Obserwuj w Google News

Częste picie alkoholu może uszkodzić mózg. A jaka jest bezpieczna dawka?

Alicja Bartosiak
2 min. czytania
15.07.2022 13:23
Zareaguj Reakcja

Alkohol ma destrukcyjny wpływ na całe zdrowie. Niszczy wiele narządów, w tym mózg. Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu? Poznaj wyniki najnowszych badań 

Jaka jest bezpieczna dawka alkoholu? Badanie
fot. Shutterstock

Wyniki badań nad wpływem alkoholu na kondycję mózgu są jednoznaczne: nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Potwierdziła to kolejna analiza naukowa, która wykazała, że nawet osoby, które piją alkohol symbolicznie, mają podwyższony poziom żelaza w mózgu. Co to oznacza?

Nawet umiarkowane picie to większe ryzyko Alzheimera i Parkinsona

Według  obszernych badań przeprowadzonych ostatnio przez naukowców z University of Oxford, konsumpcja zaledwie siedmiu standardowych jednostek alkoholu tygodniowo (jedna jednostka to jedno małe piwo) może negatywnie wpływać na pracę mózgu. W eksperymencie wzięło udział niemal 20 tys. ochotników. Naukowcy porównywali konsumpcję alkoholu i stężenie żelaza w mózgach ochotników (za pomocą rezonansu magnetycznego). Uczestnicy badania wzięli również udział w specjalnych testach sprawdzających możliwości umysłowe. Wiek badanych wynosił średnio 55 lat i mniej więcej połowę z nich stanowiły kobiety. Średnie spożycie alkoholu wynosiło 18 jednostek tygodniowo, co odpowiada ok. 6 dużym lampkom wina.

Okazało się, że nawet umiarkowanemu spożyciu alkoholu towarzyszy podwyższone stężenie żelaza w mózgu, a dokładniej w jądrach podstawnych. Struktura ta odpowiada za koorydynację ruchu, uczenie się i przetwarzanie emocji. 

Podwyższony poziom żelaza już wcześniej wiązano z większym zagrożeniem np. chorobą Alzheimera, czy Parkinsona i według niektórych badań pośredniczy ono w towarzyszącym spożyciu alkoholu pogorszeniu zdolności poznawczych.

Według autorów badania był to największy, jak dotąd, projekt sprawdzający powiązania między umiarkowanym spożyciem alkoholu i poziomem żelaza w mózgu.

Naukowcy doradzają ograniczenie spożycia alkoholu

Statystyczny Polak wypija rocznie około 9 litrów alkoholu. Tymczasem lekarze i naukowcy cały czas przestrzegają przed zgubnymi skutkami picia. Nigdy nie jest za późno na rezygnację z tego zgubnego nawyku.

– W największym, jak do tej pory badaniu odkryliśmy, że picie więcej niż 7 jednostek alkoholu tygodniowo wiąże się z akumulacją żelaza w mózgu. Wyższy poziom żelaza wiąże się natomiast ze słabszymi zdolnościami poznawczymi. Gromadzenie się żelaza może pośredniczyć w związanym z piciem osłabieniem możliwości intelektualnych – mówi dr Anya Topiwala, autorka badania.

Źródło: PAP