Obserwuj w Google News

Pierwszy raz: jak się do niego przygotować?

4 min. czytania
Aktualizacja 01.02.2023
08.10.2019 15:30
Zareaguj Reakcja

Kiedy zaczynasz myśleć o pierwszym stosunku, prawdopodobnie masz sporo pytań. Być może zastanawiasz się, czy twoje ciało się zmieni, czy będzie to bolało, czy osiągniesz orgazm, czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę i w jaki sposób możesz się przygotować. Pierwszy raz to ważny moment dla psychiki człowieka. Decyzja o nim nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. Warto zatem odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – co sprawi, że pierwszy raz będzie naprawdę udany?

Pierwszy raz: jak się do niego przygotować?
fot. Shutterstock

Pierwszy raz: sposoby na zmniejszenie lęku

Niepokój związany z uprawianiem seksu po raz pierwszy jest dość powszechny. Jest jednak wiele rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć to uczucie.

Kluczowy jest wybór partnera. Powinna być to osoba, której w pełni ufasz i czujesz się przy niej bezpiecznie. Decyzja o podjęciu współżycia musi być za zgodą obu stron. Chłopak, który wywiera presję na dziewczynie, wykazuje niedojrzałość. Warto wtedy zastanowić się, czy jest wart uczucia. Nie można też decydować się na seks pod wpływem lęku, np. przed odrzuceniem albo „dla świętego spokoju”.

Może się też zdarzyć się tak, że partner nie ma złej woli, ale w intymnej sytuacji nieco go poniesie i będzie dążył do stosunku, zakładając, że partnerka go pragnie, podczas gdy ona tak naprawdę nie jest na to gotowa. W takiej sytuacji powiedzenie: „Nie. Nie chcę tego robić”, powinno go pohamować.

Presja może wystąpić nie tylko ze strony chłopaka, ale też ze strony otoczenia. Ci, którzy nie przeżyli pierwszego razu, są zazwyczaj bardzo wrażliwi na to, co słyszą o życiu seksualnym znajomych, osób z dalszego otoczenia, które są w podobnym wieku. Niebagatelną rolę odgrywają tutaj również media. Jeśli docierają do nich komunikaty: „Jak można w tym wieku nie współżyć!?”, mogą zrobić coś wbrew sobie, np. zdecydują się na poszukanie partnera „na siłę”. Tymczasem nie ma jednego „przepisowego” wieku na pierwszy stosunek. Nawet jeśli ze statystyk wynika, że średni wiek inicjacji seksualnej młodzieży to osiemnasty rok życia, nie powinno to mieć wpływu na przyśpieszenie decyzji o pierwszym razie. Najlepszy czas na seks to taki moment, w którym jesteś pewny, że tego chcesz.

Ważne jest też to, gdzie jest przeżywany pierwszy raz. Warto pomyśleć o spokojnym miejscu, gdzie nie ma ryzyka nagłego wtargnięcie osób trzecich, np.: rodziców, rodzeństwa, znajomych. Nieodpowiednie, przypadkowe, obce miejsce utrudni pełne czerpanie radości z intymnego momentu, umysł będzie błądzić i nie sposób będzie skupić się na tym, co się dzieje „tu i teraz”.

Jeśli jednak oboje zadbacie o odpowiedni nastrój i miejsce, łatwiej będzie stworzyć atmosferę bliskości. A to z kolei ułatwi grę wstępną, która jest bardzo ważna w budowaniu bliskości seksualnej. Czuły dotyk, pocałunek, masaż, wzrok zaprasza do wspaniałego seksu. Również na tym etapie, należy robić to z wyczuciem, bez pośpiechu, czyli sprawić, aby rzeczy działy się naturalnie.

Pierwszy raz: co się stanie z twoim ciałem?

Większy niepokój przed pierwszym razem wykazuje płeć żeńska. Wiąże się to głównie z lękiem przed bólem przebicia błony dziewiczej, zajściem w ciążę, wyborem nieodpowiedniego partnera.

