Obserwuj w Google News

Pociąg seksualny: co nas do siebie zbliża?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
11.10.2019 16:16
Zareaguj Reakcja

Przyciąganie, podobnie jak romantyczna miłość, działają w tajemniczy sposób. Chociaż chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego dana osoba przykuwa nasz wzrok, istnieje wiele niewidzialnych sił, które wpływają na to, kto nas pociąga, a kto zupełnie nie. Biologia i psychologia ewolucyjna ma kilka odpowiedzi. Oto, niektóre z czynników, które mogą pomóc w określeniu, kogo przyciągamy, a kto nas pociąga.

Pociąg seksualny: co go tworzy?
fot. Shutterstock

Przyciąganie, podobnie jak romantyczna miłość, działają w tajemniczy sposób. Chociaż chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego dana osoba przykuwa nasz wzrok, istnieje wiele niewidzialnych sił, które wpływają na to, kto nas pociąga, a kto zupełnie nie. Biologia i psychologia ewolucyjna prezentują w tym temacie kilka odpowiedzi. Oto, część czynników, które mogą pomóc w określeniu wzajemnego pociągania. 

1. Na początku zakochujemy się w zapachu
Feromony są bardzo silnie, zaangażowane w pociąg seksualny. Wydzielany przez nas pot i płyny ustrojowe dają chemiczne sygnały. W kontekście „uwalniających środków” mówimy o komunikacji, który odbywa się poza świadomością. W jednym z badań, sprawdzano, co pociąga kobiety i dano im do wąchania spocone męskie podkoszulki. Na ich podstawie kobiety były w stanie ocenić, który mężczyzna wydaje się im najbardziej atrakcyjny, mimo że żadnego z nich wcześniej nie widziały.

2. Głos
W drugiej osobie pociąga nas również barwa głosu. Okazuje się, że kobiecy głos bardziej uwodzicielsko brzmi w najbardziej płodnych dniach cyklu menstruacyjnego. Większe powodzenie mają kobiety o wyższym głosie. Natomiast atrakcyjniejsi dla kobiet są mężczyźni o niższym głosie.

Przeczytaj: Kiedy zakochanie zmienia się w miłość? 

3. Wygląd
Wiele badań nad psychologią ewolucyjną wykazało, że kobiety wolą mężczyzn o męskiej budowie. Być może dlatego, że męskie cechy, takie jak szerokie ramiona, wyraźne rysy twarzy, są oznakami dobrego zdrowia i męskości. Dzisiaj jednak nie zawsze jest to prawdą. Kobiety ewoluowały w poszukiwaniu męskości. Co więcej, to co określamy, jako atrakcyjne jest bardzo indywidualną sprawą.
Feingold w 1990 próbował określić rolę składnika fizycznego w przyciąganiu podczas nawiązywania relacji. Z jego analiz wynikało, że mężczyźni bardziej cenili atrakcyjność fizyczną niż kobiety.

4. Osobowość jest równie ważna
W pociągu seksualnym, nie chodzi wyłącznie o wygląd i związki chemiczne, ale również cechy osobowości, które mają ogromny wpływ na określeniu, czy ktoś jest według nas interesujący.
Naukowcy odkryli, że to, co dobre, jest piękne. Według badania przeprowadzonego w 2014 r. najbardziej pociągają nas twarze sympatyczne, życzliwe, uczciwe. Osobowość odzwierciedla pożądane cechy jako atrakcyjność twarzy. Zjawisko to można również nazwać „efektem halo”.

Ważna informacja

Efekt halo, in. efekt aureoli, w psychologii tendencja do automatycznego, pozytywnego lub negatywnego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pozytywnego lub negatywnego wrażenia.

5. To, co nas pociąga to wciąż indywidualna sprawa
Antropolożka Helen Fisher, która intensywnie badała temat miłości i randek podkreśla, że każdy ma indywidualne „mapy miłosne”, które określają, co nas w drugiej osobie pociąga. „Te mapy miłosne różnią się w zależności od osoby. Niektórym podoba się garnitur służbowy lub mundur lekarza, duże piersi, małe stopy lub pełen życia śmiech ”, opisuje w swojej popularnej książce: "Dlaczego on, dlaczego ona?" Helen Fisher.
Jak sugeruje, chociaż jednostki i kultury mają swoje własne standardy dotyczące tego, co uważają za atrakcyjne, istnieją pewne dość uniwersalne cechy, których wszyscy szukamy, w tym jasna karnacja, symetryczna twarz, szerokie biodra (dla kobiet) i ogólny wygląd zdrowia. 

Przeczytaj: Okiem eksperta: Gdy płomień się wypala... Czy to nadal miłość?