Zamknij

Nikotynowy nałóg u mężczyzn powoduje nadwagę... wnuków. Jak to możliwe?

18.02.2022 14:14

Konsekwencje palenia papierosów są bardziej długofalowe, niż przypuszczano. Nowe badania pokazują, że wnuki mężczyzn, którzy zaczęli palić przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, są narażone na nadwagę. Nałóg dziadka może dodawać im nawet 5 kg dodatkowej tkanki tłuszczowej… Do którego pokolenia sięgają szkodliwe skutki uzależnienia?

Palenie papierosów powoduje nadwagę w kolejnych pokoleniach: badanie
fot. Shutterstock

Palenie papierosów jest dla organizmu jak trucizna. Powoduje nie tylko raka płuc, ale wiele innych problemów, na przykład choroby sercowo-naczyniowe. Palacze mają problemy ze skórą, która przedwcześnie się starzeje. Nałóg ten wpływa negatywnie na stan jamy ustnej i zębów… Choć zgubne skutki tego nałogu można wymieniać bardzo długo, nadal wiele młodych osób decyduje się na pierwszego papierosa. Chęć spróbowania czegoś nowego bardzo często zmienia się w długoletni nałóg. Każdego dnia w Polsce pierwszego papierosa wypala około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. Nowe badania dowiodły, że rozpoczęcie palenia przez chłopców, którzy nie osiągnęli jeszcze dojrzałości płciowej, wpływa na zdrowie ich wnuków. Skutki nałogu mogą sięgać nawet do czwartego pokolenia!

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, a jego wyniki opublikowano 21 stycznia w „Scientific Reports”. Analiza obejmowała eksperymenty na myszach i dane dotyczące wpływu palenia na zdrowie ludzi, pochodzące z wieloletnich badań. Okazało się, że u myszy narażenie na niektóre szkodliwe substancje, zanim osiągną dojrzałość płciową, wpływa negatywnie na ich potomstwo. Następnie badacze przeanalizowali dane ponad 14 tysięcy osób, które uczestniczą w programie badań „Children of the 90s”. Rozpoczęły się one niemal 30 lat temu. Wnioski, do jakich doszli badacze, są zaskakujące. Analiza potwierdziła, że wczesne rozpoczęcia palenia papierosów przez mężczyzn wpływa na wagę ich wnuczek.

Nałóg dziadka może powodować nadwagę u kobiet w kolejnych pokoleniach

Naukowcy odkryli, że poziom tkanki tłuszczowej  jest znacznie wyższy u kobiet, których dziadkowie lub pradziadkowie ze strony ojca zaczęli palić przed 13 rokiem życia w porównaniu z tymi, których przodkowie zaczęli palić później w dzieciństwie (w wieku 13-16 lat). Nie zaobserwowano natomiast żadnych efektów u potomków płci męskiej. Nałóg dziadka przekłada się na nadwagę głównie u dziewcząt w wieku od 17 do 24 lat. Efekt ten zaobserwowano również w przypadku dziadka ze strony matki. U prawnuczek palących pradziadków ze strony matki nałóg powodował 5,35 kg nadwagi w wieku 17 lat i ponad 6 kg w wieku 24 lat.

Jedną z przyczyn nadwagi u dzieci jest styl życia ich przodków

Jak mówi Prof. Jean Golding, główna autorka badań – Te badania dostarczają nam dwóch ważnych wyników. Po pierwsze, przed okresem dojrzewania kontakt chłopca z określonymi substancjami może mieć wpływ na kolejne pokolenia. Po drugie, jedną z przyczyn nadwagi u dzieci może być nie tyle aktualna dieta i ćwiczenia, co styl życia ich przodków lub utrzymywanie się powiązanych czynników na przestrzeni lat.

Specjalistka podkreśliła, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań, które potwierdzą zależności między nałogiem dziadka a wagą wnuczek.

Źródło: scitechdaily.com