Zamknij

Psycholog o FOMO w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET"

05.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 09:30

FOMO (z ang. fear of missing out) było tematem audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Sprawdź, jakie są objawy FOMO i jak z tym walczyć.

FOMO
fot. Shutterstock

FOMO (z ang. fear of missing out) to lęk przed tym, że coś nas może ominąć, przed odrzuceniem, samotnością. "FOMO to zaburzenie z pogranicza zaburzeń lękowych, uzależnień i stanów depresyjnych" - mówiła psycholog Magdalena Dąbrowska w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

FOMO niszczy życie

- Trafiają do mnie pacjenci z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, natomiast jak zgłębiamy wywiad, to odkrywamy duży udział FOMO. Jednym okiem jest patrzenie w komputer, drugim na portale społecznościowe, dodawanie zdjęć, opinii, trzymanie tzw. ręki na pulsie. Szukamy aprobaty, czekamy na lajki, które nam mówią, na ile jesteśmy fajni, ile jesteśmy warci - tłumaczyła ekspert w Radiu ZET.

Po pomoc najczęściej zgłaszają się pacjenci z zaburzeniami lękowymi i stanami depresyjnymi. "Opisują, jak wygląda życie ich znajomych z Instagrama i Facebooka. Są zdołowani. A przecież zrobienie dobrego zdjęcia potrafi trwać osiem godzin" - zauważyła psycholog.

Ekspert zwróciła uwagę na fakt, że z FOMO łączy się również inne zjawisko - fabbing - czyli odtrącenie, lekceważenie. "Siedzimy ze znajomymi na kawie i nagle okazuje się, że połowa z nich czatuje, pisze, umieszcza zdjęcia. FOMO daje o sobie znać" - tłumaczyła Magdalena Dąbrowska.

Wyjaśniła również, dlaczego problem jest tak skomplikowany. "W terapii alkoholizmu pierwszym krokiem jest odstawienie całkowite. A tu? Jest to niemożliwe. Możemy się starać wprowadzać mechanizmy kontrolne i wzajemnie się wspierać" - mówiła psycholog.

Jak ograniczyć korzystanie z telefonu?

  1. Starajmy się robić jedną rzecz na raz.
  2. Róbmy małe, "techniczne" przerwy.
  3. Na godzinę przed zaśnięciem odstawiamy telefon, bo ekrany emitują niebieskie światło, które pobudza.

- Idźmy w JOMO, czyli joy of missing out, radość z cieszenia się realnym światem - radziła psycholog Magdalena Dąbrowska w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Posłuchaj podcastu