Obserwuj w Google News

Palisz papierosy? Twój syn prawdopodobnie też będzie uzależniony

1 min. czytania
13.06.2022 12:00
Zareaguj Reakcja

Uzależnienie od nikotyny u ojca może "przejść" na syna. Naukowcy z Pensylwanii odkryli, że synowie palących ojców są bardziej narażeni na uzależnienia i zaniki pamięci w przyszłości, niż mężczyźni wywodzący się z domów, w których ojciec nie był palaczem.

Palenie przy dziecku
fot. Shutterstock

Amerykańscy naukowcy opisali na łamach pisma "Molecular Psychiatry" wyniki swojego najnowszego badania, które dowiodło, że palenie papierosów (przyjmowanie nikotyny) przez ojców jest istotnym czynnikiem ryzyka przyszłego uzależnienia od nikotyny u ich potomstwa, szczególnie u synów. Ponadto naukowcy sugerują, że skłonność ta może utrzymywać się przez kilka kolejnych pokoleń.

Naukowcy z  University of Pennsylvania School of Nursing odkryli również, że poza tendencją do uzależnienia od nikotyny męscy potomkowie palących ojców są również bardziej narażeni na różne deficyty poznawcze i stany lękowe. Efekt ten jest związany ze zmniejszoną ekspresją genu Satb2, kodującego jeden z czynników transkrypcyjnych, w hipokampie potomstwa płci męskiej. Eksperymenty wykazały, że zwiększenie ekspresji Satb2 w tej części mózgu skutecznie odwracało te deficyty.

- Kolejnym etapem naszych prac będzie próba zrozumienia, w jaki sposób przyjmowanie nikotyny zmienia komórki rozrodcze i płyn nasienny oraz jak te modyfikacje przekładają się na neuroadaptacje i fenotypy behawioralne w kolejnych pokoleniach — powiedział prof. Heath D. Schmidt, główny autor artykułu. - Wyniki naszego badania zidentyfikowały nową grupę ryzyka, jeśli chodzi o uzależnienie od nikotyny, upośledzenie funkcji poznawczych i inne zaburzenia zdrowia psychicznego — dodał badacz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Katarzyna Czechowicz