Zamknij

Nie jadł, nie spał, grał w grę przez 42 godziny. Rodzice wytoczyli proces

09.12.2022 16:48

W Kanadzie niebawem ruszy proces przeciwko producentowi popularnej gry komputerowej. Rodzice dzieci zarzucają twórcom gry udział w uzależnieniu młodych ludzi. Dzieci nie jadły i nie spały. Jedno z nich grało nieprzerwanie przez 42 dni. 

Gra komputerowa
fot. Shutterstock

Kanadyjska telewizja CBC informuje, że Sąd Najwyższy Quebecu zezwolił na pozew zbiorowy przeciwko Epic Games, twórcy popularnej gry wideo Fortnite. Pozew został po raz pierwszy wniesiony do sądu w 2019 roku przez trzech rodziców z Quebecu, którzy twierdzili, że Fortnite został zaprojektowany w taki sposób, aby uzależnić użytkowników, w tym wiele dzieci.

Jedno z dzieci, zidentyfikowane w dokumencie jako JO.Z, grało w Fortnite przez ponad 7781 godzin w ciągu mniej niż dwóch lat. Dziecko grało czasami do 3 nad ranem. Inne dziecko rzekomo grało w tę grę przez łącznie 59 954 minuty, co odpowiada 42 pełnym dniom gry.

Troje dzieci rozwinęło poważne uzależnienia od tej popularnej gry, spędzając prawie cały swój wolny czas w wirtualnym świecie, a w niektórych przypadkach nie jedząc, nie biorąc prysznica ani nie udzielając się towarzysko. Dzieci izolowały się od swoich rodzin, a jedno z nich miało ataki paniki z powodu presji gry.

- Gra ma wzorce projektowe, które zawsze zachęcają gracza do zaangażowania. Musisz zrozumieć, że kora przedczołowa dzieci wciąż się rozwija… więc może to być część wyjaśnienia, dlaczego ta gra jest szczególnie szkodliwa – powiedział Jean-Philippe Caron, jeden z prawników pracujących nad pozwem.

Przedmiotem pozwu są również płatne dodatki w grze, a także rozszerzenia i nagrody, które mogą otrzymywać gracze za przechodzenie do kolejnych poziomów. Jedno z dzieci, podobno wydało ponad 6000 dolarów na dodatki do gry, co zdaniem sądu nie miało żadnej realnej wartości i może to być sprzeczne z artykułem 1406 kodeksu cywilnego Quebecu, który mówi o "poważnej dysproporcji między oczekiwaniami stron" – czyli obowiązku świadczenia czegoś w zamian – "stwarza domniemanie wyzysku". 

Epic Games, twórca gry Fortnite, może odwołać się od wyroku w ciągu 30 dni. Jeśli firma się na to nie zdecyduje, będzie musiała bronić się przed zarzutami, gdy dojdzie do rozprawy.

Uzależnienie od gier zaburza codzienne funkcjonowanie

Uzależnienie od gier komputerowych widnieje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD. To zaburzenie charakteryzujące się upośledzoną kontrolą nad grą i zwiększającym się priorytetem grania nad innymi czynnościami. Gra zaczyna mieć pierwszeństwo przed innymi zainteresowaniami i codziennymi czynnościami. Cechą charakterystyczną jest też kontynuacją gry lub pogłębianie się zaburzenia mimo występowania negatywnych konsekwencji.

Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, aby zdiagnozować uzależnienie od gier, zaburzenie to wzorzec zachowania musi być na tyle poważny, że spowoduje znaczne upośledzenie funkcjonowania danej osoby w obszarach osobistych, rodzinnych, społecznych, edukacyjnych, zawodowych lub innych i musi być widoczny przez co najmniej 12 miesięcy.