Dlaczego kobiety unikają zbliżeń? Ujawniono 4 główne powody
W sypialni słyszą: „Nie teraz, kochanie, boli mnie głowa!”. Mężczyźni w sieci, ale też w gabinecie u seksuologów żalą się, że seks po czterdziestce nie jest jak dawniej. Na forach zrozpaczeni piszą: „Moja żona unika zbliżeń"; „Mam wrażenie, że ona już w ogóle nie potrzebuje seksu, a ja tak". Myślenie, że to kwestia wieku jest błędne. Problem leży gdzie indziej.

- Według najnowszych badań mitem jest, że kobiety tracą apetyt na seks wraz z wiekiem.
- Preferencje seksualne po 40. zmieniają się z różnych powodów: psychologicznych, zdrowotnych, relacyjnych.
Część kobiet podkreśla, że seks jest dla nich bardzo ważny, ale mimo to na różnych etapach życia chcą go mniej. Do tej pory zanikające pożądanie seksualne tłumaczono jako naturalną część procesu starzenia.
Rzeczywiście, dotychczasowe badania wykazywały, że kobiety tracą zainteresowanie seksem głównie z powodu wieku. Dziś jednak zmienia się interpretowanie tego problemu, głównie za sprawą lekarzy, którzy zgłaszają, że to jest niezgodne z prawdą. Twierdzą, że takie podejście nie pokrywa się z tym, co obserwują i słyszą w gabinecie.
– Większość dotychczasowych badań wskazywały, że apetyt na seks maleje wraz z wiekiem. To naprawdę nie jest zgodne z historiami, które słyszę od swoich pacjentek – podkreśla dr Holly Thomas, profesor medycyny na Uniwersytecie w Pittsburghu.
Poprzednie badania były niepełne, przeprowadzane jedynie w pewnym momencie życia kobiet i porównane z podobnymi migawkami z późniejszych dziesięcioleci życia. – Tego typu badanie podłużne pokazało po prostu średnią w danym czasie. Patrząc na to w ten sposób, może się wydawać, że wszyscy podążają jedną drogą, co nie jest prawdą – dodała dr Thomas.
Popularny mit na temat seksu został obalony
W nowym badaniu wykorzystano inny rodzaj analizy, która pozwoliła śledzić pożądania kobiet w szerszym kontekście i w różnym czasie.
– Chcieliśmy użyć innego rodzaju techniki, aby sprawdzić, czy naprawdę istnieją różne wzorce. Kiedy zaczęliśmy szukać innych dróg, zobaczyliśmy, że znaczna grupa kobiet prezentuje inny sposób myślenia – opowiedziała dr Thomas. Badanie, w ramach którego przeanalizowano dane z ogólnokrajowego, wieloośrodkowego badania Study of Women's Health Across the Nation, wykazało trzy różne ścieżki w odczuciach kobiet na temat znaczenia seksu w ich życiu.
Około jedna czwarta kobiet kierowała się tradycyjnym sposobem myślenia na temat spadającego pożądania seksualnego – mniej ceniły sobie seks w wieku średnim. Inna grupa kobiet biorąca udział w badaniu powiedziała coś zupełnie przeciwnego. Około 27% z nich stwierdziło, że seks pozostaje dla nich bardzo ważny przez kolejne lata.
Zdaniem środowiska medycznego tu wcale nie chodzi o wiek, a o zmianę potrzeb seksualnych. W wieku 40 lat nie będzie wyglądać tak samo, jak w wieku 20 lat i na odwrót. – Mogą zaistnieć pewne modyfikacje, które musimy wprowadzić, ale ogólnie ludzie zdrowi i pozostający w dobrych związkach pozostają seksualni. Seks będzie wyglądał inaczej – zauważa dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny The North American Menopause Society – organizacji, która zajmuje się zdrowiem kobiet w okresie menopauzy.
Na wynik mógł mieć wpływ m.in. czynnik społeczno-ekonomiczny. Można założyć, że lepiej wykształcone kobiety, mające wyższe dochody, czują większą stabilność przy mniejszym stresie. Dlatego mają więcej miejsca, aby uczynić seks priorytetem, ponieważ nie martwią się o inne rzeczy.
Badanie wykazało też inny czynnik, który był ważny zarówno dla kobiet o niższym zainteresowaniu, jak i cieszących się dużym zainteresowaniem – chodzi o rasę i pochodzenie etniczne. – W badaniu Afroamerykanki częściej mówiły, że seks jest dla nich ważny w średnim wieku, podczas gdy Azjatki częściej uznawały seks za mało ważny w tym samym okresie. Wynika to z czynników społeczno-kulturowych niż z jakiegokolwiek czynnika biologicznego – wyjaśniła autorka badania. Kobiety z różnych grup kulturowych mają różne postawy, różne poziomy komfortu związane ze starzeniem się, różne podejście do tego, że to "normalne ”, gdy kobieta nadal ceni seks w miarę starzenia się.
