Seks bez zobowiązań wpływa na psychikę. 9 rzeczy, które warto wiedzieć
Wejście w wolny związek może wydawać się bardzo proste. W końcu w ten sposób unikamy wszystkich trudnych doświadczeń i emocji, z jakimi wiąże się tworzenie relacji z drugą osobą. Czy na pewno tak jest?

- Przywiązanie emocjonalne
- Żal i poczucie zawstydzenia
- Poczucie niespełnienia, niedosyt
- Ryzyko przegapienia szansy na trwały związek
- Obniżone poczucie własnej wartości
- Wahania nastrojów, smutek
- Dyskomfort psychiczny
- Depresja
- Trauma
Są osoby, które, chcąc uniknąć zranienia, decydują się na życie w swobodnej relacji, opierającej się wyłącznie na seksie. Jednak to zjawisko zwane inaczej friends with benefits, to niekoniecznie same benefity. Może być wręcz przeciwnie – taka umowa, choć tego nie chcemy, nie pozostaje bez wpływu na nasze uczucia. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych osób, którym ciężko zmienić swoją naturę, choć bardzo tego chcą. Według psychologów coś takiego jak związek bez zobowiązań w ogóle nie istnieje. Emocje i hormony, które towarzyszą takiej relacji, mogą być bardzo zaskakujące i całkowicie odmienne od sztywnych zasad, na jakie umówiliśmy się z drugą stroną. Wolny związek może mieć wiele plusów (na przykład lepsze poznanie samego siebie i swoich potrzeb) i oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji i samych zainteresowanych. Taki układ wiąże się jednak z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia psychicznego. Oto możliwe skutki uboczne:
Przywiązanie emocjonalne
Każdy z nas ma inną wrażliwość, jednak zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, istnieje całkiem duże ryzyko, że regularny, bliski kontakt fizyczny sprawi, że jedna ze stron poczuje się zaangażowana emocjonalnie. To naturalne, a gdy pojawiają się uczucia, trudno zachować dystans. To z kolei może prowadzić do tego, że poczujemy się wykorzystywani. Każdy człowiek ma potrzeby fizyczne, ale i emocjonalne.
Żal i poczucie zawstydzenia
Gdy w wolnym związku zaczynamy snuć wizje dotyczące wspólnej przyszłości, a druga strona zupełnie tego nie potrzebuje i przestaje nas rozumieć, możemy czuć ogromne przygnębienie. Nieodwzajemnione uczucia powodują, że narasta w nas żal i pewnego rodzaju zawstydzenie, że dopuściliśmy do sytuacji, która zaczyna być bardzo niezręcznie. Trwanie w takim układzie to ranienie samego siebie.
Poczucie niespełnienia, niedosyt
Trudno oczekiwać, że partner w luźnym związku zrozumie nasze emocje, jeżeli wcześniej umawialiśmy się na coś innego. Tak naprawdę wchodzenie w tego typu relację to zawsze ogromne ryzyko, bo nie jesteśmy w stanie całkowicie przejąć kontroli nad swoimi uczuciami. Świadomość tego, że partner seksualny nie widzi wspólnej przyszłości, a jednocześnie jesteśmy z nim przecież bardzo blisko, to ogromne rozczarowanie i tęsknota za czymś więcej.
Ryzyko przegapienia szansy na trwały związek
Wielu z nas bardzo szybko angażuje się emocjonalnie, ale może być też odwrotnie. Traktując seks automatycznie, bez emocji, staramy się zapomnieć o naturalnych, ludzkich odruchach. Skupianie się na tym, by utrzymać relację wyłącznie na poziomie fizycznym, możemy utracić coś ważnego.
Obniżone poczucie własnej wartości
Gdy zakochamy się w partnerze seksualnym, ale niestety nasze uczucia nie są odwzajemnione, możemy zacząć się zastanawiać, dlaczego tak jest. Zdarza się, że szukamy przyczyny odrzucenia w swoim wyglądzie, zachowaniu. Ciągłe analizowanie sytuacji, staranie się i zabieganie o uwagę może być bardzo wyczerpujące.
Wahania nastrojów, smutek
Relacja bez zobowiązań może powodować wiele obaw, a te często prowadzą do przygnębienia i wyrzutów sumienia po samym akcie seksualnym. Momentalny spadek nastroju po seksie nazywamy dysforią seksualną, inaczej PTC (post–coital tristesse).
Dyskomfort psychiczny
Mimo że jesteśmy coraz bardziej nowocześni, jeśli chodzi o seks, w wolnym związku, który tak naprawdę nie sprzyja ludzkiej naturze, możemy czuć, że przekraczamy swoje własne standardy. To powoduje nieustanny dyskomfort, poczucie zagubienia.
Depresja
Badanie przeprowadzone kilka lat temu przez naukowców z Kinsey Institute wykazało, że osoby, które nie były wcześniej w depresji, wykazywały znacznie więcej objawów depresyjnych po zaangażowaniu w przypadkowy seks.
Trauma
Seks z kimś, kogo tak naprawdę nie znamy, może być źródłem wielu nieporozumień i traum (m.in. poczucie wykorzystania), które wpłyną na późniejsze życie seksualne.
Ostatecznie to, jak wpłynie na nas relacja bez zobowiązań, zależy wyłącznie od nas samych. Zanim jednak zdecydujemy się na taki układ, zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi na ewentualne problemy uczuciowe. Każdy z nas ma inny bagaż emocjonalny, inaczej traktujemy pewne sprawy. Dlatego jeśli chodzi o seks bez zobowiązań, warto być szczerym wobec samego siebie.
Źródło: verywellmind.com, psychologytoday.com