Zamknij

Palacze widzą gorzej. Mogą mieć kłopoty z rozróżnianiem kolorów

08.04.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 02:12

Palisz? Narażasz się nie tylko na raka i choroby sercowo-naczyniowe, ale także kłopoty ze wzrokiem. Nałogowi palacze mają ograniczoną zdolność do odróżniania kolorów i kontrastów. 

Palacze widzą gorzej
fot. Shutterstock

Palenie papierosów wiąże się ze wzrostem stężenia toksycznych substancji we krwi, co powoduje zmniejszenie przepływu tlenu do siatkówki. Przyczynia się to do dwukrotnego wzrostu ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), ale także do powstawania codziennych deficytów w polu widzenia.

Palenie papierosów a zaburzenia widzenia

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey wykazały, że osoby palące powyżej 20 papierosów dziennie mają obniżoną zdolność do rozróżniania barw i kontrastów.

W badaniu wzięło udział 71 zdrowych osób, które wypaliły mniej niż 15 papierosów w życiu i 63 osoby, które paliły ponad 20 papierosów dziennie. Uczestnicy byli w wieku od 25 do 45 lat i zasadniczo nie mieli problemów ze wzrokiem.

Okazało się, że nałogowi palacze mieli ograniczoną zdolność do odróżniania kontrastów i kolorów w porównaniu z osobami niepalącymi. Naukowcy wiążą ten fakt ze wzrostem stężenia toksycznych substancji we krwi, co przyczynia się do zmniejszenia przepływu tlenu do siatkówki.

Wyniki opublikowano w „Psychiatry Research”.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Ze wcześniejszych badań wynikało, że palenie papierosów znacząco zwiększa również ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żołtej (AMD). Uczeni z University of Wisconsin School of Medicine and Public Health w Madison przebadali pod tym kątem niemal 5 tysięcy osób. Z badań tych wynikało, że palenie zwiększa ryzyko rozwoju poważnej fazy AMD o 36 proc. Prawdopodobieństwo rozwoju schorzenia było zwiększone także u osób, które rzuciły palenie.

Zwyrodnienie plamki żółtej to częste schorzenie, które występuje u ok. 8 proc. osób po 50. roku życia i prawie 40 proc. 80-latków. Powoduje stopniową utratę wzroku.

Dowiedz się więcej: Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) 

Eksperci przypominają, że istotnym elementem profilaktyki rozwoju chorób siatkówki jest dieta bogata w luteinę i zeaksantynę, które znajdują się m.in. w ciemnych warzywach liściastych, takie jak jarmuż, szpinak czy sałata.

Źródło: sciencedaily.com