Obserwuj w Google News

Pacjenci brytyjskich szpitali dostaną darmowe... e-papierosy

2 min. czytania
07.05.2021 10:24
Zareaguj Reakcja

Darmowe e-papierosy dostaną pacjenci z oddziałów ratunkowych czterech brytyjskich szpitali. Zgodę wyraziło NHS.

E-papierosy
fot. Shutterstock

E-papierosy to kontrowersyjny temat. Jedni uważają, że to wyłącznie zamiana jednego nałogu na drugi, inni przekonują, że to najskuteczniejsza metoda rzucania palenia. Wątpliwości nie mają lekarze z Wielkiej Brytanii.

Darmowe e-papierosy w szpitalu

Szpitale w Norfolk, Londynie, Leicester i Edynburgu sprezentują pacjentom e-papierosy. Gotowe do użytku zestawy, w których znajdzie się również zapas liquidów na tydzień i kontakt do poradni leczenia uzależnień, otrzymają nie wszyscy pacjenci, a nałogowcy, którzy nie mogą poradzić sobie z problemem.

Pacjenci zostaną podzieleni na dwie grupy. Jedni otrzymają zestawy z e-papierosami, inni - wyłącznie ulotki informacyjne i kontakt do poradni leczenia uzależnień. Miesiąc, trzy miesiące i sześć miesięcy później pracownicy szpitala sprawdzą, komu udało się rzucić palenie.

Badanie zostanie przeprowadzone na jesieni przez Uniwersytet Wschodniej Anglii. Uczeni mają nadzieję, że dzięki tego typu akcji walkę z nałogiem rozpoczną osoby po porażkach oraz te, które do tej pory w ogóle nie brały tego pod uwagę.

E-papierosy - czy są szkodliwe?

Eksperci z NHS uznają e-papierosy za mniej szkodliwe niż tradycyjne, a Public Health England szacuje, że dzięki waporyzacji palenie rzuca aż... 50 tys. Anglików rocznie.

Prof. John Newton z Public Health England podkreśla, że w 2019 roku palenie zabiło prawie 75 tys. nałogowców w Anglii. „Tysiące osób mogłoby rzucić palenie, gdyby nie bezpodstawne obawy o bezpieczeństwo dotyczące e-papierosów” - podkreślił w rozmowie z BBC.

E-papierosy dają możliwość inhalacji nikotyny, ale bez konieczności wdychania produktów ubocznych spalania. Eksperci przypominają jednak, że sama nikotyna również ma szkodliwy wpływ na organizm i jest substancją silnie uzależniającą. Przed nałogiem trzeba chronić zwłaszcza dzieci.

Źródło: bbc.com