Obserwuj w Google News

Afirmacja – na czym polega i jakie daje efekty?

2 min. czytania
Aktualizacja 20.12.2020
20.12.2020 21:34
Zareaguj Reakcja

Afirmacja to inaczej wypowiadanie twierdzeń na swój temat, by się urzeczywistniły. Zdania te mają wpłynąć na przekonania o samym sobie. Ten rodzaj pracy nad sobą jest nazywany mechanizmem medytacji i autosugestii.

Afirmacja - na czym to polega?
fot. Shutterstock

Afirmacja ma wywołać pozytywną zmianę w nas samych. To rodzaj pracy nad sobą podobny do popularnej wizualizacji, polegającej na wyobrażaniu sobie osiągnięcia celu w danej kwestii. Oba te pojęcia są używane w psychologii i psychoterapii. Afirmacja, aby była skuteczna, musi być powiązana z całkowitym przekonaniem o tym, że to działanie ma sens i doprowadzi nas do wyznaczonego celu.

Afirmacja - co to jest?

Afirmacja – jak działa i czy rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty? Psychologowie są przekonani o skuteczności tej metody autosugestii. Jeżeli na przykład chcesz zwiększyć swoją samoocenę, powinieneś powtarzać zdania wskazujące na to, że masz wysokie poczucie własnej wartości. Aby afirmacja przyniosła rezultaty, powinna być praktykowana regularnie do czasu, aż poczujemy, że identyfikujemy się z wypowiadaną przez nas treścią.

Afirmacja - rodzaje

Wyróżniamy 2 rodzaje afirmacji: pozytywne i negatywne. Pozytywne mają na celu wprowadzenie korzystnych zmian w nas samych. Jednak równie często spotykamy się z afirmacjami negatywnymi, które wywołują w nas negatywne emocje i prowadzą często do zaniżenia naszej samooceny.

Afirmacje negatywne najgorzej działają na dzieci i osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości. Afirmacje pozytywne często wykorzystywane są w psychoterapii. Należy powtarzać je jak najczęściej. Poleca się stosować je 3 razy dziennie, po pięć minut. Najlepiej rano (tuż po przebudzeniu), w ciągu dnia i wieczorem (tuż przed zaśnięciem).

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!