Oceń
Jak alkohol działa na organizm kobiet?
Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują: kobiety pijące najwięcej alkoholu to osoby w wieku od 18 do 29 lat, stanu wolnego, mieszkanki dużych miast. Co dziesiąta kobieta w tym wieku wypija rocznie ponad 7,5 litra czystego alkoholu, narażając się na poważne problemy zdrowotne.
Kobiety szybciej się upijają, głównie ze względu na metabolizm. Jak wynika z badań, kobieta i mężczyzna o tej samej wadze i podobnej budowie ciała, po wypiciu tej samej ilości alkoholu, będą mieć inne stężenia alkoholu we krwi. U kobiet może być ono wyższe nawet o 40%.
– Powodem jest mniejsza zawartość wody w organizmie kobiet, mniejsza niż u mężczyzn aktywność enzymów metabolizujących alkohol w żołądku oraz większa ilość estrogenów, zwiększających intensywność wchłaniania alkoholu. Te wszystkie czynniki powodują, że nawet pijąc mniej alkoholu od mężczyzn, kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki picia – wyjaśnia dr Adam Kłodecki, specjalista ds. uzależnień.
Co więcej, czynniki biologiczne sprawiają, że kobiety mają znacznie mniejszą odporność na działanie napojów wysokoprocentowych, a tym samym wykazują większą skłonność do uzależnienia się.
Coraz więcej dowodów wskazuje również na to, że u kobiet szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę jest silniejszy niż u mężczyzn. Szybciej rozwijają się u nich choroby wątroby związane z alkoholem, np. alkoholowa marskość oraz zapalenie wątroby. Według badań więcej kobiet niż mężczyzn uzależnionych od alkoholu umiera z powodu marskości wątroby. Tu również wyjaśnieniem jest różnica w masie ciała i ilości płynów w organizmie.
Długotrwałe intensywne picie może doprowadzić do zaburzeń menstruacji, takich jak: bolesne miesiączki, silne krwawienie, napięcie przedmiesiączkowe, nieregularność lub brak cykli owulayjnych. Zaburzenia te mogą mieć niekorzystny wpływ na płodność. Dalsze picie może prowadzić do wczesnego wystąpienia menopauzy.
Alkoholizm kobiet: niepokojące objawy
Kobiety uzależnione od alkoholu o wiele częściej podejmują leczenie. Jako przyczynę podają problemy rodzinne, będące konsekwencją ich nałogu, są też zachęcane przez rodzinę (rodziców, dzieci, rzadziej mężów). O wiele mniej kobiet niż mężczyzn trafia na leczenie z nakazu sądowego lub w ramach programów pomocy pracownikom.
Jakie są pierwsze oznaki choroby alkoholowej? Bardzo trudno je rozpoznać, bo są one subtelne, a uzależnione kobiety zachowują dość wysoki poziom kontroli, do tego są specjalistkami w wynajdywaniu wymówek. Zdaniem ekspertów od uzależnień, jeśli kobieta wypija dziennie więcej niż 2 standardowe porcje alkoholu (SJA), czyli 1 kieliszek wina 200 ml, 1 piwo 0,5 litra lub 60 ml wódki, oznacza to, że potrzebuje pomocy.
Źródło: zdrowie.pap.pl; psychologia.edu.pl
Oceń artykuł