Delirium tremens: majaczenie alkoholowe. Jak się objawia delirka?

02.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 08:59

Delirium tremens, czyli tzw. delirka alkoholowa, to stan, do którego dochodzi po odstawieniu alkoholu. Delirka dotyczy alkoholików lub osób nadużywających alkoholu, które regularnie dostarczały do organizmu alkohol i w pewnym momencie odstawiły trunki. Delirium tremens objawia się zaburzeniami świadomości, drżeniem mięśni lub drgawkami, lękiem, urojeniami. Może być groźne dla zdrowia i życia.

Delirium tremens (majaczenie drżenne), czyli biała gorączka alkoholowa
fot. Shutterstock

Delirium tremens (majaczenie drżenne, majaczenie alkoholowe, biała gorączka alkoholowa)  to najcięższa postać zespołu abstynencyjnego. Osoby z delirium tremens są pobudzone, zdezorientowane, mają halucynacje, drżenia mięśni. 

Delirium tremens: przyczyny białej gorączki alkoholowej

W występowaniu delirium tremens istotne znaczenie dla ośrodkowego układu nerwowego ma odstawienie alkoholu, używanego w ostatnich dniach w dużych dawkach, ale nadużywanego od dłuższego czasu.

Uważa się, że przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje zwiększenie wrażliwości receptorów dopaminowych, a odstawienie alkoholu w pewnym momencie wpływa na wzrost aktywności beta-hydroksylazy dopaminy.

W uproszczeniu: częste picie sprawia, że organizm w pewien sposób przyzwyczaja się do obecności tej substancji (alkoholu). Kiedy nagle alkohol zostanie odstawiony, zmienione na skutek uzależnienia układy doświadczają całkowitej dysregulacji. Nagle zaczyna brakować czynnika odpowiedzialnego za hamowanie układu nerwowego, przez co zaczynają przeważać przekaźniki stymulujące jego czynność - wtedy rozwija się delirium tremens.

Co ciekawe, majaczenie drżenne alkoholowe rozwija się tylko u 15 proc. osób uzależnionych i nadużywających alkohol. Dlaczego nie występuje u wszystkich? Tego nie wiadomo.

Delirium tremens: objawy białej gorączki alkoholowej

Objawy delirium tremens występują po 1–3 dniach po odstawieniu alkoholu. Stan ten spowodowany jest nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki spożywanego alkoholu. Często występuje u osób, które przez kilka dni spożywały duże ilości alkoholu lub u alkoholików, którzy nagle, całkowicie odstawili trunki.

Do głównych objawów delirium tremens zalicza się zaburzenia świadomości z halucynacjami i lęk, który przechodzi w niepokój ruchowy, podniecenie, a nawet agresję.

Objawy białej gorączki alkoholowej (delirium tremens):

  • zaburzenia świadomości z iluzjami, omamami (wzrokowe, słuchowe, czuciowe), urojeniami;
  • zaburzenia wegetatywne;
  • drżenie mięśniowe lub napady drgawek;
  • tachykardia (przyspieszone bicie serca);
  • wzrost temperatury ciała;
  • lęk;
  • zaburzenia snu;
  • podniecenie;
  • agresja w stosunku do siebie i otoczenia.

W badaniach laboratoryjnych stwierdza się hiperglikemię, podwyższony poziom mocznika, bilirubiny, aminotransferaz, a także leukocytozę i wzrost OB. 

Delirium tremens: leczenie białej gorączki alkoholowej

Delirium tremens, czyli majaczenie drżenne jest stanem zagrożenia życia i wymaga leczenia w szpitalu. Jeśli zauważysz, że ktoś w Twoim otoczeniu ma objawy majaczenia alkoholowego, koniecznie wezwij karetkę. 

Leczenie opiera się przede wszystkim na farmakoterapii. Osoby z delirium tremens muszą przyjmować leki ograniczające objawy.

Często zdarza się, że delirium tremens towarzyszą inne choroby: zapalenie płuc, niewydolność serca, cukrzyca, krwawienie z żylaków przełyku, marskość wątroby. Majaczenie drżenne charakteryzuje się bardzo wysoką śmiertelnością: śmierć ponosi ponad 20 proc. osób z majaczeniem drżennym, u których występują także inne choroby i  5 proc. u osób bez innych obciążeń.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.