Dlaczego wycofano z obrotu papierosy mentolowe? Znamy przyczynę

20.05.2020 16:02

Mentole znikają ze sklepów. Palacze, którzy do tej pory kupowali papierosy mentolowe lub smakowe, zachodzą w głowę, dlaczego wycofano z obrotu te produkty. Jest na to jednak wytłumaczenie. Wycofanie mentoli ma przyczynić się do ograniczenia palenia papierosów wśród osób, które preferują smakowy tytoń - głównie wśród kobiet i młodzieży. Czy takie postępowanie ma sens?

Papierosy mentolowe
fot. SHutterstock

Papierosy mentolowe znikają z rynku i jest na to uzasadnienie. Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych (i ogólnie smakowych) jest wynikiem przyjętej w 2014 roku dyrektywy UE, której celem jest ograniczenie palenia, zwłaszcza wśród kobiet oraz młodych osób, które chętnie sięgają po smakowe papierosy.

W Polsce jest ok. 9 milionów palaczy, a ponad 40 proc. z nich to osoby palące tzw. mentole. Czy te osoby planują rzucić palenie po wprowadzeniu zakazu? Absolutnie nie. Z badań wynika, że niemal 90 proc. palaczy nie planuje rzucić palenia po wejściu w życie dyrektywy unijnej. Około 50 proc. obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16 proc. przejdzie na produkty alternatywne (np. E-papierosy i podgrzewacze tytoniu). Natomiast prawie 20 proc. wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.

Jak Polacy reagują na wprowadzony zakaz? Z badania Forum Konsumentów wynika, że 81 proc. palaczy jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby osób palących papierosy, bo znajdą oni inne sposoby, aby „obejść” zakaz. Według wielu ekspertów, zakaz sprzedaży papierosów mentolowych spowoduje, że ludzie będą sięgać po papierosy z nielegalnych źródeł, które nie są badane i oficjalnie dopuszczone do obrotu.

Dlaczego papierosy mentolowe zostały wycofane?

20 maja 2020 roku zniknęły ze sprzedaży papierosy smakowe, w tym papierosy mentolowe i z mentolową kapsułką, a także tytoń smakowy do samodzielnego skręcania papierosów.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu, bo dodatkowy, przyjemny smak skłania większą ilość osób do palenia.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował powody, dla których wycofano ze sprzedaży mentole i inne smakowe papierosy:

  1. Papierosy mentolowe poprzez atrakcyjny smak sprawiają, że zaciągamy się nimi mocniej.
  2. Zachęcający smak ,,mentoli'' oraz innych papierosów aromatyzowanych sprawia, że są one alternatywą dla zwykłych papierosów.
  3. W przypadku papierosów mentolowych nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości nikotyny dostarczanej do organizmu.
  4. W przypadku papierosów mentolowych wdychamy więcej substancji smolistych.
  5. Zwykły papieros zawiera 4 tysiące związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych. Papierosy smakowe zawierają dodatkowo substancje wspomagające smak i zapach - sztuczne aromaty, które w połączeniu z wysoką temperaturą i innymi substancjami z papierosów stanowią zagrożenie dla zdrowia.
  6. Mentol zawarty w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego.
  7. Papieros mentolowy jest często papierosem inicjującym u osób młodych.
  8. Część badań wykazuje, że papierosy smakowe silniej uzależniają, niż papierosy tradycyjne.
  9. Z uwagi na odczucia smakowe, papierosy mentolowe są błędnie postrzegane, jako mniej szkodliwe dla zdrowia.
  10. Wykazano, że mentol zawarty w papierosach odgrywa istotną rolę w zwiększaniu liczby inicjowanych palaczy i utrudnia rzucenie palenia.

Źródło: forumkonsumentow.org