Zamknij

Aktywność fizyczna może być... zaraźliwa! Zaskakujące wyniki badań

24.04.2017
Aktualizacja: 16.11.2020 22:53

Po przeanalizowaniu danych dotyczących ponad miliona biegaczy na całym świecie, naukowcy dowiedli, że aktywność może być... społecznie zaraźliwa - zwłaszcza w przypadku mężczyzn chwalących się swoimi wynikami za pośrednictwem mediów społecznościowych!

Kadr z filmu
fot. ---

Pamiętacie kultową scenę, w której tytułowy bohater filmu "Forrest Gump" pewnego dnia - bez żadnego szczególnego powodu - postanawia pobiegać? Kiedy dobiega do końca ulicy, nabiera ochotę na przebiegnięcie całego miasta, a potem wyznacza sobie kolejne miejsca, które chce minąć podczas biegu. Jego niewinny jogging szybko przestaje być niewinną przebieżką i wkrótce zaczynają za nim podążać tłumy naśladowców. Okazuje się, że ich zachowanie wcale nie musiało być przypadkowe i podobne efekty można zaobserwować także na co dzień - w rzeczywistości, która nie ma nic wspólnego z filmową fikcją. 

Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Nature Communications opublikowano wyniki kompleksowych badań dotyczących ponad miliona biegaczy, których zachowania na różnych polach śledzono przez 5 ostatnich lat. Autorom badań udało się dowieść, że aktywność fizyczna może być społecznie zaraźliwa. Jak to możliwe?

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto biegać? Poznaj 10 powodów zdrowotnych

Co wynika z tego, że chwalimy się bieganiem w internecie?

Prof. Sinan Aral z MIT oraz dr Christos Nicolaides udowodnili to na podstawie danych udostępnianych przez współczesnych biegaczy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Im bardziej nasi znajomi użytkownicy są aktywni fizycznie, tym więcej sami ćwiczymy, a na dodatek... osiągamy lepsze wyniki sportowe!

- Dzielenie się szczegółowymi parametrami dotyczącymi efektów naszych starań w serwisach społecznościowych może mieć bezpośredni wpływ na zachowanie osób, należących do naszego kręgu znajomych - wyjaśniają naukowcy.

Badacze wiedzą, co mówią, ponieważ przeanalizowali dokładne dane dotyczące m.in. powiązań w serwisach społecznościowych, zwyczajów dotyczących biegania oraz lokalizacji udostępnianej przez ponad milion biegaczy. W sumie uczestnicy ich badań przebiegli razem iście kosmiczny dystans wynoszący ponad 359 mln km.

Wyniki jednoznaczne - każde 10 minut naszego biegu może skłaniać do przebiegnięcia dodatkowych 3 minut kogoś z naszych znajomych.

Rozpowszechnianie informacji dotyczących tego, ile i w jakim tempie udało się nam przebiec oraz ile spaliliśmy kalorii, może mieć bezpośredni wpływ na użytkowników należących do naszego grona znajomych i skłaniać ich do przebiegnięcia statystycznie 300 metrów więcej na każdy kilometr zaplanowanego przez nich dystansu.

Polecamy: Oglądasz sport w TV? Twoje ciało myśli, że biegasz truchtem

Zdrowa rywalizacja "internetowych biegaczy"

Według prof. Sinan Aral prosta zależność pomiędzy wynikami sportowymi osiąganymi przez naszych znajomych a naszą własną aktywnością fizyczną, wynika z prostej i starej jak świat zasady - w naturze człowieka leży porównywanie się do innych. Osiągnięcia osób, które są w czymś od nas lepsze, mniej lub bardziej świadomie motywują nas do intensywniejszej pracy.

Nawet jeśli sami sobie zaprzeczamy i udajemy, że nic nas nie obchodzą zachowania innych osób, to jednak twarde dane wskazują, że każda informacja pochodząca od biegaczy, może mieć wpływ na naszą aktywność fizyczną.

Choć badacze potwierdzają, że najsilniej działa na nas porównywanie się z lepszymi, to jednak nawet jeśli dowiemy się, że nasz znajomy ma od nas gorsze wyniki, możemy paradoksalnie jeszcze bardziej starać się poprawić nasze własne rezultaty, by zwiększyć dystans jaki dzieli nas od słabszych.

Najbardziej podatni na tego typu sportową rywalizację są mężczyźni. To właśnie pomiędzy panami zauważono najsilniejsze współzawodnictwo - większe niż w przypadku par mieszanych. Męskie zachowania sportowe wpływają jednak na obie płcie - zarówno na panie, jak i na panów. W przypadku kobiet, osiągnięcia "rywalek" mogą oddziaływać tylko na te z nich, które podczas badań zdeklarowały, że najbardziej zależy im na osiąganiu wyznaczonych sobie celów i realizowaniu ich.

źródło: Nature Communications

Zobacz także

Przypominacie sobie kultową scenę z filmu "Forrest Gump", w której tytułowy bohater inspiruje Amerykanów do wspólnego biegu? Teraz mamy dowód na to, że aktywność fizyczna może być... zaraźliwa społecznie!

- Tego dnia bez żadnego szczególnego powodu postanowiłem trochę pobiegać... Najpierw chciałem dobiec do końca drogi, a kiedy tam dotarłem pomyślałem, że przebiegnę całe miasto - tłumaczył Forrest Gump, któremu łagodna postać autyzmu nie przeszkodziła w zdobyciu majątku, uczestniczeniu w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki i przebiegnięciu USA. Wszystko wskazuje na to, że jeśli przyszłoby mu żyć w czasach Facebooka... mógłby zainspirować do biegania jeszcze więcej ludzi!

 

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π/mk