Zamknij

WHO: obsesyjne granie w gry wideo prowadzi do zaburzeń psychicznych

29.12.2017 12:28

WHO ostrzega, że obsesyjne granie w gry wideo może prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego. Problem narasta do tego stopnia, że w proponowanej, nadchodzącej 11. Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO uwzględnia obsesyjne granie na liście chorób psychicznych. 

Photo by JESHOOTS.COM/ Unsplash
fot. ---

WHO definiuje uzależnienie od gier wideo jako trwały lub nawracający wzorzec zachowań o dużym nasileniu. Ostrzega, że obsesyjne granie w gry wideo powoduje znaczące upośledzenie w życiu osobistym, społecznym, rodzinnym edukacyjnym i zawodowym. Zaburzenie charakteryzuje się utratą kontroli nad swoim postępowaniem. Jak w przypadku uzależnień, granie w gry wideo staje się priorytetem i eskaluje pomimo negatywnych konsekwencji. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z problemem psychicznym?

Przede wszystkim, obsesyjne granie w gry wideo, zarówno online, jak i offline, musi być zauważalne przez okres co najmniej 12 miesięcy, aby mogła zostać postawiona ewentualna diagnoza. Jeśli objawy są nasilone i spełnione są wszystkie wymagania, diagnoza może obejmować osoby, które grają krócej.

Zobacz także

Uzależnienie od gier wideo - od diagnozy do leczenia

Gregory Hartl, rzecznik WHO, powiedział, że nowe zgłoszenie do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób dotyczące obsesyjnego grania obejmuje tylko opis kliniczny, a nie zapobieganie i metody leczenia. Wpisanie uzależnienia od gier wideo, czy obsesyjnego grania na listę chorób umożliwi śledzenie trendów zapadalności na chorobę, a także dzielenie się statystykami i spostrzeżeniami na ten temat pomiędzy ośrodkami zdrowia i lekarzami na całym świecie. To kolejny krok do opracowania skutecznej metody zapobiegania i leczenia takiego zaburzenia.

Mimo, że do opracowania konkretnej strategii zapobiegania i leczenia zaburzenia jeszcze daleko, to chorzy będą mogli liczyć na konkretną pomoc. Chris Ferguson, profesor psychologii na Uniwersytecie Stetson na Florydzie, którego badania obejmują m.in. gry wideo, określił listę chorób WHO jako "księgę prawdziwych chorób, których koszty leczenia pokrywa ubezpieczenie".

- Ludzie, którzy korzystają z leczenia uzależnienia od gier wideo, będą teraz mogli otrzymać zwrot kosztów. W przeszłości nie było to możliwe. - dodaje Ferguson.

Uzależnienie od gier - czy wciąż wiemy zbyt mało?

Naukowcy z całego świata spierają się, co do klasyfikacji zaburzenia, jakim jest obsesyjne granie w gry. Niektórzy twierdzą, że należy rozgraniczyć granie w gry wideo i granie online, bo są to dwie różne sfery. Wpisanie zaburzenia na listę chorób WHO jest jedynie propozycją, która ma wywołać dyskusję i pobudzić określone działania mające na celu opracowanie metod leczenia. To również doskonały sposób do zgromadzenia danych na temat skali tego problemu.

Zobacz także

Od lat dziewięćdziesiątych naukowcy badają wpływ obsesyjnego grania w gry na psychikę człowieka. Zgodni są co do tego, że problem znacznie się pogłębia, a do niego dochodzą kolejne uzależnienia od telefonów, internetu czy ogólnie pojętych social mediów. To, co starają się ustalić, to przyczyna problemu. Dlaczego niektórzy uzależniają się od gier, a innych wcale to nie dotyka? Być może znalezienie przyczyny pomoże rozwiązać problem. 

Wszyscy, którzy skupiają się na badaniu tego zjawiska są jednak zgodni, że otwarta debata i możliwość badania osób uzależnionych pozwoli na opracowanie skutecznych metod pomocy i zapobiegania.

Źródło:

Susan Scutti, WHO to recognize gaming disorder as mental health condition in 2018, CNN

________
zdrowie.radiozet.pl/nk