Czym jest placebo? Sprawdź, w jaki sposób na nas działa i jakie są jego efekty
Placebo to substancja o obojętnym działaniu, która, mimo że nie ma wpływu na stan zdrowia, może wywołać pozytywne skutki. To popularna forma terapii, znana jako jeden z alternatywnych rodzajów leczenia.

Placebo to słowo, które znamy wszyscy, jednak nie każdy jest świadom, czym tak naprawdę jest w rzeczywistości. Jest to oczywiście pojęcie medyczne, jednak nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie pacjenta. To forma terapii, która polega na podaniu pacjentowi substancji obojętnej, gdy on ma świadomość, że otrzymuje substancję leczniczą. Tym samym jest to psychologiczny wpływ na stan zdrowia pacjenta. Stosuje się je zwłaszcza wtedy, gdy zastosowanie prawdziwego leku mogłoby niekorzystnie wpłynąć na stan pacjenta. Na czym konkretnie polega placebo i kiedy jeszcze może do niego dojść?
Zobacz także: Mechanizmy obronne w psychologii - ułatwiają życie, czy je utrudniają?
Efekt placebo - co to takiego?
Placebo jest działaniem farmakologicznie obojętnym lub substancją nieaktywną podawaną pacjentowi. Przedstawia się ją mu jako środek czynny, sugerując, że poprawi on na stan jego zdrowia.
Do placebo możemy także zaliczyć zabieg chirurgiczny i inne zabiegi, takie jak stymulacja polem elektromagnetycznym, a nawet samo przebywanie w szpitalu, czy sprzęt medyczny, którego specjaliści używają w obecności pacjenta, opierając się tym samym jedynie na sile sugestii.
Ma ona doprowadzić do tzw. efektu placebo, czyli momentu, gdy pacjent odnosi wrażenie poprawy zdrowia, mimo tego, że tak naprawdę leczenie nie było zastosowane.
Zobacz także: Masochizm psychiczny. Jak leczyć bierność i brak zaufania do świata?
Placebo a nocebo - czym się różnią?
O efekcie placebo mówimy wtedy, gdy działanie farmakologicznie obojętne przynosi pozytywne efekty. Jednak taki rodzaj leczenia może wiązać się również z negatywnym wpływem na pacjenta. Wtedy mówi się o efekcie nocebo.
Okazuje się, że najczęściej efekt nocebo wiąże się z uczulenie na penicylinę zawartą w podawanych substancjach o działaniu obojętnym.
Placebo jest przede wszystkim zjawiskiem psychologicznym oraz biologicznym. Daje także efekty fizjologiczne.
Placebo wiąże się z zaspokojeniem potrzeb i oczekiwań. Przyjmując lek, towarzyszy nam przekonanie, że jego składniki odpowiedzą na nasze potrzeby, np. uśmierzą ból. Siła sugestii może działać na nas tak bardzo, że lek wywołuje pozytywną reakcję w naszym organizmie.
Co ciekawe, duże znaczenie ma w tym przypadku kolor substancji podawanej w formie tabletek. Z eksperymentów wynika, że tabletki w kolorze białym lub różowym dają najlepsze rezultaty w chorobach układu krążenia.
Zaś w przypadku zaburzeń lękowych najlepiej sprawdzają się tabletki w kolorze zielonym i niebieskim. Spore znaczenie odgrywa też wielkość tabletki. Okazuje się, że średnia wielkość działa najskuteczniej.
Zobacz także: Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się go pozbyć?