Obserwuj w Google News

Jak długo narkotyki zostają we krwi, moczu oraz włosach? To może cię zdziwić!

3 min. czytania
28.09.2018 15:15
Zareaguj Reakcja

Zastanawiasz się, po jakim czasie można sprawdzić obecność narkotyków w organizmie? Zobacz, jak długo metabolity narkotyków i alkoholu zostają we krwi, moczu oraz we włosach.

Narkotyki we krwi, moczu, we włosach
fot. Shutterstock

Wiele osób zastanawia się, czy testy sprawdzające obecność narkotyków są wiarygodne. Wszystko zależy od kilku czynników, m.in. kiedy zażyto narkotyk i co jest podstawą testu: krew, mocz czy włosy. Wbrew temu, co sugerują reklamy testów narkotykowych, nie wszystkie substancje uzależniające pozostawiają w ciele człowieka ślad przez dłuższy czas. Najkrócej ślady po narkotykach są we krwi, a najdłużej we włosach.

Najpopularniejsze na rynku są testy badające obecność narkotyków w moczu. Niestety to badanie też nie jest w pełni wiarygodne z kilku powodów. Po pierwsze, powinno być wykonane bardzo szybko od momentu zażycia narkotyków. Po drugie, odczyn moczu może zostać zmieniony na alkaliczny przez różne substancje chemiczne. Po trzecie, testy czasem dają fałszywe negatywnie lub fałszywie pozytywne wyniki. Co to oznacza? Fałszywie negatywny wynik jest wtedy, gdy badany używał narkotyków, ale test tego nie ujawnia z powodu zbyt małej czułości lub ze względu na celowo podjęte działania mające na celu zafałszowanie jego wyniku. Aby wykluczyć tę ostatnią możliwość, należy obserwować badanego podczas oddawania moczu na potrzeby badania testowego. Z fałszywie pozytywnym wynikiem mamy do czynienia wtedy, gdy osoba badana nie zażywała narkotyków, ale brała leki lub zjadła posiłek i one mogły wpłynąć na wynik testu. Na przykład zjedzenie produktów z makiem może wpłynąć na wynik testu – da wynik pozytywny w przypadku opiatów.

Dowiedz się więcej: Czy mak w potrawach może wpływać na wynik testów narkotykowych?

Jak długo narkotyki zostają we krwi?

Najdłużej we krwi utrzymują się metabolity marihuany (ponad 330 godzin), natomiast najkrócej LSD – tylko 3 godziny. Metabolity po zażyciu ecstasy, kokainy czy barbituranów utrzymują się we krwi ponad dwie doby, nieco mniej – 37 godzin – po metaamfetaminie. Do 12 godzin można sprawdzić obecność alkoholu, heroiny i amfetaminy we krwi, natomiast morfiny – 6 godzin.

uzywki-krew(1)
fot.

Źródło: DRUGS.ie

Warto wiedzieć: Dopalacze jak narkotyki? Nowe przepisy UE

Jak długo narkotyki zostają w moczu?

W moczu ślady obecności narkotyków utrzymują się znacznie dłużej niż we krwi, dlatego też większość testów na obecność narkotyków to testy z wykorzystaniem moczu.

Najdłużej w moczu można wykryć marihuanę (przez około 30 dni), najkrócej LSD oraz amfetaminę. Morfinę, metaamfetaminę czy alkohol można wykryć do 5-6 dni, pozostałe narkotyki, czyli barbiturany, kokainę, heroinę i ecstazy, do 4 dni.

copy-uzywki-mocz
fot.

Źródło: DRUGS.ie

Polecamy: Flakka – „narkotyk zombie” dotarł do Świnoujścia. Zmarł młody mężczyzna

Jak długo narkotyki zostają we włosach?

Testy narkotykowe z włosów są najdokładniejsze, ponieważ ślady wszystkiego, od alkoholu do morfiny, mogą pozostać w mieszku włosowym do 90 dni. Jedynie obecność LSD widoczna jest do 3 dni.

uzywki-wlosy
fot.

Źródło: DRUGS.ie

Wszystkie testy na obecność narkotyków powiedzą (bez 100% pewności), czy ktoś brał narkotyki, czy nie, ale nie dowiemy się, w jakiej dawce, jak często i czy ktoś jest uzależniony. Testy wykrywające amfetaminę, kokainę, morfinę czy THC (marihuanę, haszysz) w moczu można kupić w aptece. Niestety nie ma testów wykrywających środki przyjmowane wziewnie oraz LSD.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: sciencealert.com/ poradnikzdrowie.pl
------------------------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk