Obserwuj w Google News

Płynność seksualna: na czym polega?

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
18.12.2019 18:13
Zareaguj Reakcja

Co jeśli dana osoba nie czuje się w pełni ani homoseksualistą, ani biseksualistą? Seksuologowie stworzyli nowy termin, który określa zmienną orientację seksualną. Płynność seksualna - co dokładnie oznacza?

Płynność  seksualna: czym jest?
fot. Shutterstock

Nowa orientacja seksualna 

Preferencje seksualne mogą się zmieniać w czasie, często w zależności od bezpośredniej sytuacji, w której znajduje się dana osoba. Opisano to jako płynność seksualną. Na przykład, jeśli ktoś zidentyfikuje się jako heteroseksualny, ale znajdzie się w środowisku, w którym przebywają tylko osoby tej samej płci, może odczuwać większy pociąg seksualny lub (i) romantyczny do partnerów tej samej płci. Jak każda inna cecha społeczna, preferencje seksualne, postawy, zachowania i tożsamość mogą być do pewnego stopnia elastyczne.

Płynność erotyczną definiuje się jako zmianę w ekspresji seksualnej ludzi - to znaczy postawy, preferencje i zachowanie. Innymi słowy, czyjaś reakcja seksualna może się zmieniać w zależności od otaczającego środowiska.

Płynność seksualna może wystąpić u osób zdecydowanie heteroseksualnych lub homoseksualnych, ale po prostu doświadczających zmiany w reakcji seksualnej. Na przykład można preferować bardziej kobiecy typ osoby, ale potem odkrywa się kogoś, kto naciska twój “guzik” w nowy i ekscytujący sposób. Nadal możesz preferować partnerów tej samej płci o takich samych kobiecych upodobaniach jak wcześniej, ale o bardziej męskich rysach.

Pojęcie płynności seksualnej nie neguje istnienia orientacji seksualnej (heteroseksualnej, homoseksualnej, biseksualnej). Rena McDaniel, seksuolog kliniczny i terapeuta, sugeruje, by pomyśleć o orientacji seksualnej jako o osi, na której przeciwnych krańcach są kobieta i mężczyzna. Nasze zainteresowania są gdzieś pośrodku tej osi i mogą się przesuwać - raz w jedną, raz w drugą stronę. Na przykład w wieku 22 lat jesteś bliżej lewej strony, ale koło 30-tki może się okazać, że przesuniesz się w prawo.

Płynność seksualna jest uzależniona od osobistych doświadczeń i relacji w związku. Ktoś, kto jest płynny seksualnie, niekoniecznie będzie konsekwentnie interesował się zarówno kobietami, jak i mężczyznami. W życiu osób płynnych seksualnie mogą zdarzyć się momenty, w których będzie bardziej świadomy zainteresowania jedną płcią, i momenty, w których będzie go przyciągać inna płeć. Wiąże się to z tym, że orientacja seksualna obejmuje wiele aspektów życia: kim jesteśmy, do kogo czujemy pociąg, z kim uprawiamy seks, jak się identyfikujemy. Do niedawna badacze koncentrowali się tylko na jednym z tych aspektów lub wymiarów, aby mierzyć i kategoryzować ludzi. 

Oczywiście sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje seksualne, jest zbyt skomplikowany, by pasować do etykiet „homoseksualny”, „heteroseksualny” lub „biseksualny”.  Zawsze będziemy mieć problemy z narzucaniem kategorii orientacji seksualnej, ponieważ obejmuje ona szereg różnych doświadczeń życiowych w czasie. A kategorie zawsze będą wydawać się sztuczne.

Jakie są orientacje seksualne i co oznaczają?

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co determinuje orientację seksualną danej osoby, ale uważają, że jest ona spowodowana złożoną zależnością wpływów genetycznych, hormonalnych i środowiskowych i nie uważają, by była ona kwestią wyboru. Doświadczanie i świadomość orientacji seksualnej jednostki może rozwijać się poprzez różnorodne fazy eksploracji i rozwoju tożsamości poprzez okres dojrzewania i w dorosłości. Orientacja odnosi się do fantazji, więzi, tęsknot.

Przeczytaj: Orientacja seksualna w okresie wczesnej dorosłości może się zmieniać

Źródło: theconversation.com