Obserwuj w Google News

COVID-19 a zdrowie psychiczne: częstsze samookaleczenia, stany lękowe

2 min. czytania
20.08.2020 11:46
Zareaguj Reakcja

Media w Hiszpanią piszą o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Hiszpanów. Za częstsze przypadki samookaleczenia, prób samobójczych, stanów lękowych odpowiadać ma pandemia COVID-19 i wymuszona izolacja. W Polsce natomiast rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawianych przez psychiatrów.

COVID-19 a zdrowie psychiczne
fot. Shutterstock

Hiszpańskie media donoszą, że epidemia COVID-19 doprowadziła w tym kraju do drastycznego wzrostu przypadków zaburzeń psychicznych u obywateli. Jak wynika ze statystyk medycznych, publiczna służba zdrowia w tym kraju nie jest już w stanie poradzić sobie z problemem.

Pandemia odbija się na zdrowiu psychicznym

Dziennik ''El Mundo'' przytacza wypowiedź głównego epidemiologa kraju Fernando Simona, który potwierdził, że ''część personelu niektórych szpitali po wiosennej fali epidemii koronawirusa nie odbudowała należycie swojej kondycji psychicznej''.

Natomiast portal 20Minutos, zwrócił uwagę na to, że lawinowe przypadki chorób psychicznych w okresie epidemii koronawirusa doprowadziły do sytuacji niewydolności publicznej służby zdrowia, która nie radzi sobie już ze zjawiskiem. Portal przytacza niepokojące dane. Okazuje się, że zdrowie psychiczne około 46 proc. Hiszpanów z powodu epidemii znajduje się ''w poważnym niebezpieczeństwie'', a system publicznej opieki zdrowotnej nie jest już w stanie przyjąć więcej pacjentów.

- W ostatnim czasie doszło do nasilenia patologii (…) takich jak samookaleczenia, próby samobójcze czy kryzysy lękowe - napisało w sprawozdaniu dotyczącym zdrowia psychicznego hiszpańskiej populacji stowarzyszenie medyczne AMAI-TLP.

Przedstawicielka tego stowarzyszenia Ana Cabadas wyjaśniła, że wraz ze skoncentrowaniem się służby zdrowia na walce z COVID-19 poważnie został zaniedbany obszar zdrowia psychicznego. Hiszpańska psycholog zaznaczyła, że stan psychiczny wielu osób pogorszył się szczególnie w związku z przymusową izolacją społeczeństwa, do której doszło w całym kraju pomiędzy połową marca a początkiem maja.

Problem pogarszającego się zdrowia psychicznego nie dotyczy wyłącznie Hiszpanii. 

Dziennik Gazeta Prawna donosi, że podczas epidemii wzrosła liczba zwolnień lekarskich w Polsce. Chociaż dominującą przyczyną korzystania ze zwolnień były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem, to znacznie znacznie zwiększyła się (do 11 proc.) liczba dni absencji chorobowej w związku z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. 

Źródło: PAP