Tak narkotyki zmieniają zachowanie. Zaskakujący wynik eksperymentu
Przyjmowanie narkotyków wpływa na zachowanie. Regularne zażywanie tego typu substancji może nasilić lub sprowokować problemy natury psychicznej. Co dzieje się z organizmem po zażyciu konkretnych substancji? Poznaj wyniki wyjątkowego badania.

Narkotyki silnie oddziałują na układ nerwowy. U osoby pod wpływem pojawiają się charakterystyczne objawy, takie jak problemy z koordynacją, osłabienie napięcia mięśniowego, opóźnione ruchy. Narkotyk sprawia, że postrzegamy świat inaczej: mózg “dostaje” fałszywe informacje, które wysyła do całego ciała. Substancja może wywołać euforię, nienaturalne poczucie szczęścia i odprężenia, przy czym bardzo szybko stan ten może się zmienić. U wielu osób “przyjemne” efekty przechodzą w przerażające urojenia.
Oprócz zmiany zachowania pojawiają się objawy somatyczne, takie jak zaburzenia oddychania, nudności, senność. Regularne zażywanie substancji psychoaktywnych wyniszcza zdrowie w błyskawicznym tempie. Pamiętajmy też, że to, w jaki sposób zadziała konkretny narkotyk, zależy od wielu różnych czynników. Narkotyki silnie oddziałują nie tylko na ludzi, ale i zwierzęta.
Pewien szwajcarski farmakolog, Peter N.Witt, przeprowadził w 1948 roku niekonwencjonalny eksperyment. Chciał sprawdzić, co stanie się z pająkiem, gdy będzie pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Jak zachowują się pająki po narkotykach?
Podczas eksperymentu podawał on muchom różne narkotyki, a następnie karmił tymi muchami pająki. Substancje, które zostały wykorzystane w badaniu, to: marihuana, benzedryna (handlowa nazwa amfetaminy), kofeina oraz wodzian chloralu (lek o działaniu uspokajająco-nasennym), LSD. Następnie badacz zilustrował “zachowanie” pająka, który był pod wpływem narkotyków. Na obrazku widać wyraźne różnice między działaniem marihuany czy amfetaminy. Jak opisywał naukowiec, sieci utworzone pod wpływem LSD były bardziej nieregularne i chaotyczne, podczas gdy te wystawione na działanie meskaliny wykazywały nieznaczny wzrost rozmiaru sieci. Co zaskakujące, najbardziej znaczący wpływ na zdolność pająków do budowania sieci miała kofeina, środek pobudzający powszechnie kojarzony z kawą i herbatą. Większość z nas uznaje tę substancję za bardzo łagodną.
Wyniki sugerują, że pomimo powszechnego występowania w naszym codziennym życiu, kofeina może mieć silniejszy wpływ na układ nerwowy, niż często zdajemy sobie sprawę.
Oczywiście eksperyment ten należy traktować raczej jako ciekawostkę ze świata pająków. Pamiętajmy jednak, że pewne mechanizmy mogą działać podobnie: chodzi głównie o wykonywanie zadań pod wpływem narkotyków.
Źródło: Radio ZET/miragenews.com