Oceń
- Leczenie alkoholizmu – przyczyny uzależnienia
- Leczenie alkoholizmu – metody
- Leczenie alkoholizmu – terapia alkoholowa
Leczenie alkoholizmu to żmudny i długotrwały proces. Podstawą walki z uzależnieniem od alkoholu jest zaakceptowanie faktu, że ma się problem i że uzdrowienie nie przyjdzie od razu. Terapia to długa, wyboista droga, podczas której niejednokrotnie się upada, wymagająca cierpliwości i silnej woli.
Objawy alkoholizmu mogą być bardzo przykre. Osoba zmagająca się z chorobą alkoholową musi wytrzymać w postanowieniu niepicia i poddać się rygorom terapii alkoholowej. Podstawowymi założeniami leczenia alkoholizmu jest usuwanie symptomów psychosomatycznych powstałych w wyniku uzależnienia i rozpoznawanie własnych problemów emocjonalnych, które doprowadziły do rozwinięcia choroby alkoholowej.
Leczenie alkoholizmu – przyczyny uzależnienia
Dokładna przyczyna alkoholizmu jest nieznana, naukowcy ustalili jednak, że predyspozycje do choroby alkoholowej mogą być dziedziczne. Ryzyko rośnie w rodzinach, których członkowie są uzależnieni od alkoholu.
Inne czynniki ryzyka to:
- zaburzenia psychiczne (schizofrenia, depresja),
- niepokój psychiczny,
- bieda,
- odizolowanie społeczne,
- nieśmiałość.
Leczenie alkoholizmu – metody
Leczenie alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne. Wyróżniamy następujące metody leczenia choroby alkoholowej:
- Poradnie leczenia odwykowego
Psychoterapia w poradniach leczenia odwykowego odbywa się 2-3 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Podstawowy etap psychoterapii trwa od 4 do 6 miesięcy. Na pomoc w poradniach leczenia odwykowego mogą liczyć także rodziny alkoholików, czyli współuzależnieni.
- Oddział dziennego pobytu
Zajęcia na oddziałach dziennego pobytu odbywają się 5 razy w tygodniu od 8 do 14. Podstawowy etap terapii trwa 8 tygodni. Osoby, którym trudno utrzymać abstynencję, mogą skorzystać z leczenia w całodobowych oddziałach, które trwa 6-8 tygodni. Na przyjęcie niestety długo się czeka – od kilku do kilkunastu tygodni.
- Oddział leczenia zespołu abstynencyjnego
Tutaj pacjenci trafiają w momencie zagrożenia życia. Hospitalizacja trwa od 7 do 10 dni. Po skończeniu podstawowego etapu terapii osoby borykające się z chorobą alkoholową kierowane są do poradni odwykowych oraz do samopomocowych grup anonimowych alkoholików i klubów abstynenta.
Leczenie alkoholizmu – terapia alkoholowa
- Odtrucie alkoholowe
Choroba alkoholowa to przede wszystkim problem psychologiczny, ale regularne picie alkoholu powoduje także fizyczne uzależnienie od alkoholu. W wyniku zaprzestania picia pojawia się tzw. zespół odstawienny. Fizyczne leczenia alkoholizmu polega przede wszystkim na leczeniu spustoszeń, jakie alkohol poczynił w organizmie oraz minimalizowaniu skutków odstawienia.
- Psychologiczna terapia alkoholowa
W przypadku leczenia alkoholizmu nie należy spodziewać się konwencjonalnych metod polegających na przyjmowaniu określonych leków, kluczową rolę odgrywa psychoterapia indywidualna i grupowa, choć niektórzy wymagają również leczenia farmakologicznego. Leczenie oparte jest na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej oraz doświadczeniach zaczerpniętych z ruchu AA.
Dużą rolę w wychodzeniu z uzależnienia od alkoholu pełnią bliscy, którzy powinni wspierać alkoholika. Musi on przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, jak przestać pić. Żeby to zrobić, powinien uświadomić sobie przyczynę swojej choroby i zaakceptować swoje psychiczne problemy. Dzięki wsparciu grupy osób, które przechodzą przez to samo co on, może zmierzyć się ze swoimi lękami. Psychoterapeuta stara się rozbudzić w pacjencie gotowość do zmiany. Tworzy tzw. dysonanse moralne, dzięki którym stara się uświadomić alkoholikowi, że pije przeciwko sobie, a nie przeciw światu.
- Leczenie farmakologiczne alkoholizmu
Farmakoterapia w leczeniu alkoholizmu polega przede wszystkim na podawaniu choremu środków nawadniających, witaminy B1 i benzodiazepin, które działają przeciwdrgawkowo, przeciwlękowo i nasennie oraz likwidują majaczenie.
Leczenie alkoholizmu mogą wspomóc także podskórne wszywki lub doustne tabletki z dysulfiramem. Kiedy alkoholik sięgnie po trunek, wywołują bardzo nieprzyjemne reakcje – takie jak: pulsujący ból głowy czy kołatanie serca, które zniechęcają do spożywania napojów wyskokowych.
Oceń artykuł