Należy zauważyć, że istnieje wiele emocjonalnych, fizycznych i psychologicznych czynników, które mogą wpływać na to, jak kobieta postrzega seks. Według badaczy, można wymienić cztery źródła braku ochoty na współżycie: schorzenia, względy psychiczne i emocjonalne, relacje, obyczaje społeczne.
Z perspektywy medycznej, gdy kobiety wchodzą w okres okołomenopauzalny w wieku 40 i 50 lat, zaczynają doświadczać zmian hormonalnych, które mogą powodować, że seks staje się mniej satysfakcjonujący lub nawet bolesny.
Spadek estrogenu powoduje, że tkanki sromu i pochwy stają się cieńsze, bardziej suche i łatwiejsze do złamania, siniaków lub podrażnień. Podniecenie może stać się trudniejsze. Uderzenia gorąca i inne oznaki menopauzy mogą wpływać na nastrój i jakość snu, prowadząc do zmęczenia, niepokoju, drażliwości, mgły mózgowej i depresji. Wiele schorzeń może pojawić się lub pogorszyć w wieku średnim, co może również wpływać na libido.
Psychologiczny składnik seksu również może mieć ogromny wpływ na poziom pożądania seksualnego kobiety. Historia wykorzystywania seksualnego lub fizycznego, zmagania się z uzależnieniami i depresją, lękiem i stresem są tutaj głównymi czynnikami, które zmniejszają ochotę na seks. Samo uczucie niepokoju jest ogromnym decydującym o tym, czy kobieta będzie aktywna seksualna.
Chociaż badanie nie skupiało się konkretnie na lęku, wyniki pokazały, że kobiety z większą liczbą objawów depresji znacznie rzadziej uznawały seks za priorytet w życiu. Oprócz wpływu emocjonalnego obniżone libido jest efektem ubocznym wielu leków przeciwdepresyjnych przepisywanych w leczeniu depresji.
Kobiety w średnim wieku bardzo często stykają się ze zmianami w tzw. życiu romantycznym życiu. Szczególnie kobiety po 50. zmierzają się z różnymi innymi trudnościami życiowymi. Zdarza się tak, że tracą partnera na skutek rozwodu lub śmierci. Nierzadko też u partnera rozwijają się problemy zdrowotne, które utrudniają uprawianie seksu. Poza tym są zajęte karierą, opieką nad wnukami, a nawet dorosłymi dzieci, które wracają do domu. To wszystko sprawia, że trudno im uznać seks za priorytet.
Na tym etapie życie relacja zazwyczaj była wystawiona na próbę. Były doświadczane w niej dobre i gorsze momenty, które zapewne wpłynęły na to, jak dalece kobieta czuje bliskość z parterem.
Nie tylko to, co sami myślimy o seksie, ale również społeczeństwo, wpływa na aktywność seksualną. Wartości religijne, kulturowe i rodzinne dotyczące tego tematu mogą odgrywać kluczową rolę w swobodzie i satysfakcji seksualnej. Dla niektórych kobiet bycie seksualnym jest w jakiś sposób złe. Przekonanie o tym, że kobiety nie powinny dążyć do uprawiania seksu, po przekroczeniu magicznej 50-tki jest częstsze, niż nam się wydaje.
Oczywiście, jeśli kobiecie nie przeszkadza brak seksu, to nie ma powodu, aby szukać pomocy u specjalistów. Kluczowe jest to, z jakich powodów traci ochotę na seks i czy chce znaleźć rozwiązanie.
Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety, nawet jeśli chciały to zmienić, często wahały się przed skontaktowaniem się z lekarzem, być może dlatego, że utratę seksualności postrzegają to jako etap starzenia się.
Seks a zdrowie. Co się dzieje w organizmie w czasie seksu?
Seks nie tylko dostarcza endorfin, ale również zmniejsza ból. Korzyści zdrowotne płynące z seksu znacznie wykraczają poza przyjemność płynącą z orgazmu. Seks poprawia stan zdrowia na różne sposoby, od obniżenia ciśnienia krwi po redukcję stresu. Sama stymulacja bez orgazmu zmniejsza skurcze bólu menstruacyjnego, przewlekły ból pleców i nóg, a nawet migreny.
Seks może też pomóc w procesach pamięciowych. W badaniach przeprowadzonych przez Oxford University wykazano, że mężczyźni po pięćdziesiątce, którzy uprawiali więcej seksu, byli lepsi w zapamiętywaniu słów i sekwencjonowaniu liczb. W grupie przebadanych kobiet polepszyła się sama pamięć.
Źródło: CNN Health