Zamknij

Muchomory zamiast dopalaczy? "Ludzie szukają zamienników"

25.10.2022 18:15

Czy muchomory zastąpiły dopalacze? "Ludzie, których nie stać na zakup używek, a nie potrafią żyć bez substancji psychoaktywnych, szukają zamienników" - alarmują toksykolodzy, a "muchomor nic nie kosztuje" - stwierdza prof. Waldemar Machała. Moda na spożywanie muchomorów może kosztować zdrowie i życie.

Muchomory
fot. Marcin Kaminski/East News

- Od miesięcy nie mieliśmy na oddziale ofiar dopalaczy - powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Nie ma też ofiar nadużycia mefedronu czy metamfetaminy, jakie w przeszłości wielokrotnie do nas trafiały - dodał specjalista. Prof. Machała przyznał jednak, że tej jesieni na anestezjologię w CSK UM trafiło trzech pacjentów po zatruciu muchomorem czerwonym. Specjaliści uważają, że te dwie kwestie są ze sobą powiązane. 

Ludzi nie stać na używki. "Szukają zamienników"

- Ludzie, których nie stać na zakup używek, a nie potrafią żyć bez substancji psychoaktywnych, szukają zamienników - mówią toksykolodzy. Kryzys finansowy sprawił, że ludzie kupują mniej używek, ale nie doprowadził do wychodzenia z uzależnienia. Specjaliści przekonują, że muchomory są dla niektórych łatwym do zdobycia zamiennikiem substancji psychoaktywnych. "Muchomor nic nie kosztuje" - stwierdził w rozmowie z "Wyborczą" prof. Waldemar Machała. 

- I powiem więcej: jestem przekonany, że to wierzchołek góry lodowej, a procederów korzystania z muchomora czerwonego jako darmowej substancji psychoaktywnej jest dużo więcej. Tyle że ci inni mogli mieć więcej szczęścia i nie doszło do poważnego zatrucia - wyjaśnił w wywiadzie anestezjolog.

Specjalista twierdzi, że pacjenci, którzy trafili do CSK UM, to nie byli zbłąkani grzybiarze, którym pomyliły się grzyby podczas grzybobrania. Mężczyźni, którzy eksperymentowali z muchomorami, otarli się o śmierć. Prof. Machała powiedział, że pacjenci byli głęboko nieprzytomni, mieli niewydolność krążeniową i oddechową. Na szczęście intensywne leczenie przyniosło efekt i po jakimś czasie trzech mężczyzn można było odłączyć od respiratorów i wypisać do domów.  

Muchomory to grzyby, których należy unikać

- Słyszałem o tym, że jest moda na sprzedawanie muchomorów przez internet jako lekarstwa na wiele chorób. Nie są mi znane przypadki wyleczenia przez muchomora jakiegokolwiek schorzenia. Natomiast znane są, owszem, przypadki zgonów w wyniku zatrucia - przyznał prof. Waldemar Machała w rozmowie z "Wyborczą".

Muchomor czerwony ma właściwości psychoaktywne i halucynogenne (po spożyciu może wystąpić nienaturalne pobudzenie), jest także silnie toksyczny. To grzyb niejadalny, trujący, którego należy unikać. Choć do śmierci po spożyciu muchomorów dochodzi rzadko, to eksperymentowanie z tymi grzybami może w szybkim czasie doprowadzić do niewydolności wątroby i niewydolności wielonarządowej. Możliwe są również formy zatrucia z porażeniem ośrodka oddechowego.

Objawy zatrucia muchomorem:

  • omamy wzrokowe i słuchowe,
  • zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • euforia,
  • lęk,
  • drgawki toniczno-kloniczne, psychoza paradoidalna trwająca kilka dni (w ciężkich zatruciach).

Źródło: lodz.wyborcza.pl