Obserwuj w Google News

Dr Bohdan Woronowicz o tym, czego nie mówić alkoholikowi

2 min. czytania
Aktualizacja 08.01.2021
08.01.2021 15:25
Zareaguj Reakcja

- Nie ma bezpiecznego picia - podkreślał na antenie Radia ZET dr Bohdan Woronowicz, psychiatra, terapeuta uzależnień.

DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER
fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER

Dr Bohdan Woronowicz, doktor nauk medycznych, psychiatra, specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, był gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert tłumaczył m.in., dlaczego nie uznaje tzw. bezpiecznego picia, odpowiedział na pytanie, czy "weekendowy reset" to już uzależnienie, radził również, jak rozmawiać z alkoholikiem.

"Bezpieczne picie"

- Uważam, że nie ma bezpiecznego picia - zaznaczył dr Bohdan Woronowicz na wstępie audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert tłumaczył, że dla jednych określone ilości alkoholu czy częstotliwości picia mogą być bezpieczne, a dla innych nie, dlatego też nie należy wyznaczać tego typu granic. "Nie wiemy, co dla kogo. Jeżeli ktoś się będzie tym kierował, a ma pewne predyspozycje do uzależnienia, fizjologiczne i psychologiczne, to się uzależni" - ostrzegał dr Woronowicz na antenie Radia ZET.

Terapeuta podkreślał, że problem jest złożony, dotyczy bowiem nie tylko kwestii samego uzależnienia, ale i indywidualnego wpływu alkoholu na organizm.

- Podobnie wyglądamy, ale każdy z nas jest z innej gliny. Znałem 70-latków, którzy pili równiótko i mieli wątroby jak trzeba, ale widziałem też 30-letnią dziewczynę z alkoholową marskością wątroby - powiedział dr Woronowicz.

"Weekendowy reset"

W dalszej części programu ekspert zmierzył się z pytaniami od słuchaczy. Dzwoniący do Radia ZET dopytywali m.in., czy "weekendowy reset" to już uzależnienie.

- Osoby, które piją, żeby zmienić samopoczucie i robią to regularnie, są albo już uzależnione, albo na dobrej drodze do uzależnienia, bo wytwarza się tzw. zależność psychiczna - ostrzegał dr Bohdan Woronowicz w Radiu ZET.

Na pytanie, jak rozmawiać z alkoholikiem, odpowiedź padła błyskawicznie: "Nie wciskać mu, że jest chory, że musi się leczyć. Powiedzieć: Martwię się, że może ci się to wymknąć spod kontroli. Nie diagnozować, nie mówić: Jesteś alkoholikiem, bo będzie to traktowane jako obraza".

Terapeuta przypomniał również podstawowe zasady postępowania z alkoholikiem:

  1. Nie należy robić za osobę uzależnioną niczego, co mogłaby zrobić sama.
  2. Nie należy usuwać jej problemów.
  3. Nie należy chronić alkoholika przed ponoszeniem konsekwencji, bo w ten sposób przekreślamy jego szanse na to, żeby zauważył problem.

Posłuchaj podcastu