Obserwuj w Google News

7 rodzajów napięcia mięśniowego. Wywołują je tłumione emocje

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
27.12.2019 17:08
Zareaguj Reakcja

Odczuwasz przewlekły ból głowy, karku, kręgosłupa? Może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że tłumisz w sobie emocje. Jak się okazuje, to częsta przyczyna wszelkich dolegliwości. Tłumione, uwięzione emocje są o wiele bardziej szkodliwe, niż mogłoby się nam wydawać. Poznaj 7 obszarów ciała, które komunikują kłopoty z przetwarzaniem emocji. 

Napięcie mięśniowe jest zwiazane z tłumieniem emocji.
fot. Shutterstock

Napięcie ciała: z czego wynika?

Tłumienie naturalnych ekspresji zdarza się nam codziennie. Na przykład kłócimy się z kimś, ale nie chcemy dać po sobie poznać, że coś nas zabolało, więc przybieramy maskę obojętności. Udajemy, że nic się nie stało. Trudne emocje, które gromadzimy dziś, mogą z nas wyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej dają o sobie znać przez ciało. 

Tłumienie emocji powoduje wzrost ciśnienia krwi, potliwość, napięcie małych i dużych mięśni, zmienia też tempo oddychania. To z kolei prowadzi do chorób psychosomatycznych. 

Ważna informacja

Dysregulacja emocjonalna to trudność lub niezdolność do radzenia sobie z przetwarzaniem emocji. Problematycznym stylem radzenia sobie z trudniejszymi emocjami jest np. unikanie, nadużywanie substancji uzależniających, objadanie.

Amerykański psychiatra, psychoterapeuta, twórca bioenergetyki Alexander Lowen, kiedy przychodził do niego klient, przyglądał mu się jaką przybiera postawę, jaki ma ton głosu, wyraz twarzy, oczu. Pytał w jaki sposób doświadcza swojego ciała, jakich napięć jest świadomy, czy ma problemy zdrowotne czy coś go boli. Oglądał jego ciało, poszukując wzorców napięć. Najczęściej robił to, kiedy pacjent stał przed lustrem, bo wtedy mógł od razu pokazać i wytłumaczyć, co widzi. 

Poznaj 7 rodzajów napięcia mięśniowego, które mogą być spowodowane przez tłumienie emocji.

  1. Górna część pleców. Najprawdopodobniej nie potrafisz zapomnieć o czymś bardzo smutnym, i ten smutek nagromadził się do tego stopnia, że czujesz go fizycznie.
  2. Ramiona. Ramię jest kojarzone z obowiązkami i rozsądkiem. Im więcej bierzesz na swoje barki bez zdawania sobie z tego sprawy, że potrzebujesz pomocy, tym gorsze napięcie mięśniowe.
  3. Napięcie i bóle brzucha. Doświadczamy tego, kiedy odmawiamy poradzenia sobie z czymś bardzo ważnym. Nie możemy udawać, że to się nie stało, nawet jeśli ten temat jest dla nas trudny; pozwólmy sobie na odczuwanie emocji wtedy, kiedy jest to konieczne.
  4. Szyja. Napięcie mięśni szyi może oznaczać, że odmawiasz poradzenia sobie z obecnym stresem. Wszystko to się w tobie kumuluje, a ty nie pozwalasz sobie na relaks i zredukowanie napięcia. Kiedy coś takiego dzieje się często, pojawia się wiele problemów. 
  5. Plecy. Jeśli doświadczasz napięcia mięśni w tym obszarze, najprawdopodobniej nie możesz poradzić sobie z niskim poczuciem wartości.
  6. Głowa.  Napięcie w rejonie głowy wywołuje strach przed utratą kontroli. Napięcie mięśni u podstawy czaszki, powoduje częste bóle głowy. 
  7. Nadgarstki. Napięcie w nadgarstkach jest bardzo powszechne. Doświadczamy tego, kiedy jesteśmy rozzłoszczeni, sfrustrowani. Gniew przejawia się u nas nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Jak zredukować napięcie ciała?

Regulacja emocji obejmuje strategie zaradcze, które stosowane są w konfrontacji z niechcianym nasileniem emocji. Możemy sterować natężeniem emocji, utrzymywać je na rozsądnym poziomie, tak byśmy mogli sobie z nimi poradzić. Folkman i Lazarus zdefiniowali 8 strategii radzenia sobie z emocjami:

  1. konfrontacyjne radzenie sobie (np. asertywność),
  2. dystansowanie się,
  3. samokontrola,
  4. poszukiwanie wsparcia społecznego,
  5. przyjmowanie odpowiedzialności,
  6. ucieczka – unikanie,
  7. planowe rozwiązywanie problemów,
  8. pozytywne przewartościowanie.

Jeśli nauczymy się lepiej radzić z rozwiązywaniem problemów rzadziej będzie dochodziło do eskalacji emocji. Radzenia z emocjami można się nauczyć w terapii. Jeśli pacjent zmaga się z trudną sytuacją życiową, można rozważyć zastosowanie technik radzenia sobie ze stresem, relaksację, ćwiczenia oddechowe.

Przeczytaj:  Dla kogo tak naprawdę jest psychoterapia?

Źródło: awarenessact.com, Magazyn Zwierciadło