Obserwuj w Google News

Kaczyński: Mężczyźni uzależniają się po 20 latach picia. Dr Woronowicz: "Bzdura"

2 min. czytania
07.11.2022 09:51
Zareaguj Reakcja

Mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, musi pić nadmiernie przez 20 lat, a kobieta tylko dwa - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z sympatykami w Ełku. Skąd te liczby? Zapytaliśmy dr. Bohdana Woronowicza, psychiatrę, terapeutę uzależnień.

Jarosław Kaczyński w Ełku
fot. Piotr Molecki/East News

Jarosław Kaczyński, zapytany w Ełku o problem demograficzny w Polsce, winą obarczył kobiety z dużych miast, które "lubią dawać w szyję". Luźne dywagacje, jak zwykle, okraszone zostały garścią "faktów", padły nawet konkretne liczby. "Mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, musi pić nadmiernie przez 20 lat. Przeciętnie oczywiście, jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, a kobieta tylko dwa" - powiedział prezes PiS, wywołując salwę śmiechu. Sprawdzamy, ile w tym prawdy.

Kobiety uzależniają się już po dwóch latach picia?

- W ostatnich latach obserwujemy rzeczywiście niepokojącą tendencję - rośnie liczba młodych dziewcząt i kobiet (wiek 18-29 lat), które piją nadmiernie, a ich poziom spożycia zbliża się do poziomu mężczyzn - mówi dr Bohdan Woronowicz, psychiatra, terapeuta uzależnień. - Są to jednak głównie osoby pozostające w stanie wolnym, mieszkające w miastach, uczące się/studiujące i bezrobotne - zaznacza ekspert.

Na pytanie, czy kobiety faktycznie uzależniają się od alkoholu po dwóch latach picia, a mężczyźni po 20, dr Bohdan Woronowicz odpowiada bez wahania: "Bzdura". Ekspert tłumaczy, że kobiety faktycznie szybciej się uzależniają z powodu mniejszej aktywności enzymu, który rozkłada alkohol, wolniejszego metabolizmu i tego, że w organizmie kobiety znajduje się mniej wody do rozpuszczenia alkoholu. "Z tego powodu będzie większe stężenie alkoholu w jej organizmie niż u mężczyzny, który wypił tyle samo. Oczywiście jest to sprawa indywidualna. Są grupy ryzyka, gdzie alkoholizm występuje w rodzinie. Dwie osoby piją tak samo i jedna się szybko uzależnia, a druga nie. Sposób, w jaki reagujemy na alkohol, to jest kwestia dziedziczna" - wyjaśnia ekspert.

Skąd zatem te liczby? " W ciągu prawie 50 lat tylko raz miałem taką pacjentkę, córka obojga alkoholików, przez 24 lata nie piła w ogóle, gdy trafiła do mnie w wieku lat 26 czy 27, była w opłakanym stanie. Ale to był jeden przypadek w całej mojej, prawie 50-letniej, karierze zawodowej. Z badań wynika, że u kobiet marskość wątroby zaczyna się już po 5 latach intensywnego picia, a u mężczyzn po 10-20. To może stąd ta dwudziestka. Bardzo współczuję tym, którzy uwierzą, że mężczyźni uzależniają się po 20 latach picia, bo niejeden młody człowiek pomyśli: piję dopiero 3 lata, to mogę jeszcze ok. 17 lat pić bezkarnie. Nie wolno autorytetom wygadywać takich bzdur" - podkreśla dr Woronowicz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.