Zamknij

Kobiety upijają się szybciej i łatwiej się uzależniają. Z czego to wynika?

13.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 10:38

Uzależnienie od alkoholu w przypadku kobiet pojawia się znacznie szybciej niż u mężczyzn i rozwija gwałtowniej. Zdaniem specjalistów, u płci pięknej, wystarczy rok lub dwa lata ryzykownego picia, by pojawił się nałóg. Dlaczego kobiety uzależniają się szybciej?

Jak poją kobiety? Uzależnienie kobiet.
fot. Shutterstock

Jak alkohol działa na organizm kobiet?

Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują: kobiety pijące najwięcej alkoholu to osoby w wieku od 18 do 29 lat, stanu wolnego, mieszkanki dużych miast. Co dziesiąta kobieta w tym wieku wypija rocznie ponad 7,5 litra czystego alkoholu, narażając się na poważne problemy zdrowotne.

Kobiety szybciej się upijają, głównie ze względu na metabolizm. Jak wynika z badań, kobieta i mężczyzna o tej samej wadze i podobnej budowie ciała, po wypiciu tej samej ilości alkoholu, będą mieć inne stężenia alkoholu we krwi. U kobiet może być ono wyższe nawet o 40%. 

– Powodem jest mniejsza zawartość wody w organizmie kobiet, mniejsza niż u mężczyzn aktywność enzymów metabolizujących alkohol w żołądku oraz większa ilość estrogenów, zwiększających intensywność wchłaniania alkoholu. Te wszystkie czynniki powodują, że nawet pijąc mniej alkoholu od mężczyzn, kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki picia – wyjaśnia dr Adam Kłodecki, specjalista ds. uzależnień.

Co więcej, czynniki biologiczne sprawiają, że kobiety mają znacznie mniejszą odporność na działanie napojów wysokoprocentowych, a tym samym wykazują większą skłonność do uzależnienia się.

Coraz więcej dowodów wskazuje również na to, że u kobiet szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę jest silniejszy niż u mężczyzn. Szybciej rozwijają się u nich choroby wątroby związane z alkoholem, np. alkoholowa marskość oraz zapalenie wątroby. Według badań więcej kobiet niż mężczyzn uzależnionych od alkoholu umiera z powodu marskości wątroby. Tu również wyjaśnieniem jest różnica w masie ciała i ilości płynów w organizmie. 

Długotrwałe intensywne picie może doprowadzić do zaburzeń menstruacji, takich jak: bolesne miesiączki, silne krwawienie, napięcie przedmiesiączkowe, nieregularność lub brak cykli owulayjnych. Zaburzenia te mogą mieć niekorzystny wpływ na płodność. Dalsze picie może prowadzić do wczesnego wystąpienia menopauzy.

Alkoholizm kobiet: niepokojące objawy

Kobiety uzależnione od alkoholu o wiele częściej podejmują leczenie. Jako przyczynę podają problemy rodzinne, będące konsekwencją ich nałogu, są też zachęcane przez rodzinę (rodziców, dzieci, rzadziej mężów). O wiele mniej kobiet niż mężczyzn trafia na leczenie z nakazu sądowego lub w ramach programów pomocy pracownikom.

Jakie są pierwsze oznaki choroby alkoholowej? Bardzo trudno je rozpoznać, bo są one subtelne, a uzależnione kobiety zachowują dość wysoki poziom kontroli, do tego są specjalistkami w wynajdywaniu wymówek. Zdaniem ekspertów od uzależnień, jeśli kobieta wypija dziennie więcej niż 2 standardowe porcje alkoholu (SJA), czyli 1 kieliszek wina 200 ml, 1 piwo 0,5 litra lub 60 ml wódki, oznacza to, że potrzebuje pomocy.

Źródło: zdrowie.pap.pl; psychologia.edu.pl