,

Co jeść, by nie przytyć po rzuceniu palenia? Trzymaj się tych 7 zasad

16.03.2023 09:45

Chociaż pierwsze tygodnie po rzuceniu palenia mogą być bardzo trudne, jeśli chodzi o zachowanie zdrowych nawyków żywieniowych, jest też dobra wiadomość: w miarę upływu czasu zmysły się wyostrzają i  jedzenie smakuje coraz lepiej. Co jeść, by nie przytyć po rzuceniu palenia? Pamiętaj o kilku prostych nawykach.

Co jeść, gdy rzucasz palenie? Ważne zasady
fot. Shutterstock
  1. Ważna zasada: dieta po rzuceniu palenia nie może być restrykcyjna
  2. Dbaj o wysoką zawartość przeciwutleniaczy w diecie
  3. Jedz regularnie
  4. Miej przy sobie zdrowe przekąski
  5. Unikaj jedzenia produktów, które kojarzą Ci się z paleniem
  6. Pamiętaj o błonniku
  7. Odstaw alkohol

Wielu palaczy, którzy zabierają się za rzucanie zgubnego nałogu, boi się szybkiego przyrostu masy ciała. Nic dziwnego, bo papierosy przyspieszają metabolizm i… odbierają apetyt. To też uzależnienie psychiczne: palenie papierosa jest czynnością, która kojarzy nam się z relaksem, chwilą dla siebie. Gdy rezygnujemy z palenia, “musimy” czymś to zastąpić i najczęściej są to niezdrowe przekąski. Chodzi o to, by mieć zajęte ręce i nie myśleć o papierosie. Dbanie o zdrową, niskokaloryczną dietę w tym czasie jest bardzo trudne, ale istnieje kilka trików, dzięki którym unikniesz niekontrolowanego tycia. O czym pamiętać?

Ważna zasada: dieta po rzuceniu palenia nie może być restrykcyjna

Rezygnacja z nałogu jest i tak bardzo dużym wyzwaniem dla Twojego organizmu. W tym momencie najważniejszym celem jest to, by nie sięgnąć po papierosa, a nie dodatkowe kilogramy. Postaraj się skupić na jednej rzeczy. Restrykcyjna dieta może dodatkowo podsycić głód nikotynowy, dlatego zmiany wprowadzaj stopniowo.

Dbaj o wysoką zawartość przeciwutleniaczy w diecie

Twoje ciało, po wielu latach palenia, potrzebuje oczyszczenia. Im mniej toksyn znajduje się w organizmie, tym lepiej się czujesz, również psychicznie. Sięgaj po warzywa i owoce, takie jak maliny, jagody, truskawki, pomarańcze, czosnek, imbir, papryka.

Jedz regularnie

To jedna z najważniejszych zasad, o których musisz pamiętać, gdy rzucasz palenie. Chodzi o to, by nigdy nie dopuścić do uczucia głodu, który zaspokoisz czymś niezdrowym. Jedz 4-5 posiłków dziennie, w podobnych odstępach.

Miej przy sobie zdrowe przekąski

Przygotuj się na sytuacje, w których będziesz czuć nagłą potrzebę sięgnięcia po papierosa i zawsze miej przy sobie zdrowe, niskokaloryczne przekąski, by zająć czymś buzię. Spokojnie możesz jeść wszelkiego rodzaju orzechy, ziarna (np. słonecznika czy dyni), chrupkie pieczywo z pastą warzywną, sezonowe owoce, koktajle owocowe.

Unikaj jedzenia produktów, które kojarzą Ci się z paleniem

Palenie powoduje zmianę smaku: jedzenie wydaje się mdłe, nieciekawe. Dlatego dieta palacza często składa się z bardzo ostrych, przyprawionych dań czy przekąsek. W trakcie rzucania palenia warto to zmieniać: włącz do diety produkty, z których rezygnowałeś w ostatnim czasie: świeże warzywa i owoce, tłuszcze roślinne.

Pamiętaj o błonniku

Papierosy wzmacniają perystaltykę jelit. Dlatego gdy przestajemy palić, mogą pojawiać się nieprzyjemne zaparcia. W diecie byłego palacza powinny znaleźć się produkty, takie jak: biała i czerwona fasola, kapusta, buraki, marchewka, pomidory, kasza gryczana, kasza jęczmienna, płatki zbożowe, ryż brązowy, pieczywo żytnie, jabłka, gruszki czy banany. Ważne jest również prawidłowe  nawadnianie.

Odstaw alkohol

Sięganie po papierosa po alkoholu to częsty nawyk palaczy. To połączenie bardzo silnie pobudza ośrodek przyjemności w mózgu. Te dwa nałogi wzajemnie się napędzają, poza tym alkohol jest tuczący. Unikaj bodźców, które sprawiają, że masz chęć zapalić, przynajmniej przez pierwsze miesiące. 

Źródło: P.Nagel, Odżywianie pomoże w rzuceniu palenia – dieta byłego palacza i aktywność fizyczna, ncez.pzh.gov.pl; mp.pl; American Heart Association How Can I Avoid Weight Gain When I Stop Smoking?, heart.org; Patriota, P., Guessous, I. & Marques-Vidal, P. No changes in dietary intake after quitting smoking; a prospective study in Switzerland. BMC Nutr 7, 34 (2021). https://doi.org/10.1186/s40795-021-00440-4

Logo radiozet Dzieje się