Zamknij

Emocjonalna reanimacja dla osób w kryzysie. Metoda znanego psychiatry składa się z 5 kroków

30.07.2019 13:05

Daniel Fisher, amerykański psychiatra z ponad 30-letnim doświadczeniem, opracował metodę, która przypomina reanimację serca. Na bazie tego, co sam przeżył — jako jeden z niewielu lekarzy otwarcie dzieli się doświadczeniami z okresu swojej choroby psychicznej, jaką jest schizofrenia — doskonali metody pomocy w leczeniu osób w kryzysach psychicznych. Sformułował podejście, które nazywa emocjonalną reanimacją. Marzy o tym, by każdy umiał ją wykonywać automatycznie, tak jak robimy to w przypadku utraty przytomności. Twierdzi, że jest to możliwe. 

Jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym?
fot. Shutterstock

Jak pomóc osobie w kryzysie? 

Czy jest coś, co może zapobiec chorobom psychicznym? Okazuje się, że czasem wystarczy porozmawiać, dać przestrzeń na zrozumienie, wysłuchanie. Chodzi o stuprocentowe bycie z osobą. 

Psychologowie i psychiatrzy z całego świata przez cały starają się uleczać choroby psychiczne. Zmieniający się świat wymaga aktualizacji technik leczenia. Aby zatrzymać kryzys, potrzebna jest psychoedukacja całego społeczeństwa. Szkolenie to coś na wzór pierwszej pomocy i reanimacji, która ma przywrócić funkcje życiowe. Rzadko kto, wie jak postępować z osobą chorobą. Niektórzy nie potrafią nawet dostrzec problemu i potrzeby pomocy.

Ważna informacja

Dr Daniel Fisher pracował przez 5 lat w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego prowadząc badania w zakresie neurochemii. Ukończył szkołę medyczną na George Washington University Medical School, rezydencję psychiatrii w Harvard Hospital w Cambridge, Massachusetts, doktorat z biochemii na University of Wisconsin, 4-letnie studia na wydziale Biologii na Princeton University.

Specjaliści nieustannie podkreślają, że największą potrzebą jest samo bycie z ludźmi. Miłość, akceptacja i uważność na drugą osobę sprawiają, że funkcjonujemy lepiej. Na jednej z konferencji dr Fisher mówił o opracowanej przez siebie metodzie, która pozwoli pomóc każdemu i w każdym momencie. Wspierające relacje są w stanie uzdrowić osobę po traumie lub innym kryzysie psychicznym. Jeżeli jest się z kimś, ważna jest komunikacja. Szczególnie należy zwrócić uwagę na mężczyzn, którzy często mają problem z komunikowaniem tego, co czują. Znany psychiatra zwraca szczególną uwagę na cztery kwestie:

  • Należy mówić o swoich uczuciach. Staje się to coraz trudniejsze. 
  • Postarajmy się być z osobą, zanim ją naprawiać. 
Potrzebujemy dzielić się swoimi odczuciami.   Dr Daniel Fisher
  • Jeżeli postaramy się być, a nie robić i wykonywać, to wtedy można razem poznawać to, co jest nieznane. Wtedy dociera się do uzdrawiającej mocy, która tkwi wewnątrz nas. Wtedy czujemy się bardziej żywi, zdolni do robienia większej ilości rzeczy. Umacnia to całe rodziny. 

Jak wygląda emocjonalna reanimacja?

Emotional CPR – czyli emocjonalna reanimacja osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, polega na:

1. uważnym słuchaniu, obserwacji, używaniu wszystkich zmysłów i „wewnętrznego wyposażenia” w celu rozumienia tej osoby na poziomie emocjonalnym;
2. empatii, współodczuwaniu;
3. hamowaniu się przed tendencją do dawania „dobrych rad”;
4. umiejętności przyznania się do bezradności, do tego, że niekoniecznie wiem, co dalej zrobić, ale jednoczesne pokrzepienie osoby, niepozostawienie jej samej sobie;
5. budowanie rzeczywistości z tą osobą poprzez budowanie tzw. wspólnej historii.

O swojej metodzie dr Fisher opowiadał na jednej z konferencji, która odbyła się w Polsce. 

Źródło: Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Wieliczce, Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu