Obserwuj w Google News

Orientacja seksualna w okresie wczesnej dorosłości może się zmieniać

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
06.05.2019 15:54
Zareaguj Reakcja

Naukowcy wyróżniają trzy orientacje seksualne: hetero-, homo- i biseksualną. Jednak okazuje się, że sprawa jest bardziej złożona.

Orientacja seksualna może się zmieniać
fot. Shutterstock

Uczeni z Virginia Tech w Blacksburg przeanalizowali preferencje seksualne młodych ludzi w trzeciej dekadzie życia. Okazało się, że w okresie wczesnej dorosłości preferencje seksualne mogą być płynne, a orientacja seksualna, zamiast na trzy kategorie, powinna być podzielona aż na dziewięć.

Orientacja seksualna zmienia się z wiekiem?

Naukowcy porównali ankiety medyczne ok. 12 tys. studentów – z czasów, gdy wchodzili oni w dorosłość, do momentu ukończenia 30. roku życia. Wnioski były zaskakujące: orientacja seksualna zmieniała się z wiekiem!

Płynność preferencji seksualnych widać było szczególnie na przykładzie młodych kobiet. Aż 67 proc. kobiet postrzegających w wieku lat 20 swoją orientację jako „heteroseksualna przerywana epizodami homoseksualnymi”, dekadę później deklarowało wyłącznie pociąg seksualny do płci przeciwnej.

Uczeni doszli także do wniosku, że w przypadku młodych dorosłych powinno funkcjonować aż dziewięć, zamiast trzech, orientacji seksualnych i to w dodatku w podziale na płcie. Wyniki opublikowano w Journal of Sex Research.

Dziewięć orientacji seksualnych

Naukowcy z Virginia Tech, zamiast obecnie funkcjonującego podziału, orientacji hetero-, homo- i biseksualnej (w niektórych podziałach funkcjonują też aseksualna i autoerotyczna), wyróżnili następujące opcje:

  • orientacja heteroseksualna (87%),
  • orientacja głównie heteroseksualna lub biseksualna (3,8%),
  • orientacja homoseksualna (2,4%),
  • minimalna ekspresja seksualna (6,5%).
  • orientacja heteroseksualna (73,8%),
  • orientacja heteroseksualna przerywana epizodami homoseksualnymi (10,1%),
  • orientacja biseksualna (7,5%),
  • orientacja homoseksualna (1,5%),
  • minimalna ekspresja seksualna (7%).

Warto przypomnieć, że w świetle nauki żadna orientacja seksualna nie jest uznawana za patologię. Problem pojawia się wtedy, gdy nie jest ona akceptowana. Ewentualna psychoterapia nie polega na zmianie orientacji seksualnej, a jedynie na nauce samoakceptacji.

Zobacz także: Leczenie homoseksualizmu. Kiedy zostanie zakazane? 

– Będziemy walczyć z narzucaniem kategorii orientacji seksualnej. Ponieważ orientacja seksualna obejmuje szereg różnych doświadczeń życiowych w czasie, kategorie zawsze będą sztuczne i statyczne – podsumowała prof. Christine Kaestle z University Tech.

Zobacz także

Źródło: medicalxpress.com