Oceń
Najwięcej pijących w Europie i obu Amerykach
Zdaniem ekspertów z WHO około 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet na świecie cierpi na schorzenia spowodowane piciem alkoholu. Najwyższy odsetek osób z takimi schorzeniami jest w Europie i w obu Amerykach (które WHO traktuje jako jeden region), a zaburzenia związane z piciem alkoholu powszechniejsze są w państwach bogatych. Choć eksperci przyznają, że tendencja picia alkoholu w krajach europejskich spadła o 10%, to wzrasta ona natomiast w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w regionie Zachodniego Pacyfiku i w Amerykach.
Niestety po alkohol sięga coraz więcej osób młodych (20-39 lat i mniej). To właśnie ta grupa wiekowa najbardziej cierpi z powodu nadmiernego picia. Szacuje się, że około 13,5% wszystkich zgonów wśród młodych ludzi spowodowanych jest piciem alkoholu.
Z danych z 2010 r. (na które powołuje się organizacja) wynika, że mężczyźni piją średnio 19,4 litra czystego alkoholu rocznie, a kobiety 7 litrów. Dziennie to około 33 miligramy czystego alkoholu. To mniej więcej tyle, co:
- dwa 150-mililitrowe kieliszki wina,
- 750 mililitrów piwa,
- dwa 40-mililitrowe kieliszki wysokoprocentowego alkoholu.
W skali całego świata najczęściej spożywane są alkohole wysokoprocentowe, które odpowiadają za 45 proc. całej konsumpcji, na drugim miejscu jest piwo (34 proc.), a następnie wino (12 proc.).
Polecamy: Nie ma takiej ilości alkoholu, która mogłaby mieć pozytywny wpływ na zdrowie
Alkohol przyczynia się do wielu chorób
O tym, że picie alkoholu jest szkodliwe, wiadomo od dawna – przyczynia się on do ponad 200 chorób, a także do wielu urazów. Z raportu WHO wynika, że ze wszystkich zgonów mających związek ze spożywaniem alkoholu:
- 28 proc. było efektem obrażeń, np. odniesionych w wypadkach samochodowych, podczas aktów przemocy czy wskutek samookaleczenia,
- 21 proc. było związane ze schorzeniami układu trawiennego (np. marskość wątroby),
- 19 proc. z chorobami układu krążenia (choroby sercowo-naczyniowe),
- reszta zaś z problemami psychicznymi, rakiem etc.
Przy czym śmiertelne obrażenia związane z alkoholem występują najczęściej w młodszych grupach wiekowych.
Ustalono również związki przyczynowo-skutkowe między szkodliwym piciem a występowaniem chorób zakaźnych takich jak gruźlica, AIDS. Spożywanie alkoholu przez ciężarną matkę może powodować płodowy zespół alkoholowy i przedwczesne powikłania porodowe.
Warto zobaczyć: FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy - co to jest?
Co może pomóc ograniczyć spożycie alkoholu?
„Alkohol jest substancją psychoaktywną o właściwościach powodujących uzależnienie, która od wieków jest szeroko stosowana w wielu kulturach. Szkodliwe spożywanie alkoholu powoduje duże obciążenie chorobowe, społeczne i ekonomiczne w społeczeństwach. Skutki nadmiernego picia alkoholu odczuwają również najbliżsi osoby pijącej: członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy i nieznajomi” – czytamy w raporcie WHO.
– Zbyt wiele osób, ich rodzin i społeczności cierpi wskutek efektów szkodliwego użycia alkoholu, jak przemoc, obrażenia fizyczne, problemy ze zdrowiem psychicznym i choroby, m.in. rak czy wylewy. Nadszedł czas, by wzmocnić działania zapobiegające temu poważnemu zagrożeniu dla rozwoju zdrowych społeczeństw – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, prezentując raport.
WHO wskazuje na instrumenty, które – jej zdaniem – pomogłyby w walce z alkoholizmem. Wśród nich są:
- ograniczenie dostępu do alkoholu, zwłaszcza dla osób niepełnoletnich,
- zakaz jazdy pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu,
- zmniejszenie popytu na alkohol poprzez wprowadzenie mechanizmów podatkowych i cenowych,
- kampanie edukacyjne uświadamiające konsekwencje picia alkoholu,
- zapewnienie przystępnego i niedrogiego leczenia osobom z zaburzeniami picia,
- wdrażanie badań przesiewowych i krótkich programów interwencyjnych w zakresie niebezpiecznego i szkodliwego picia w służbie zdrowia.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Rak piersi a alkohol: dlaczego kobiety nie powinny nadużywać trunków?
- Picie w czasie ciąży szkodzi dziecku! Kampania "Kocham. Nie piję"
- Alkohol szkodzi ciężarnym: na wszystkich butelkach mają być oznaczenia!
- Jesteś niewyspany? Twój mózg reaguje tak, jakbyś był pijany
Źródło: raport WHO, PAP
---------------------------------
zdrowie.radiozet.pl
Oceń artykuł