Obserwuj w Google News

Uzależnienie od alkoholu - czy mnie dotyczy? Sprawdź, jakie są objawy alkoholizmu

4 min. czytania
Aktualizacja 06.12.2022
16.05.2018 15:39
Zareaguj Reakcja

Objawy alkoholizmu w zaawansowanym stadium trudno przeoczyć. Choroba alkoholowa rozwija się jednak podstępnie i stopniowo, a alkoholikami są także osoby wykształcone z tzw. dobrych domów. Pierwsze sygnały uzależnienia od alkoholu nie budzą takich kontrowersji. Osoba uzależniona częściej wychodzi "na piwo", relaksuje się lampką wina po ciężkim dniu, a kaca leczy "klinem". Zobacz, jakie są fazy alkoholizmu i jakie spustoszenie sieje w organizmie choroba alkoholowa.

Objawy alkoholizmu
fot. Shutterstock
 1. Alkoholizm – objawy choroby alkoholowej
 2. Alkoholizm – jak rozpoznać, sygnały ostrzegawcze
 3. Alkoholizm – skutki
 4. Alkoholizm – fazy uzależnienia od alkoholu
 5. Alkoholizm – komu grozi

Objawy alkoholizmu na początku nie są tak oczywiste. W pierwszej fazie choroby alkoholowej mogą być bardzo subiektywne i trudno je rozpoznać, ponieważ alkoholik maskuje problem. Dopiero w zaawansowanym stadium uzależnienia od alkoholu stają się widoczne gołym okiem. 

Objawy uzależnienia od alkoholu mogą rozwijać się długo i niepostrzeżenie. Chęć wypicia kilku lampek wina czy paru kufli piwa, bo po prostu nam smakują, trudno odróżnić od przymusu sięgnięcia po alkohol. Alkoholik może sam nie wyczuwać, gdzie leży ta granica. Choroby alkoholowej tym bardziej nie wyczuwają bliscy alkoholika, którzy oszukują się, że wszystko jest w porządku. Jakie są objawy alkoholizmu?

Alkoholizm – objawy choroby alkoholowej

Abyśmy mogli powiedzieć o alkoholizmie, musi wystąpić więcej niż jeden z poniższych czynników.

Do objawów choroby alkoholowej zaliczamy:

 • Głód alkoholowyalkoholik odczuwa silne pragnienie sięgnięcia po alkohol. Przymus picia jest bardzo duży, a jego zaprzestanie powoduje cierpienie.
 • Zespół abstynencyjny – objawy pojawiające się po przerwaniu picia alkoholu. Należą do nich m.in.:
 • Upośledzenie kontroli – alkoholik nie jest w stanie ustanowić granicy spożywania alkoholu i powstrzymać się od dalszego picia.
 • Zwiększona tolerancja na alkohol – osoba borykająca się z chorobą alkoholową musi spożywać coraz większe dawki alkoholu, aby wywołać ten sam efekt co wcześniej.
 • Koncentracja życia wokół alkoholu – uzależniony całą energię zużywa na zdobywanie i picie alkoholu, zaniedbując przy tym inne sfery życia.
 • Uporczywe picie pomimo świadomości jego skutków – alkoholik zdaje sobie sprawę, że robi sobie krzywdę, nie jest jednak w stanie zmienić swojego zachowania.

Alkoholizm – jak rozpoznać, sygnały ostrzegawcze

Zanim u alkoholika rozwinie się choroba alkoholowa ze wszystkimi jej objawami, można u niego rozpoznać kilka symptomów ostrzegawczych. Jeśli u danej osoby w ciągu pół roku bliscy zauważą co najmniej 2 razy któryś z poniższych sygnałów, możemy mówić o uzależnieniu. Osoba zagrożona alkoholizmem:

