niejednemu z nas. Przekonaj się na sobie.