Obserwuj w Google News

"Mit madonny i ladacznicy wiecznie żywy". O czym fantazjujemy w sypialni?

3 min. czytania
Aktualizacja 13.10.2023
13.10.2023 14:44
Zareaguj Reakcja

Fantazje erotyczne ma prawie każdy, ale nie każdy potrafi się do nich przyznać. Dlaczego nie potrafimy mówić o swoich marzeniach erotycznych? O czym fantazjujemy w zaciszu sypialni? O tym opowiada Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna, współautorka książki "Najlepsze przed tobą. O dojrzałej sztuce kochania".

O czym fantazjujemy w sypialni?
fot. Shutterstock

Fantazje erotyczne ma prawie każdy z nas, bo – jak wynika z badań dr Lehmillera, psychologa społecznego i pracownika naukowego w Instytucie Kinseya na Uniwersytecie Indiana w USA – aż 97 proc. populacji. Te pozostałe 3 procenty to osoby, które w ogóle nie mają umiejętności fantazjowania lub nie chcą się do nich przyznać.

Fantazje erotyczne, czyli co?

Czym są fantazje erotyczne? O tym w podkaście psychologicznym Psyche mówiła Klaudia Latosik, terapeutka, edukatorka psychoseksualna, współautorka książki "Najlepsze przed tobą. O dojrzałej sztuce kochania".

– Fantazje seksualne to są pewne mentalne obrazy związane z przeżywaniem erotyki, przyjemności, radości, seksualności, które pojawiają się w naszej głowie, które są w naszych wyobrażeniach. Fantazje seksualne są bardzo szerokie, bo mogą dotyczyć zarówno samego kontaktu seksualnego, samej aktywności seksualnej, jak i kontaktu z własnym ciałem, z seksualnością, ze zmysłowością – tłumaczy Klaudia Latosik i dodaje: – Czyli fantazją może być zarówno marzenie o tym, żeby przyjechał książę na białym koniu, jak i to, że leżymy na plaży, opalamy się nago, a promienie słoneczne muskają nasze ciało, jest nam ciepło, jest nam przyjemnie.

Dlaczego nie potrafimy rozmawiać o fantazjach?

Fantazje seksualne ma prawie każdy z nas, ale nie każdy potrafi o nich rozmawiać.

– Bardzo często rozmawianie o seksie wiąże się z dużym dyskomfortem, z niepokojem. Aby sobie jakoś sobie z tymi emocjami poradzić, to albo zaczynamy o tym mówić żartobliwie, albo idziemy w stronę medykalizacji tematu, albo brutalizacji – wyjaśnia Klaudia Latosik i dodaje: – Przyczyn tego zjawiska może być wiele. To może być wychowanie, normy społeczne. Bardzo często o seksie nie rozmawia się w domu (dotyczy to zwłaszcza pokolenia osób w średnim wieku). W wielu rodzinach to temat tabu. W wielu nadal uważa się, że seks ma służyć prokreacji, a nie przyjemności, odkrywaniu siebie, pokazywaniu swojej ekspresji seksualnej.

Mit madonny i ladacznicy ciągle żywy

Wiele kobiet boi się mówić o swoich potrzebach, seksualności, bo nie chce, by uznano je za wyuzdane. Jedna z jej klientek usłyszała od swojej matki: "Jeśli będziesz mówiła o sprawach intymnych, to nie znajdziesz sobie mężczyzny".

– Mit madonny i ladacznicy cały czas funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Madonna to ta, która nadaje się na żonę i matkę, którą przedstawia się rodzicom i dziadkom, a ladacznica to ta, o której się marzy, z którą się chce realizować swoje pragnienia seksualne. Ona jednak nie nadaje się na matkę – wyjaśnia Klaudia Latosik i dodaje: – Jest takie przekonanie, że nie da się tych dwóch ról łączyć i że mężczyzna odrzuci kobietę, jeśli ona pokaże swoją pełną ekspresję seksualną. Stąd to tłumienie swoich prawdziwych potrzeb, prawdziwych odczuć i prawdziwych pragnień w czasie seksu.

O czym najczęściej fantazjujemy w sypialni?

Z badań dr. Justina Lehmillera, psychologa społecznego i pracownika naukowego w Instytucie Kinseya na Uniwersytecie Indiana w USA wynika, że najczęściej fantazjujemy (kolejność przypadkowa) o seksie w wieloma osobami (trójkąty, orgie), o seksie w nietypowym miejscu lub o nietypowej porze, a także o uległości, dominacji, dyscyplinie czy zniewoleniu. Ale nie tylko, wiele osób fantazjuje o tzw. zmysłowym waniliowym seksie, czyli takim połączeniu intymności z bliskością.

Zdaniem ekspertki fantazje erotyczne zmieniają się z wiekiem i naszymi potrzebami. Są inne, gdy mamy 20 lat, a inne gdy mamy 40 lat.

– Seksualność zawiera dwa atrybuty. Po pierwsze, jest niezmienna i towarzyszy nam od poczęcia. Po drugie, jest zmienna, bo nasze fantazje się zmieniają – wyjaśnia w podkaście psychologicznym Psyche Klaudia Latosik i dodaje: – Zmienia się nasza seksualność, nasza historia seksualna (jest bogatsza o doświadczenia). Zmieniają się też nasze ciała, potrzeby, doświadczenia itd.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, w czym nam fantazje erotyczne pomagają, skąd czerpiemy inspirację, to zachęcam do odsłuchania całego podcastu. Jest on dostępny w playerze osadzonym na początku artykułu. Każdy odcinek podcastu Psyche jest też publikowany na YouTubie (premiera w każdą sobotę o 15.00), Spotify, Google podcast oraz Apple Podcast.

CZY WIESZ ŻE?

Jeśli chciałbyś/chciałabyś się z nami podzielić swoją historią, napisz na adres: online@radiozet.pl.