Obserwuj w Google News

Terapia psychodynamiczna - komu jest szczególnie polecana?

3 min. czytania
12.12.2020 19:00
Zareaguj Reakcja

Terapia psychodynamiczna jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych. Opiera się na założeniach teorii psychoanalizy. Terapia psychodynamiczna – dla kogo, efekty i opinie, krótkotrwała terapia psychodynamiczna – dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć!

Terapia
fot. Shutterstock

Terapia psychodynamiczna zakłada, że u podstaw choroby leżą nieświadome popędy, które są odrzucane przez świadomość. Taka blokada prowadzi do objawów neurotycznych. Na gruncie terapii psychodynamicznej wyrosła psychoterapia, w której część podejść terapeutycznych wywodzi się właśnie z psychoanalizy. Dowiedz się więcej o tej metodzie leczenia!

Terapia psychodynamiczna – dla kogo?

Terapia psychodynamiczna dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcą rozwiązać swoje problemy, jednak nie potrafią wskazać ich przyczyn ani źródła. Ten rodzaj terapii jest zwykle dość długotrwały – 2 do 5 lat, a częstotliwość spotkań z terapeutą jest bardzo wysoka. To nawet kilka spotkań w tygodniu. Terapia psychodynamiczna najlepiej sprawdzi się u osób o bardzo silnej motywacji do zażegnania problemu, a także o zdolności samokrytycyzmu i samoanalizy. Najważniejsza jest jednak motywacja i wytrwałość w dążeniu do celu – z terapii nie ma bowiem korzyści w postaci nagród. Wystarczająca musi być satysfakcja z osiąganych celów.

Terapią psychodynamiczną najczęściej leczy się:

  • zaburzenia nerwicowe
  • anoreksję i bulimię
  • psychozę.

Krótkoterminowa terapia psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna z założenia powinna być długotrwała. Można jednak spotkać się również z krótszymi formami jej trwania. Terapia tą metodą polega na dogłębnej analizie, jakiej wymaga się od pacjenta. Terapeuta koncentruje się przede wszystkim na technikach:

  • skojarzeń – ważne, by pacjent mówił wszystko, nawet jeśli wydaje mu się to bezsensowne i nic nie wnoszące
  • przeniesienia
  • interpretacji snów
  • interpretacji czynności.

Jeśli problem pacjenta nie jest skomplikowany i on sam wiele rozumie z sytuacji, jednak nie potrafi samodzielnie z niej wyjść, zastosowanie krótkotrwałej terapii psychodynamicznej może okazać się w zupełności wystarczające. Wszystko zależy od złożoności problemu oraz samoświadomości i zdolności do autoanalizy pacjenta.

Terapia psychodynamiczna – efekty

Efekty tego rodzaju terapii zależą od wielu czynników. Nieoceniona jest współpraca pacjenta, jego motywacja, zdolność do samoanalizy oraz chęci do wyjścia z impasu. Bieżące efekty mogą być różne – raz terapia będzie satysfakcjonująca, a postępy będą duże i zauważalne, innym razem może wydawać się, że wszystko stoi w miejscu, a nawet się cofa. Efektywność w największej mierze zależy od samego pacjenta: jego motywacji, wytrwałości i zaufania do terapeuty.

Terapia psychodynamiczna- opinie

Opinie pacjentów, którzy mają za sobą terapię psychodynamiczną świadczą o tym, że jest to metoda skuteczna dla leczenia wielu zaburzeń psychicznych. Jeśli spotkania z terapeutą przebiegają w warunkach spokoju, zaufania i zrozumienia, terapia może trwale i skutecznie poprawić także samopoczucie i dodać siły do dalszej walki. Uwaga – terapii psychodynamicznej nie stosuje się w przypadku nagłego lub agresywnego nawrotu choroby.

Zobacz także: Neurastenia - jak się objawia i jakie są przyczyny?

Terapia psychodynamiczna daje doskonałe efekty, ale żeby je zauważyć, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że można leczyć nią wiele schorzeń dotyczących zdrowia psychicznego. Terapia psychodynamiczna trwa zwykle dość długo, ale jest skuteczna. Pacjentom wraca po niej chęć do życia i w końcu mogą funkcjonować bez lęków i obciążeń. Nic więc dziwnego, że jest ona zalecana przez specjalistów, którzy widzą u pacjentów motywację i chęć działania. Spotkaliście się już kiedyś z tą formą terapii?