Obserwuj w Google News

E-papierosy zwiększają ryzyko stanu przedcukrzycowego

3 min. czytania
Aktualizacja 10.03.2022
10.03.2022 12:07
Zareaguj Reakcja

E-papierosy, podobnie jak tradycyjne papierosy, zwiększają ryzyko pojawienia się stanu przedcukrzycowego. To kolejny powód, by przestać je stosować. 

E-papierosy przyczyniają się do stanu przedcukrzycowego
fot. Shutterstock

Używanie e-papierosów zwiększa ryzyko pojawienia się stanu przedcukrzycowego – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez amerykańskich naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. To kolejny dowód na to, że palenie, czy to tradycyjnych papierosów, czy e-papiersów jest szkodliwe dla zdrowia.

Nikotyna zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2

Od dawna wiadomo, że u osób palących tradycyjne wyroby tytoniowe zwiększa się ryzyko rozwoju cukrzycy typy 2 o 30-40 proc. w porównaniu z osobami niepalącymi. Dzieje się tak dlatego, że nikotyna ma szkodliwe działanie na insulinę. Gdy palimy, nikotyna zmienia procesy chemiczne w komórkach naszego organizmu, tak że nie reagują one na insulinę. Nazywamy to insulinoopornością. Choroba ta zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, udar mózgu i choroby naczyń obwodowych.

Lista negatywnych działań nikotyny na zdrowie człowieka jest znacznie dłuższa. Niestety uzależnienie od nikotyny jest bardzo silne i wiele osób ma problem z rzuceniem palenia. Pomocne w tym miały być właśnie e-papierosy, które były promowane jako "zdrowsza alternatywa" tradycyjnych papierosów i skuteczna pomoc w zwalczaniu nałogu. Wiemy już, że to nieprawda. Są badania, które wykazały, że e-papierosy nie tylko nie pomagają w walce z nałogiem, ale są czynnikiem podtrzymującym ten nałóg (przede wszystkim ze względu na dalsze dostarczanie nikotyny, a tym samym podtrzymywanie uzależnienia fizycznego, jak i dawanie możliwości dalszego wykonywania czynności palenia i tym samym podtrzymywanie nałogu na poziomie behawioralnym).

E-papierosy zwiększają ryzyko stanu przedcukrzycowego

To nie wszystkie negatywne strony e-papierosów, do listy teraz możemy dopisać zwiększanie ryzyka pojawienia się stanu przedcukrzycowego. Doszli do tego naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, którzy przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia ponad 600 tys. osób z lat 2016-2018 zebrane w ramach projektu Behavioral Risk Factor Surveillance System (BRFSS). Jest to największy coroczny, reprezentatywny przegląd stanu zdrowia dorosłych mieszkańców USA, obejmujący informacje dotyczące wyników zdrowotnych, zachowań ryzykownych, usług profilaktycznych i przewlekłych schorzeń.

Okazało się, że istnieje korelacja pomiędzy paleniem e-papierosów a pojawieniem się stanu przedcukrzycowego. Wykazano ją u 9 proc. respondentów, czyli u ponad 66 tys. osób.

– Byliśmy zaskoczeni odkryciami łączącymi stan przedcukrzycowy z e-papierosami, ponieważ produkty te są przecież reklamowane jako bezpieczniejsza alternatywa – powiedział dr Shyam Biswal z Wydziału Zdrowia i Inżynierii Środowiskowej Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore, główny autor badania, i dodał: – Teraz wiemy, że jest to nieprawda. Wcześniej udowodniono, że nikotyna zawarta w tradycyjnych papierosach ma szkodliwy wpływ na działanie insuliny. Wydaje nam się, że e-papierosy mogą wywierać taki sam efekt na organizm.

Stan przedcukrzycowy definiuje się jako obecność nieprawidłowej glikemii na czczo (powyżej 100-125 mg/dl) lub/i nieprawidłowej tolerancji glukozy (powyżej 140-199 mg/dl) dwie godziny po doustnym przyjęciu 75 g glukozy lub/i wartości hemoglobiny glikowanej między 5,7-6,4 proc. Stan ten jest etapem pośrednim między zdrowiem a cukrzycą typu 2. Na szczęście jest on odwracalny. Wystarczy zmienić styl życia na zdrowszy.

Profilaktyka jest najważniejsza

Zdaniem autorów badania, należy nasilić działania uświadamiające społeczeństwu, szczególnie młodym osobom, jakie czynniki mogą wpływać na ryzyko rozwoju stanu przedcukrzycowego oraz samej cukrzycy.

– Używanie e-papierosów jest szkodliwe dla zdrowia – uważa dr Biswal i dodaje: – Zważywszy, że zarówno popularność e-papierosów, jak i częstość występowania stanów przedcukrzycowych dramatycznie wzrosły w ciągu ostatniej dekady, to odkrycie, że takie produkty niosą ze sobą podobne ryzyko w odniesieniu do cukrzycy co tradycyjne papierosy, jest bardzo ważne dla zdrowia publicznego.

Według specjalistów stan przedcukrzycowy staje się coraz powszechniejszym problemem; w Polsce dotyczy już około 5 mln osób. Szacuje się, że 2030 roku zostanie zdiagnozowany u ponad 470 mln ludzi na całym świecie.

Wyniki badań amerykańskich naukowców zostały opublikowane w „American Journal of Preventive Medicine”.

Źródło: PAP Katarzyna Czechowicz/ American Journal of Preventive Medicine