Zamknij

Co roku ponad 3 mln osób umiera z powodu alkoholu – najwięcej w Europie i Ameryce

25.09.2018 13:03

Co roku na całym świecie z powodu nadmiernego spożycia alkoholu umiera 3 miliony osób, co stanowi 5,3% wszystkich zgonów na świecie. Oznacza to, że co 20. zgonu przyczyną – bezpośrednią lub pośrednią – był alkohol. Tak wynika z opublikowanego we wrześniu raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Odsetek  zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu jest znacznie większy wśród mężczyzn (7,7%) niż kobiet (2,6%).

Alkohol - nadmierne spożycie
fot. Fotolia

Najwięcej pijących w Europie i obu Amerykach

Zdaniem ekspertów z WHO około 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet na świecie cierpi na schorzenia spowodowane piciem alkoholu. Najwyższy odsetek osób z takimi schorzeniami jest w Europie i w obu Amerykach (które WHO traktuje jako jeden region), a zaburzenia związane z piciem alkoholu powszechniejsze są w państwach bogatych. Choć eksperci przyznają, że tendencja picia alkoholu w krajach europejskich spadła o 10%, to wzrasta ona natomiast w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w regionie Zachodniego Pacyfiku i w Amerykach.
Niestety po alkohol sięga coraz więcej osób młodych (20-39 lat i mniej). To właśnie ta grupa wiekowa najbardziej cierpi z powodu nadmiernego picia. Szacuje się, że około 13,5% wszystkich zgonów wśród młodych ludzi spowodowanych jest piciem alkoholu.
Z danych z 2010 r. (na które powołuje się organizacja) wynika, że mężczyźni piją średnio 19,4 litra czystego alkoholu rocznie, a kobiety 7 litrów. Dziennie to około 33 miligramy czystego alkoholu. To mniej więcej tyle, co:

 • dwa 150-mililitrowe kieliszki wina,
 • 750 mililitrów piwa,
 • dwa 40-mililitrowe kieliszki wysokoprocentowego alkoholu.

W skali całego świata najczęściej spożywane są alkohole wysokoprocentowe, które odpowiadają za 45 proc. całej konsumpcji, na drugim miejscu jest piwo (34 proc.), a następnie wino (12 proc.).

Polecamy: Nie ma takiej ilości alkoholu, która mogłaby mieć pozytywny wpływ na zdrowie

Alkohol przyczynia się do wielu chorób

O tym, że picie alkoholu jest szkodliwe, wiadomo od dawna – przyczynia się on do ponad 200 chorób, a także do wielu urazów. Z raportu WHO wynika, że ze wszystkich zgonów mających związek ze spożywaniem alkoholu:

 • 28 proc. było efektem obrażeń, np. odniesionych w wypadkach samochodowych, podczas aktów przemocy czy wskutek samookaleczenia,
 • 21 proc. było związane ze schorzeniami układu trawiennego (np. marskość wątroby),
 • 19 proc. z chorobami układu krążenia (choroby sercowo-naczyniowe),
 • reszta zaś z problemami psychicznymi, rakiem etc.

Przy czym śmiertelne obrażenia związane z alkoholem występują najczęściej w młodszych grupach wiekowych.

Ustalono również związki przyczynowo-skutkowe między szkodliwym piciem a występowaniem chorób zakaźnych takich jak gruźlica, AIDS. Spożywanie alkoholu przez ciężarną matkę może powodować płodowy zespół alkoholowy i przedwczesne powikłania porodowe.

Warto zobaczyć: FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy - co to jest?

Co może pomóc ograniczyć spożycie alkoholu?

„Alkohol jest substancją psychoaktywną o właściwościach powodujących uzależnienie, która od wieków jest szeroko stosowana w wielu kulturach. Szkodliwe spożywanie alkoholu powoduje duże obciążenie chorobowe, społeczne i ekonomiczne w społeczeństwach. Skutki nadmiernego picia alkoholu odczuwają również najbliżsi osoby pijącej: członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy i nieznajomi” – czytamy w raporcie WHO.
– Zbyt wiele osób, ich rodzin i społeczności cierpi wskutek efektów szkodliwego użycia alkoholu, jak przemoc, obrażenia fizyczne, problemy ze zdrowiem psychicznym i choroby, m.in. rak czy wylewy. Nadszedł czas, by wzmocnić działania zapobiegające temu poważnemu zagrożeniu dla rozwoju zdrowych społeczeństw – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, prezentując raport.
WHO wskazuje na instrumenty, które – jej zdaniem – pomogłyby w walce z alkoholizmem. Wśród nich są:

 • ograniczenie dostępu do alkoholu, zwłaszcza dla osób niepełnoletnich,
 • zakaz jazdy pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu,
 • zmniejszenie popytu na alkohol poprzez wprowadzenie mechanizmów podatkowych i cenowych,  
 • kampanie edukacyjne uświadamiające konsekwencje picia alkoholu,
 • zapewnienie przystępnego i niedrogiego leczenia osobom z zaburzeniami picia,
 • wdrażanie badań przesiewowych i krótkich programów interwencyjnych w zakresie niebezpiecznego i szkodliwego picia w służbie zdrowia.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: raport WHO, PAP
---------------------------------
zdrowie.radiozet.pl