Z fizycznego punktu widzenia dla kobiety pierwszy stosunek płciowy może wiązać się z bólem i krwawieniem, bo dochodzi do przerwania błony dziewiczej (defloracji), ale nie musi. Wszystko jest kwestią indywidualną. Samo krwawienie zdarza się u 43% dziewcząt, gdy uprawiają seks po raz pierwszy. Jeżeli martwisz się krwawieniem podczas stosunku, możecie podłożyć ciemny ręcznik. Jeśli krwawienie nie wystąpiło, nie oznacza, że nie doszło do przerwania błony.  

Wiele dziewczyn boi się bólu związanego z uprawianiem seksu po raz pierwszy. Ból podczas stosunku na ogół spowodowany jest tarciem podczas penetracji. Występuje on, jeśli nie ma wystarczającego nawilżenia pochwy. Odpowiednia gra wstępna zwiększy nawilżenie pochwy. Alternatywą jest używanie lubrykantów, nawilżaczy, żeli, które mogą sprawić, że stosunek będzie przyjemniejszy. 

Jak widać, wiele czynników decyduje o tym, czy pierwszy seks będzie przyjemnym doświadczeniem. Dla wielu osób jest to stresujące wydarzenie i nie zawsze kończy się orgazmem, szczytowaniem, czyli momentem najsilniejszego podniecenia płciowego. To zupełnie normalne. Sam seks bez orgazmu również bywa przyjemny i może być dobrym wstępem do dalszego budowanie intymnej relacji.

Czy można zajść w ciążę, uprawiając seks po raz pierwszy?

W niektórych społeczeństwach można spotkać się z mitem, że kobieta nie może zajść w ciążę, jeśli uprawia seks po raz pierwszy. To nieprawda. Jeśli kobieta zaczęła miesiączkować, może zajść w ciążę, uprawiając seks podczas dni płodnych. Jeśli kobieta nie jest gotowa na dzieci, powinna pomyśleć o zastosowaniu antykoncepcji.  

Pierwszy raz: jak się zabezpieczyć?

Decydując się na pierwszy raz, zapoznaj się z dostępnymi metodami zabezpieczającymi, które chronią przed zarażeniem się chorobami, infekcjami, przenoszonymi podczas stosunku. Może również dojść do niechcianej ciąży.

Ryzyko zarażenia się infekcjami jest znacznie wyższe, jeśli nie korzysta się z ochrony podczas seksu. Najczęstsze infekcje przenoszone drogą płciową to:

  • Chlamydia –  zakażenie bakteryjne, będące przyczyną stanów zapalnych narządów rodnych.
  • HIV/AIDS – nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. AIDS to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV. 
  • Opryszczka narządów płciowych.
  • Syfilis (kiła) – choroba płciowa chorobą  wywoływana zakażenie krętkiem białym.
  • Rzeżączka – jedna z najczęstszych niewirusowych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołują ją bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki. 

Używanie prezerwatyw podczas współżycia seksualnego może znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową.

Jeśli zdecydujecie się na tabletkę antykoncepcyjną, musisz zadziałać wcześniej: zapisać się na wizytę do lekarza, zrobić odpowiednie badania, dobrać pigułki i zacząć je zażywać. 

Należy pamiętać, że rozpoczęcie współżycia powinno być decyzją przemyślaną i taką, której jest się pewnym na 100%. Jeśli więc wizja pierwszego razu cię przeraża, chcesz to zrobić pod wpływem presji partnera, obawiasz się ciąży, nie masz wiedzy na temat antykoncepcji, nie decyduj się na to. Jeśli jednak zdecydujesz się na pierwszy stosunek, przede wszystkim daj się ponieść chwili. Pamiętaj, że na każdym etapie możesz się też wycofać, zrób to tak, by nie zranić partnera.