Obserwuj w Google News

Czujesz smutek i przygnębienie po stosunku? To może być dysforia seksualna

3 min. czytania
Aktualizacja 27.12.2021
27.12.2021 14:36
Zareaguj Reakcja

Smutek po stosunku to częste zjawisko i może wystąpić nawet u osób, które są w szczęśliwym związku i czerpią satysfakcję z seksu. Przygnębienie, osamotnienie, strach i wyrzuty sumienia to uczucia towarzyszące głównie kobietom. Jakie są przyczyny tych emocji i jak sobie z nimi radzić?

mutek po stosunku. Na czym polega dysforia seksualna?
fot. Shutterstock
  1. Dysforia seksualna: przyczyny
  2. Smutek po seksie – jak sobie z nim radzić?
  3. Dysforia seksualna: leczenie

Seks działa korzystnie na organizm; wzmacnia odporność, redukuje przewlekły ból, pomaga leczyć bezsenność i obniża stres. Kojarzy nam się z przyjemnością, odprężeniem i szczęściem. Jednak nie zawsze musi tak być. Stosunek seksualny aktywuje potężną ilość hormonów, których nagły wyrzut może różnie działać na ludzki organizm. Niektórzy, na wzrost oksytocyny we krwi, reagują właśnie przygnębieniem i płaczem. Momentalny spadek nastroju po seksie nazywamy dysforią seksualną, inaczej PTC (post–coital tristesse). Dolegliwość ta polega na odczuwaniu negatywnych, silnych emocji po stosunku. Uczucia te nie są jednak bezpośrednio związane z obiektywnymi okolicznościami, trudno określić ich źródło. PTC może przytrafić się ludziom, którzy lubią seks i nie mają żadnych problemów związanych z relacją za partnerem. Objawy PTC mogą pojawić się również po masturbacji. Jest to związane z poziomem hormonów w organizmie. Osoba z PTC najczęściej stara się „pozbyć” emocji poprzez płacz, który przynosi ulgę.

Trudne do opisania emocje po seksie mogą przyczyniać się do depresji i nieporozumień w związku, zniechęcają także do aktywności seksualnej, dlatego jeżeli płacz staje się nieodłącznym elementem każdego stosunku, należy jak najszybciej skonsultować się z seksuologiem. Szacuje się, że niemal jedna trzecia kobiet na świecie choć raz doświadczyła syndromu PTC, natomiast 10 procent kobiet regularnie zmaga się z uciążliwymi objawami dysforii. Negatywne emocje mogą utrzymywać się nawet do dwóch godzin po orgazmie. Skąd bierze się PTC i kto jest szczególnie narażony?

Dysforia seksualna: przyczyny

Chociaż w większości przypadków PTC wiąże się ze zmianą poziomu hormonów w organizmie, może wynikać również z predyspozycji biologicznych lub nierozwiązanych problemów o podłożu psychologicznym, takich jak:

  • traumatyczne przeżycia (związane z doświadczeniami seksualnymi z przeszłości)
  • nieuświadomione lęki seksualne (na przykład strach przed ciążą czy wstyd dotyczący cielesności)
  • dyskomfort wynikający z nadmiernej bliskości z partnerem
  • konflikt z partnerem (po seksie może nasilić się żal, który ukrywamy na co dzień)
  • nieprawidłowe wzorce zachowań seksualnych
  • codzienny, przewlekły stres

Po seksie, gdy mijają emocje, może nastąpić krótki moment refleksji, podczas którego zaczynamy zdawać sobie sprawę z nieuświadomionych często problemów, z jakimi zmagamy się w związku. PTC może być również jednym ze skutków ubocznych przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Dysforia seksualna może być wynikiem połączenia kilku wyżej wymienionych czynników.

Smutek po seksie – jak sobie z nim radzić?

Sporadyczne uczucie smutku i przygnębienia po seksie nie jest niczym niepokojącym. Seks to dla naszego organizmu ważne doświadczenie, które wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów, a także nasz stan psychiczny. Oprócz tego, że ma wiele korzyści zdrowotnych, jest bardzo ważnym elementem związku. Dyskomfort po każdym stosunku to sygnał świadczący o problemach zdrowotnych. Osoby z dysforią po stosunku często nie wiedzą, dlaczego seks wywołuje u nich niecodzienne objawy, co powoduje zagubienie i pogłębia problem. Zaburzenia seksualne, niezależnie od tego, jaki mają charakter, wpływają na wszystkie sfery życia, dlatego należy szukać pomocy jak najszybciej. 

Dysforia seksualna: leczenie

Metoda leczenia dysforii seksualnej jest uzależniona od przyczyny, która wywołuje problem. Terapia polega przede wszystkim na rozwiązaniu pierwotnego problemu. Osoby z PTC korzystają z pomocy psychoterapeutów, także w formie terapii dla par. Jeżeli podejrzewamy, że PTC może być skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji, należy poinformować o tym ginekologa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: health.com, mirror.co.uk