Oceń
- Dogoterapia – na czym polega?
- Dogoterapia – komu może pomóc?
- Dogoterapia – jakie psy zostają „terapeutami”?
Terapia z udziałem zwierząt od wielu lat wykorzystywana jest jako sprawdzony sposób pomocy ludziom, którzy walczą ze schorzeniami natury fizycznej, jak i psychicznej. W zależności od tego, jaki jest główny cel terapii, wykorzystuje się w niej różne zwierzęta. Na czym polegają zajęcia dogoterapii i jakie korzyści dają choremu?
Dogoterapia – na czym polega?
Dogoterapia to specyficzne zajęcia motywacyjne, które polegają na wykonywaniu konkretnych czynności wspólnie z psem. Są to zazwyczaj proste ćwiczenia, takie jak rzucanie piłki czy wspólne bieganie z psem. Każde zajęcia są w pełni dostosowane do potrzeb pacjenta i mają na celu rozwijanie go w konkretnych aspektach. Terapia z udziałem czworonoga jest skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Spotkania odbywają się 2-3 razy w tygodniu i trwają około 1,5 godziny. Przebywanie przez dłuższy czas z psem niesie wiele korzyści dla zdrowia.
Głaskanie i przytulanie psa powoduje, że rozluźniają się wszystkie mięśnie. Obecność psa sprawia, że osoby biorące udział w terapii są bardziej zmotywowane – zależy im na tym, aby pies również był zadowolony ze wspólnej zabawy.
Psy to idealni terapeuci – nie oczekują niczego w zamian i są szczęśliwe, że mogą spędzić czas z człowiekiem. Regularna opieka nad psem to również motywacja do codziennych spacerów, co pomaga wrócić do zdrowia pacjentom po udarze czy zawale.
Zajęcia te mogą mieć charakter rekreacyjny, edukacyjny lub terapeutyczny – wszystko zależy od potrzeb pacjenta. Psy to wyjątkowe zwierzęta – ich oddanie sprawia, że nawet pacjentom z trudnościami łatwo się otworzyć. Pies staje się motywatorem, który zachęca do działania i pracy nad sobą. Niestety, terapia z udziałem psa nie jest dostępna w ramach NFZ. Koszt jednego sptokania to około 100 zł.
Dogoterapia – komu może pomóc?
Dogoterapia skierowana jest do pacjentów zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej (np. depresją, nerwicą czy chorobą dwubiegunową). Terapia z udziałem psa pomoże również w przypadku niesprawności intelektualnej u dzieci.
Komu pomaga dogoterapia? Jest wskazana dla osób, które chorują m.in. na:
- zespół Downa
- upośledzenia umysłowe
- cukrzycę
- ADHD
- autyzm
- epilepsję (psy potrafią wyczuć nadchodzący atak u epileptyków)
- chorobę Alzheimera
Zajęcia w towarzystwie czworonoga pomagają również stymulować zmysły, dlatego zaleca się je osobom zmagającym się z uszkodzeniami wzroku czy słuchu.
Dogoterapia – jakie psy zostają „terapeutami”?
Nie każdy pies nadaje się do dogoterapii. Bardzo ważny jest charakter i skłonności psa, dlatego w dogoterapii wykorzystuje się zazwyczaj beagle, goldeny i labradory. Psami terapeutycznymi nie mogą zostać psy, które bywają agresywne lub były wcześniej szkolone do pracy w innym charakterze niż terapia.
Przygotowanie psa do uczestniczenia w terapii trwa około 2-3 lata. Co ważne, pies, którego szkoli się do zostania terapeutą, przed rozpoczęciem zajęć musi zdać egzamin w Polskim Towarzystwie Kynoterapeutycznym.
Źródło: medicalnewstoday.com/poradniaterapia.pl/doganica.com
Oceń artykuł