Obserwuj w Google News

Typy rodzicielstwa: sprawdź, który opisuje ciebie

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
05.11.2019 17:17
Zareaguj Reakcja

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na bycie dobrym rodzicem, choć większość z nas poszukuje rad, jak nim zostać. Mimo to musimy zdać sobie sprawę, że na to, jak zachowujemy się wobec swoich dzieci, wpływa wiele czynników, np. kultura, w której żyjemy, wychowanie, wykształcenie, status społeczny. Mimo wszystko warto zastanowić się nad metodami wychowawczymi, które wybieramy. Pozwoli to poznać nasze mocne i słabe strony, jako rodzica. Sprawdź, jakim rodzicem jesteś?

Jak być dobrym rodzicem?
fot. Shtterstock

Dobry rodzic i style rodzicielskie 

Na początku warto zaznaczyć, że nie ma „dobrego” ani „złego” sposobu na rodzicielstwo , a swój styl najprawdopodobniej będziesz czerpać z kilku różnych typów. W trudnych dniach przypomnij sobie, że tak samo, ja nie istnieją idealni rodzice, nie istnieją też idealne dzieci. Wykonujesz niesamowitą pracę, wychowując małego człowieka.

Najbardziej znane style rodzicielskie:
- autorytatywny,
- liberalny,
- demokratyczny,
- niezaangażowany.

Autorytatywny rodzic

Wielu psychologów i pedagogów uważa, że to najbardziej rozsądna i skuteczna forma rodzicielstwa. Autorytatywny rodzic to taki, który:
- wyznacza jasna i spójne zasady,
- ma rozsądne oczekiwania wobec swoich dzieci,
- hojnie chwali swoje dzieci,
- słucha opinii swojego dziecka.

Rodzic liberalny

Rodzice tolerancyjni, zezwalający na wiele są zazwyczaj bardzo ciepli i kochający. Złośliwi mówią, że są to osoby, które dają sobie wejść na głowę. Cechuje ich to, że:
- nie ustalają ścisłych reguł i granic,
- nie próbują kontrolować swoich dzieci,
- mają kilka zasad wychowawczych, jeśli w ogóle maja,
- pozwalają swoim dzieciom na samodzielne podejmowanie decyzji.

Demokratyczny rodzic

To styl rodzicielski, który daje przestrzeń i dużą wolność. Dzieci mogą decydować, co lubią, co robią, jedzą, gdzie chodzą, dzięki temu śmiało wyrażają swoje opinie.  Dzięki temu w przyszłości są mniej przygnębione, zdolne do podejmowania decyzji i samowystarczalne. Jednak zanim to się stanie, rodzice wpajają swoim dzieciom zasady i przestrzegają przed konsekwencjami decyzji. Ten typ rodzica akcentuje w wychowaniu:
- niezależność,
- odpowiedzialność,
- wolność,
- kontrolę.

Zaniedbujący, niezaangażowani rodzice

To, co zostało oznaczone jako niezaangażowane lub zaniedbujące rodzicielstwo, to styl, który często jest poza kontrolą rodzica. Jeśli na przykład jesteś samotnym rodzicem, który wykonuje dwie prace, aby związać koniec z końcem. Możliwe, że nie znają ulubionego koloru, posiłku ani najlepszego przyjaciela swojego dziecka. Te dzieci często czują się niekochane, niedoceniane i niewidoczne.

Zanim ocenimy niezaangażowanego rodzica, pamiętajmy o tym, że to:
- są obojętni wobec dziecka, być może z powodu sytuacji pozostających poza jego kontrolą.
- nie zajmują się fizycznymi i emocjonalnymi potrzebami dziecka z różnych, nieznanym nam powodów,
- często to okoliczności uniemożliwiają im, nawiązanie więzi z dzieckiem.

Przeczytaj:  Wychowani pod kloszem cierpią na syndrom cesarza

Smutny wniosek przekazuje badania z 2009 roku. Wynika z niego, że rodzice, którzy doświadczyli przemoc fizyczną w dzieciństwie, są 5 razy bardziej skłonni do stosowania przemocy fizycznej w dorosłości wobec swoich dzieci. 

W zasadzie jest tyle stylów wychowania, ilu rodziców. Rzadko jest tak, że wpisujemy się w jeden kategorie. To jest naturalne i dobre, rodzicielstwo, tak jak my sami i dzieci podlega nieustannym zmianą. Badania sugerują, że dzieci najzdrowiej rozwija się wtedy, gdy potrafimy wypośrodkować wychowanie z kontrolowaniem.

Źródło: healthline.com

Przeczytaj:  Jak nie wychować małego tyrana? Tylko jeden z pięciu stylów wychowawczych jest dobry?