 • codziennie wypija co najmniej 2 piwa, 2 lampki wina lub duży kieliszek wódki,
 • jednorazowo potrafi wypić litr wina, ćwierć litra wódki lub 5 dużych piw,
 • dzień rozpoczyna od alkoholu, tzw. poranne piwo,
 • częściej umawia się ze znajomymi "na piwo", proponuje alkohol na imprezach,
 • pije alkohol do posiłków,
 • alkoholem "łagodzi" objawy kaca, tzw. klinowanie,
 • prowadzi samochód po alkoholu,
 • po wypiciu trunków wyskokowych staje się bardziej pewny siebie, pozbywa się kompleksów i zahamowań,
 • pije w sytuacjach stresowych, w ramach relaksu po ciężkim dniu, aby zapomnieć,
 • pije aż do "urwania filmu", po wypiciu obserwuje u siebie tzw. przerwy w życiorysie,
 • spożywa alkohol w samotności, w ukryciu.

Warto zauważyć, że nie trzeba pić codziennie, aby być alkoholikiem. W zaawansowanym stadium choroby pije się ciągami, co kilka dni, tygodni czy miesięcy, po czym następuje okres, kiedy alkoholik w ogóle nie sięga po alkohol.

Alkoholizm – skutki

Alkoholizm upośledza wszystkie sfery życia osoby uzależnionej:

 1. Prowadzi do ciężkich schorzeń fizycznych:
 1. Powoduje szereg zaburzeń psychicznych:

Alkoholizm uniemożliwia pracę, niszczy życie rodzinne, powoduje trudności w kontaktach z ludźmi. Osoby uzależnione od alkoholu często mają problemy z prawem czy finansami.

Alkoholizm – fazy uzależnienia od alkoholu

Wyróżnia się 4 fazy alkoholizmu:

 1. Picie towarzyskie – trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Alkoholik odkrywa, że picie alkoholu relaksuje, odpręża i odgania trudne emocje. Często sięga po kieliszek w gronie znajomych i na imprezach.
 2. Faza ostrzegawcza – chory zaczyna mieć tzw. przerwy w życiorysie, czyli krótkie amnezje związane z piciem. Alkoholik coraz częściej szuka okazji do napicia się. Spożywanie alkoholu coraz częściej kończy się „urwaniem filmu” i kacem, który leczy się "klinem".
 3. Faza krytyczna – alkoholik traci kontrolę nad piciem. Pije ciągami przeplatanymi okresami abstynencji. Lekceważy swoje zdrowie, zaniedbuje rodzinę i zaczyna opuszczać się w pracy. Staje się bardziej agresywny, często dochodzi do konfliktów małżeńskich.
 4. Faza chroniczna – Ciągi są bardzo długie, a okresy niepicia krótkie. Alkoholik sięga po alkohol od razu po przebudzeniu i upija się w samotności. Tolerancja na alkohol spada. Osoba borykająca się z chorobą alkoholową niszczy siebie i wszystkich wokół. Następuje degradacja zawodowa i społeczna. Alkohol staje się jedynym celem w życiu. Pojawiają się psychozy alkoholowe i halucynozy.

Alkoholizm – komu grozi

Wbrew obiegowym opiniom uzależnienie od alkoholu wcale nie musi dotyczyć bezdomnych czy osób z marginesu społecznego. Alkoholikiem może zostać każdy, nie tylko artysta czy celebryta. Wiek, status czy płeć też nie mają znaczenia. Wiele osób uzależnionych od alkoholu pije "kulturalnie" w pubach, klubach czy przy okazji spotkań towarzyskich. Problem zaczyna się, kiedy alkohol spożywany jest coraz częściej i w większych ilościach, a osoba z chorobą alkoholową nie umie funkcjonować na imprezach bez niego.

Śmierdzący pan spod budki z piwem – to już niejedyne wyobrażenie alkoholika. Coraz częściej z uzależnieniem od alkoholu zmagają się osoby młode, dobrze wykształcone, o wysokim statusie społecznym i dobrą pracą. Wieczorem sięgają po kieliszek z procentami po to, by się zrelaksować i odreagować problemy codziennego dnia. Jeśli wejdzie im to w nawyk, zaczyna się problem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.