Obserwuj w Google News

Alkohol zabija Polaków. Jesteśmy na drugim miejscu w Europie

2 min. czytania
27.10.2023 13:34
Zareaguj Reakcja

Choroba alkoholowa przyczynia się do większej ilości zgonów w całej Europie. Problem widoczny jest również w Polsce. W ciągu ostatnich lat liczba zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu wzrosła w naszym kraju dwukrotnie. Dane opublikowane przez Eurostat szokują.

Polacy umierają przez nadużywanie alkoholu. Szokujące dane
fot. EastNews/Adam Burakowski

Eksperci od dawna alarmują: pijemy coraz więcej alkoholu. Jedna trzecia Polaków pije ponad 6 litrów czystego alkoholu rocznie. Taka ilość określana jest jako picie ryzykowne. Alkohol jest trucizną, która wyniszcza cały organizm, a ze skutkami uzależnienia zmaga się cała rodzina chorego. Tymczasem ceny alkoholu rosną w Polsce znacznie wolniej, niż np. ceny żywności.

Eurostat, agenda unijna zajmująca się gromadzeniem danych na temat państw członkowskich, opublikowała właśnie niepokojące dane o liczbie zgonów w Unii Europejskiej wywołanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Kategoria ta obejmuje również zgony spowodowane nadużywaniem alkoholu.  W 2020 r. odnotowano ich prawie 194 tysięcy. Jak alarmuje organizacja, liczba osób uzależnionych od alkoholu cały czas rośnie. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce.

Tzw. standaryzowany w UE współczynnik umieralności z powodu zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu, w 2020 r.  w całej Unii Europejskiej wynosił dokładnie 3,6 zgonów na 100 tys. osób, (w porównaniu z 3,2 zgonów w 2011 r.). Dwucyfrowy wynik uzyskały jedynie dwa kraje: Słowenia (17,3 zgonów na 100 tys. mieszkańców) i Polska (10 zgonów na 100 tys. mieszkańców). Następnie w zestawieniu znalazły się kolejno: Dania (7,3), Chorwacja (6,5), Austria i Łotwa (w obu przypadkach 6,2). Najmniej zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu odnotowano w Grecji, we Włoszech i na Malcie.