Tak piją Polacy. PARPA publikuje raport

06.02.2023 13:40

Jako społeczeństwo pijemy coraz mniej, ale niekorzystnie zmieniła się struktura spożycia napojów alkoholowych - wynika z raportu "Alkohol w Polsce". Eksperci z Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ostrzegają.

Alkohol w Polsce
fot. Shutterstock

Raport "Alkohol w Polsce" został przygotowany przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) po raz drugi. Pierwsza edycja ukazała się w 2019 roku. Przez ostatnie dwa lata całkowita konsumpcja alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski zmalała, ale model konsumpcji alkoholu ponownie przesunął się z modelu zachodniego na wschodni.

Alkohol w Polsce

Główny autor raportu prof. Andrzej Mariusz Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie, w rozmowie z PAP zwrócił uwagę na "rosnący udział napojów wysokoprocentowych kosztem tych o mniejszej zawartości alkoholu oraz niskim udziałem piwa".

Rośnie sprzedaż napojów spirytusowych, zarówno tych tanich, jak zwykła wódka, jak i najdroższych, na przykład whisky, gin oraz rum. Udział napojów spirytusowych wśród wszystkich trunków jest największy od 30 lat i sięga już 39,2 proc. Zwiększa się też spożycie wina, po które najchętniej sięgają kobiety.

Z danych PARP wynika, że 73 proc. badanych deklarowało w 2020 r. picie alkoholu w ilościach umiarkowanych, niestwarzających ryzyka dla zdrowia, 27 proc. ankietowanych pije ponad 6 litrów czystego alkoholu rocznie, czyli w sposób ryzykowny i szkodliwy dla zdrowia, a 11,6 proc. Polaków nadużywa alkoholu.

Z pozytywnych wieści: sporo piwoszy przerzuciło się na piwa bezalkoholowe, a wśród młodych ludzi pojawiła się nowa moda NoLo, czyli "No alkohol, Low alcohol". Oba te czynniki wpłynęły na zmniejszenie ogólnie liczby pijących w Polsce.

"Zaczęliśmy pić mniej jako populacja, ale ci, co pili, piją teraz coraz więcej alkoholu i częściej po niego sięgają" – podsumował prof. Fal.

Źródło: PAP