Dr Bohdan Woronowicz o tym, czego nie mówić alkoholikowi
- Nie ma bezpiecznego picia - podkreślał na antenie Radia ZET dr Bohdan Woronowicz, psychiatra, terapeuta uzależnień.

Dr Bohdan Woronowicz, doktor nauk medycznych, psychiatra, specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, był gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert tłumaczył m.in., dlaczego nie uznaje tzw. bezpiecznego picia, odpowiedział na pytanie, czy "weekendowy reset" to już uzależnienie, radził również, jak rozmawiać z alkoholikiem.
"Bezpieczne picie"
- Uważam, że nie ma bezpiecznego picia - zaznaczył dr Bohdan Woronowicz na wstępie audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert tłumaczył, że dla jednych określone ilości alkoholu czy częstotliwości picia mogą być bezpieczne, a dla innych nie, dlatego też nie należy wyznaczać tego typu granic. "Nie wiemy, co dla kogo. Jeżeli ktoś się będzie tym kierował, a ma pewne predyspozycje do uzależnienia, fizjologiczne i psychologiczne, to się uzależni" - ostrzegał dr Woronowicz na antenie Radia ZET.
Terapeuta podkreślał, że problem jest złożony, dotyczy bowiem nie tylko kwestii samego uzależnienia, ale i indywidualnego wpływu alkoholu na organizm.
- Podobnie wyglądamy, ale każdy z nas jest z innej gliny. Znałem 70-latków, którzy pili równiótko i mieli wątroby jak trzeba, ale widziałem też 30-letnią dziewczynę z alkoholową marskością wątroby - powiedział dr Woronowicz.
"Weekendowy reset"
W dalszej części programu ekspert zmierzył się z pytaniami od słuchaczy. Dzwoniący do Radia ZET dopytywali m.in., czy "weekendowy reset" to już uzależnienie.
- Osoby, które piją, żeby zmienić samopoczucie i robią to regularnie, są albo już uzależnione, albo na dobrej drodze do uzależnienia, bo wytwarza się tzw. zależność psychiczna - ostrzegał dr Bohdan Woronowicz w Radiu ZET.
Na pytanie, jak rozmawiać z alkoholikiem, odpowiedź padła błyskawicznie: "Nie wciskać mu, że jest chory, że musi się leczyć. Powiedzieć: Martwię się, że może ci się to wymknąć spod kontroli. Nie diagnozować, nie mówić: Jesteś alkoholikiem, bo będzie to traktowane jako obraza".
Terapeuta przypomniał również podstawowe zasady postępowania z alkoholikiem:
- Nie należy robić za osobę uzależnioną niczego, co mogłaby zrobić sama.
- Nie należy usuwać jej problemów.
- Nie należy chronić alkoholika przed ponoszeniem konsekwencji, bo w ten sposób przekreślamy jego szanse na to, żeby zauważył problem.