Zamknij

8 błędów wychowawczych, które rujnują rozwój dziecka

25.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:37

Czego żałują rodzice z doświadczeniem? Co robili źle i dostrzegli to dopiero po latach? Co uznają za błąd, który zaważył na życiu ich dzieci? W rozmowach z nimi często powtarza się stwierdzenie: “Poświęcałem zbyt mało czasu”. Brak czasu to częsty, ale niejedyny problem wielu rodzin. Oto lista najczęstszych błędów wychowawczych. 

8 błędów wychowawczych, które rujnują rozwój dziecka
fot. Shutterstock

1. Zbyt częste strofowali dzieci

Im większe oczekiwania od dziecka, tym częstsza krytyka. Kary stosowane na każdym kroku na  ogół doprowadzają do niskiej samooceny dziecka. Takie “czepianie się” za nieposprzątany pokój, za rozbity pokój, złą ocenę, mogą zabić też motywację do zmiany. Bycie zbyt surowym rodzicem wiąże się z naprawdę poważnymi negatywnymi konsekwencjami.

Ważna informacja

To co czujemy – to co odczuwamy w dużej mierze zależy od tego, co działo się z nami w domu rodzinnym.

2. Przegapili najważniejsze momenty w życiu

Dzieci, bardzo potrzebują obecności rodziców. Naprawdę nic tego nie zastąpi. Dorosłym wydaje, że coś nie jest tak ważne i nie wymaga jego przybycie np.: na mecz czy przedstawienie, ale dla dziecka oznacza to znacznie więcej. Z czasem dziecko czuje wielki zawód, bo to pokazuje, że nie są ważni i tracą kontakt z rodzicem. Wspólne wspomnienie są kluczowe w budowaniu i wzmacnianiu więzi. 

3. Nie spędzali z dzieckiem wystarczająco dużo czasu na twórczych zabawach

Twórcze zabawy, wcale nie muszą od razu oznaczać, że dziecko w przyszłości będzie muzykiem, artystą, malarzem. Zajęcia kreatywne mają mnóstwo zalet. Malowanie, zabawa plasteliną wpływa pozytywnie na rozwój inteligencji, wyobraźni i zasób słownictwa. Poza tym, angażując dziecko w wiele zajęć, można dowiedzieć się, co je naprawdę interesuje i w czym jest dobre. Już w młodym wieku mogą wykazywać wyjątkowe zdolności i później je rozwijać.

4. Nie brali pod uwagę opinii dziecka

“Dzieci i ryby głosu nie mają”, “Dorośli wiedzą lepiej” - znane powiedzenia. Takie podejście może poważnie odbić się na dorosłym życiu dziecka. Osoby, których głos jest ignorowany w dzieciństwie, mają zaniżoną samoocenę i myślą o sobie, że są niepotrzebne. 

5. Nie czerpali przyjemności kontaktu z dzieckiem

Dzieci, potrzebują nie tylko fizycznej bliskości, ale też zaangażowania emocjonalnego. Muszą czuć, że są kochane i naprawdę ważne. Jeśli rodzic unika tego kontaktu lub nie wykazuje radości, traci zaufanie dziecka. Z czasem doprowadza to do odsunięcia i stwierdzenia: "Nic na siłę". 

6. Nie edukowali dzieci na temat pieniędzy

Jeśli dziecko nie jest informowane o finansach,  nie potrafią zrozumieć prawdziwej wartości pieniądza i są w stanie uwierzyć, że konto bankowe i portfel rodzica to studia bez dnia. Kiedy dorastają, mają problem z zarządzaniem pieniędzy. Naprawdę rzadko rodzice tłumaczą, jak dużo czasu poświęca im zarobienie pieniędzy, ile kosztuje nowa zabawka i jak sporo mają wydatków związanych z domem. Nie chodzi o obciążanie dziecka problemami dorosłych, lecz o wyjaśnienie, czym są pieniądze i jaką odgrywają rolę. 

7. Nie przytulali dzieci odpowiednio często 

Dotyk to zmysł, który formuje się jako pierwszy – przed węchem, wzrokiem, smakiem – około 7. tygodnia życia płodowego. Badania dowodzą, że przytulanie chroni przed stresem. Dotyk leczy, dzięki wytworzonym w mózgu „By przeżyć, potrzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie – ośmiu. By się rozwijać, potrzebujemy dwunastu uścisków każdego dnia. Przytulanie na skutek uwalniania oksytocyny do mózgu sprawia, że czujemy się otoczeni dobrobytem i szczęściem -  uważa amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir

Zdaniem angielskiego psychologa Petera Colletta kontakt fizyczny „przywraca poczucie miłości i bezpieczeństwa, jakich doznawaliśmy w wieku niemowlęcym”.

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że noworodki przytulane rozwijają się lepiej, szybciej przybierają na wadze i są mniej narażone na choroby. O wpływie dotyku i przytulania na stan naszego zdrowia można dzisiaj powiedzieć bardzo dużo. Z badań wynika, że osoby pozbawione kojących kontaktów cielesnych częściej od innych zapadają na różne dolegliwości.

8. Często słuchali cudzych rad

Młodzi, niedoświadczeni rodzice mają tendencję do słuchania rad innych. U innych szukają wskazówek odnośnie pielęgnacji niemowlaka, zarządzaniem w domu, podziałem ról. Szukają pomocy, zapominając jednocześnie, że każda rodzinna jest inna i wymaga odmiennego podejścia. Nie ma schematów, a "złote rady" mogą tylko utrudnić. Nawet jeśli popełnione zostaną po drodze błędy, warto szukać rozwiązań we własnym domu poprzez rozmowę. 

Źródło: Jasna Strona