NFZ: Co czwarty nastolatek w Polsce regularnie pali e-papierosy

05.01.2023
Aktualizacja: 05.01.2023 10:25

Palenie e-papierosów to coraz większy problem wśród nastolatków. Statystyki wyglądają coraz gorzej, a taki nałóg dla dorastającego dziecka wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jak rozpoznać, że nastolatek ma problem i co możemy zrobić?

E-papierosy to cora większy problem wśród młodzieży. NFZ alarmuje
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego palenie e-papierosów jest groźne dla nastolatków?
  2. Jak poznać, że dziecko pali?

Coraz więcej młodych ludzi sięga po elektroniczne papierosy. Pali aż 23 procent osób w wieku 15-18 lat. Według WHO Polska znajduje się wśród pięciu europejskich krajów z najwyższym odsetkiem palących wśród osób nieletnich. Dlaczego palenie jest aż tak powszechne? Na początku nastolatki sięgają po papierosa dla rozrywki, po jakimś czasie okazuje się, że to dobra metoda na łagodzenie stresu, którego nie brakuje uczniom w Polsce.

Dlaczego palenie e-papierosów jest groźne dla nastolatków?

Badanie PolNicoYouth, przeprowadzone na przełomie 2019 i 2020 dowiodło, że ponad 30 procent uczniów, którzy spróbowali nikotyny, po raz pierwszy miało z nią kontakt w formie e-papierosa. Co prawda nastolatkowie częściej używają e-papierosów niż tradycyjnych wyrobów nikotynowych, jednak jest to swego rodzaju uczenie się niezdrowego nawyku. Mimo że wiele osób uważa, że e-papierosy są zdrowsze, nie wiadomo dokładnie, jak ich stosowanie wpływa na organizm rozwijającego się człowieka. Pamiętajmy, że zawartość nikotyny w e-papierosach wcale nie musi być niższa niż w przypadku tradycyjnych papierosów. Dodatkowo, e-papierosy można palić praktycznie cały czas. Aż 77 proc. badanych przyznaje, że pali e-papierosa w domu! Nastolatek, który pali, prawdopodobnie będzie palącym dorosłym.

Używanie e-papierosów negatywnie wpływa na układ krążenia i podwyższa ciśnienie krwi. Taki nałóg to spory wysiłek dla serca.

Jak poznać, że dziecko pali?

W przypadku e-papierosów, zauważenie że dziecko pali jest znacznie trudniejsze. Jeśli jednak uważnie obserwujemy nastolatka, pewne szczegóły powinny zwrócić naszą uwagę. Dziecko, które pali, przede wszystkim potrzebuje wyższych kieszonkowych. Jeśli czujesz w pokoju dziecka słodkie, dziwne zapachy, a nastolatek ciągle jest spragniony, (papierosy powodują suchość w jamie ustnej), to mogą być sygnały alarmowe.

Co robić, gdy odkryjesz, że dziecko pali? Ważne wskazówki:

  • Pamiętaj o dobrym przykładzie. Jeśli nastolatek widzi, że rodzice sami palą, robią to w domu i nie ma w tym nic złego, trudno będzie mu zrozumieć, że musi przestrzegać innych zasad.
  • Rozmawiajcie. Postaraj się w prosty sposób wyjaśnić dziecku, dlaczego palenie jest szkodliwe, możecie pogadać też o finansach.
  • Wyznaczcie cel. Umówcie się, że jeśli dziecko odstawi e-papierosy, kwota, którą na nie przeznaczało, zostanie przekazana na coś wyjątkowego.
  • Nie toleruj e-papierosów. Problem z e-papierosami polega na tym, że społeczeństwo akceptuje je dużo bardziej niż zwykłe papierosy. Nie zgadzaj się na palenie w domu (dotyczy to też dorosłych!). Dziecko nie powinno mieć żadnych wątpliwości co do Twojej opinii na temat e-papierosów.
  • Szukaj pomocy. Jeśli widzisz, że nastolatek jest już uzależniony i potrzebuje profesjonalnej pomocy, postaraj się znaleźć specjalistę., który mu pomoże.

Źródło: planujedlugiezycie.pl