Zamknij

Dogoterapia – jak działa i komu może pomóc?

Alicja Bartosiak
19.08.2021
Aktualizacja: 18.06.2022 09:28

Dogoterapia, inaczej kynoterapia, to niesamowita forma wspierania leczenia ciała i umysłu. Terapia z udziałem psa cały czas zyskuje na popularności. I nic dziwnego, ponieważ obecność zwierzaka naprawdę pomaga dzieciom i dorosłym, którzy stykają się z różnego rodzaju chorobami. Jak wygląda dogoterapia?

Dogoterapia – jak działa i komu może pomóc?
fot. Shutterstock
  1. Dogoterapia – na czym polega?
  2. Dogoterapia – komu może pomóc?
  3. Dogoterapia –  jakie psy zostają  „terapeutami”?

Terapia z udziałem zwierząt od wielu lat wykorzystywana jest jako sprawdzony sposób pomocy ludziom, którzy walczą ze schorzeniami natury fizycznej, jak i psychicznej. W zależności od tego, jaki jest główny cel terapii, wykorzystuje się w niej różne zwierzęta. Na czym polegają zajęcia dogoterapii i jakie korzyści dają choremu?

Dogoterapia – na czym polega?

Dogoterapia to specyficzne zajęcia motywacyjne, które polegają na wykonywaniu konkretnych czynności wspólnie z psem. Są to zazwyczaj proste ćwiczenia, takie jak rzucanie piłki czy wspólne bieganie z psem. Każde zajęcia są w pełni dostosowane do potrzeb pacjenta i mają na celu rozwijanie go w konkretnych aspektach. Terapia z udziałem czworonoga jest skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Spotkania odbywają się 2-3 razy w tygodniu i trwają około 1,5 godziny.  Przebywanie przez dłuższy czas z psem niesie wiele korzyści dla zdrowia.

Głaskanie i przytulanie psa powoduje, że rozluźniają się wszystkie mięśnie. Obecność psa sprawia, że osoby biorące udział w terapii są bardziej zmotywowane – zależy im na tym, aby pies również był zadowolony ze wspólnej zabawy.
Psy to idealni terapeuci – nie oczekują niczego w zamian i są szczęśliwe, że mogą spędzić czas z człowiekiem. Regularna opieka nad psem to również motywacja do codziennych spacerów, co pomaga wrócić do zdrowia pacjentom po udarze czy zawale.

Zajęcia te mogą mieć charakter rekreacyjny, edukacyjny lub terapeutyczny –  wszystko zależy od potrzeb pacjenta. Psy to wyjątkowe zwierzęta – ich oddanie sprawia, że nawet pacjentom z trudnościami łatwo się otworzyć. Pies staje się motywatorem, który zachęca do działania i pracy nad sobą. Niestety, terapia z udziałem psa nie jest dostępna w ramach NFZ. Koszt jednego sptokania to około 100 zł.

Dogoterapia – komu może pomóc?

Dogoterapia skierowana jest do pacjentów zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej (np. depresją, nerwicą czy chorobą dwubiegunową). Terapia z udziałem psa pomoże również w przypadku niesprawności intelektualnej u dzieci.
Komu pomaga dogoterapia? Jest wskazana dla osób, które chorują m.in. na:

Zajęcia w towarzystwie czworonoga pomagają również stymulować zmysły, dlatego zaleca się je osobom zmagającym się z uszkodzeniami wzroku czy słuchu.

Dogoterapia –  jakie psy zostają  „terapeutami”?

Nie każdy pies nadaje się do dogoterapii. Bardzo ważny jest charakter i skłonności psa, dlatego w dogoterapii wykorzystuje się zazwyczaj beagle, goldeny i labradory. Psami terapeutycznymi nie mogą zostać psy, które bywają agresywne lub były wcześniej szkolone do pracy w innym charakterze niż terapia.

Przygotowanie psa do uczestniczenia w terapii trwa około 2-3 lata. Co ważne, pies, którego szkoli się do zostania terapeutą, przed rozpoczęciem zajęć musi zdać egzamin w Polskim Towarzystwie Kynoterapeutycznym.

Źródło: medicalnewstoday.com/poradniaterapia.pl/doganica.com