Oceń
Jak rozmawiać z alkoholikiem? 9 wskazówek
- Rozmawiając, pamiętaj o tym, że alkoholizm to choroba
Alkoholizm to przewlekły stan, w którym każde spożycie napojów alkoholowych powoduje szkody zarówno dla pijącego, jak i społeczeństwa. Choroba jest nieuleczalna i śmiertelna. Leczenie należy zacząć od zrozumienia, że jest to choroba. Kluczem do zahamowania dalszego rozwoju jest abstynencja. Zanim osoba uzależniona zrozumie, że to choroba mija sporo czasu.
- Wycisz swoje emocje
W relacji z osobą uzależnioną jest już wystarczająco dużo napięcia, która dodatkowo frustruje, stąd potrzeba opanowania własnych emocji. Alkoholik bywa rozdrażniony, jeśli zaczniemy go atakować, krzyczeć, mamy gwarancję, że ucieknie od rozmowy. Postaraj się o spojony ton i empatię. Nie rozpoczynaj rozmowy, jeśli sam się nie wyciszysz.
- Rozmawiaj tylko wtedy, gdy osoba jest trzeźwa
Nie podejmuj rozmowy o leczeniu, prostej codzienności czy innych problemach, gdy osoba jest pod wpływem alkoholu. Po pierwsze nie trafią żadne argumenty, a po drugie może wywołać to agresję. Alkohol zmienia świadomość, osoba nic nie wyciągnie dla siebie z przeprowadzonej rozmowy.
- Trzymaj się jasno określonych reguł
Rozmowa z alkoholikiem wymaga pewnych ram. Nie jest łatwo zaplanować taką rozmowę, ale warto wiedzieć wcześniej, co chcemy poruszyć. Wymaga to od nas konsekwencji, czyli trzymania się jasnych reguł. W takiej rozmowie może paść zdanie: "Nie wiem, jak ci pomóc. Ty i ja potrzebujemy specjalisty". Konsultacja ze specjalistą od uzależnień wskaże odpowiedni tor rozmowy.
- Skup się na faktach, analizuj tylko to, co naprawdę się wydarzyło
Podczas rozmowy poruszaj fakty. Nie wybiegaj w przyszłość, mów o tym, co się wydarzyło i jaki miało to wpływ na waszą relację i wspólne życie.
- Daj przestrzeń na dialog, pozwól mówić
Ta rozmowa powinna być symetryczna. Dopuszczaj do rozmowy drugą stronę - osobę uzależnioną. Niech nie czuje się odrzucona.
- Zapewnij, że mimo trudności, jesteś obok, a chory może liczyć na wsparcie
Warto uświadamiać rozmówcę, że ze swoją chorobą nie jest sam. Jesteśmy tutaj by mu pomóc i wesprzeć na tyle, na ile potrafimy.
- Mów o swoich emocjach
Mów szczerze o swoich emocjach. Wyraź to, jak ty się czujesz z jego chorobą i jakie temu towarzyszą odczucia. Nie próbuj zamiatać tego pod dywan.
- Nie rozkazuj
Osoba uzależniona bardzo cierpi i potrzebuje twojego wsparcia. Nie traktuj go jak przedmiot.
Pamiętaj, że zawalczenie o życie w trzeźwości to wybór samej osoby uzależnionej. Bez świadomości, że to choroba, która wymaga leczenia, ciężko wyruszyć po zmianę.
Oceń artykuł