Oceń
- Brak aktywności fizycznej
- Niezdrowa dieta, ryzyko nadwagi
- Nadwyrężanie oczu
- Zaburzenia snu
- Ryzyko zakrzepicy
- Zagrożenie dla serca
- Izolacja społeczna i zaburzenia psychiczne
- Ryzyko uzależnienia
- Pogorszenie funkcji poznawczych
Binge-watching to sposób oglądania seriali, który od kilku lat zyskuje na popularności. O ile jeszcze kilka lat temu musieliśmy czekać na kolejny odcinek serialu przynajmniej przez kilka dni, Internet spowodował rewolucję w tej kwestii i obecnie coraz więcej jest seriali, które emitowane są całymi sezonami. Binge-watching staje się coraz bardziej popularną praktyką w USA (aż 57 proc. amerykańskich widzów regularnie uprawia binge-watching), ale nie tylko. Popularne platformy streamingowe, dzięki którym mamy nieograniczony dostęp do seriali (o każdej porze dnia i nocy) to prawdziwa pokusa dla fanów seriali. Mimo że maraton serialowy wydaje się dobrym pomysłem na relaks, lekarze ostrzegają, że taka praktyka może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dlaczego? Oto zagrożenia wynikające z binge-watchingu:
Brak aktywności fizycznej
Organizm, który nie otrzymuje odpowiedniej dawki ruchu, nie może funkcjonować poprawnie. Aktywność fizyczna odżywia wszystkie komórki ciała i chroni nas przed wieloma chorobami. Siedzący tryb życia wiąże się z otyłością, chorobami serca, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, osteoporozą. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może doprowadzić do bólu mięśni i problemów z kręgosłupem.
Niezdrowa dieta, ryzyko nadwagi
Oczywiście samo oglądanie seriali nie jest tuczące, jednak wiele osób nie wyobraża sobie maratonu filmowego bez ulubionych przekąsek. Niestety rzadko sięgamy po owoce czy warzywa; najczęściej są to słone lub słodkie produkty. Im dłużej oglądamy serial, tym więcej jemy. Jedzenie nie powinno być powiązane z oglądaniem serialu, ponieważ rozprasza on naszą uwagę i przestajemy kontrolować to, ile tak naprawdę jemy. Spędzanie czasu z serialem i ulubionymi przekąskami bez żadnych ograniczeń, może skutkować bardzo szybkim tyciem.
Nadwyrężanie oczu
Nasze oczy przez cały dzień są narażone na szkodliwe działanie ekranów… Serialowy maraton po pracy zupełnie im nie służy. Wpatrywanie się w jeden punkt i nieodwracanie wzroku przez kilkadziesiąt minut jest nienaturalnym stanem dla narządu wzroku. Częste oglądanie seriali godzinami może spowodować wysuszenie oka i uczucie dyskomfortu.
Zaburzenia snu
Nie ma nic złego w oglądaniu seriali, o ile nie zaburza to naszego rytmu dobowego. Gorzej gdy po zarwanej nocy musimy rano wstać do pracy, a następnego wieczoru również zasiadamy do ekranu. Chroniczny brak snu prowadzi do rozkojarzenia, problemów z pamięcią. Zwiększa też ryzyko chorób przewlekłych (takich jak cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe).
Ryzyko zakrzepicy
Gdy oglądamy serial, zwykle zapominamy o tym, by co jakiś czas zmienić pozycję. To bardzo szkodliwe dla naszych naczyń krwionośnych. W badaniu opublikowanym w Journal of Thrombosis and Thrombolysis z 2018 r. naukowcy odkryli, że przedłużone siedzenie przed ekranem działa na naczynia podobnie do długiego lotu lub przebywania w pozycji leżącej podczas choroby i może zwiększać ryzyko zakrzepicy żył głębokich.
Zagrożenie dla serca
Przesiadywanie przed ekranem jest niekorzystne dla serca. Taka praktyka wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Potwierdziły to badania w 2019 roku, opublikowane w Journal of the American Heart Association. W badaniu porównano dwa rodzaje siedzących zachowań (oglądanie telewizji i pracę). Odkryto, że nadmierne oglądanie telewizji wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, podczas gdy siedzenie zawodowe nie było związane z żadnym z wyników. Chroniczny brak snu i siedzący tryb życia mogą prowadzić do powstawania tętniaków i wylewów, a nawet do zawału.
Izolacja społeczna i zaburzenia psychiczne
Gdy oglądamy seriale, zwykle robimy to w samotności. Nie jest to ani zdrowe, ani naturalne. Takie kompulsywne oglądanie może prowadzić do całkowitego wycofania z relacji z innymi i „zastąpić” realne życie. Takie zachowanie jest też powiązane z rozwojem depresji i zaburzeń lękowych.
Ryzyko uzależnienia
Jeżeli maraton filmowy zdarza nam się raz na jakiś czas, nie stanowi to powodu do niepokoju. Problem pojawia się wtedy, gdy oglądanie seriali przez całe noce staje się jedynym sposobem spędzania wolnego czasu, a nasze zachowanie zaczyna negatywnie wpływać na wszystkie inne dziedziny życia (w tym relacje z innymi czy nasze obowiązki zawodowe). Niestety, binge-watching to uzależniająca praktyka.
Pogorszenie funkcji poznawczych
Długotrwałe przebywanie przed ekranem nie jest rozwijające dla mózgu; wręcz przeciwnie. Oglądanie seriali nie wymaga od mózgu żadnego wysiłku, a jeśli binge-watching to nasza codzienna praktyka, w przyszłości może ona doprowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych. Potwierdziło to badanie opublikowane w 2019 r. w czasopiśmie Scientific Reports. Wykorzystano w nim dane od 3000 dorosłych w wieku powyżej 50 lat, którzy oglądali telewizję przez ponad 3,5 godziny dziennie. Naukowcy odkryli, że oglądanie takiej ilości telewizji było związane ze słabą pamięcią werbalną po sześciu latach, a efekt ten był najsilniejszy w przypadku osób, które początkowo spisywały się lepiej na początku badania.
Źródło: businessinsider.com.pl, verywellhealth.com
Oceń artykuł