19-latka z paraliżem od gazu rozweselającego. Zużyła kilkaset nabojów
Coraz częściej odnotowuje się przypadki zatrucia gazem rozweselającym. Lekarze ostrzegają, że młodzi ludzie używają buteleczek z gazem, by się odurzać, jednak konsekwencje takiego działania mogą być tragiczne. 19-latka z Wietnamu w wyniku zatrucia gazem doznała uszkodzenia nerwu rdzeniowego i miała problemy z chodzeniem.

Do szpitala w wietnamskiej prowincji Thanh Hoa przyjęto 19-letnią pacjentkę, która wykazywała objawy zatrucia gazem N2O - informuje portal "Doi Song & Phap Luat". Dziewczyna skarżyła się na drętwienie rąk i nóg, znaczne osłabienie, paraliż, trudności w chodzeniu, brak apetytu i bezsenność. Członkowie rodziny 19-latki powiedzieli lekarzom, że nastolatka nadużywała gazu rozweselającego przez ostatnie 4 miesiące. Wdychała po około 5 butelek dziennie, więc w ciągu kilku miesięcy zużyła kilkuset nabojów tlenku diazotu (znanego jako gaz rozweselający).
Badania krwi kobiety wykazały duży wzrost stężenia homocysteiny i gwałtowny spadek witaminy B12. Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykazał natomiast uszkodzenie odcinka rdzenia kręgowego. Na podstawie badań klinicznych oraz informacji o pacjencie lekarz zdiagnozował u pacjentki uszkodzenie nerwu rdzeniowego szyjnego na skutek zatrucia gazem rozweselającym N2O.
Lekarze leczyli pacjentkę lekami poprawiającymi przewodnictwo nerwowe oraz suplementami witaminy B12. Po 5 dniach leczenia stan 19-latki znacznie się poprawił, mogła znów poruszać kończynami.
Gaz rozweselający wywołuje (nie)wesołe objawy
Podtlenek azotu, sprzedawany w jednorazowych srebrnych kanistrach, jest rozprowadzany do balonów i wdychany, aby wywołać chwilowe uczucie relaksu i euforii. Intensywne, regularne stosowanie "nitro" może prowadzić do wielu działań niepożądanych.
Gaz N2O jest bardzo niebezpieczny, ponieważ szybko dostaje się do płuc. Po zastosowaniu podtlenku azotu może wystąpić ciężki oddech, a skutki wdychania gazu i działanie na organizm są często nieprzewidywalne. U jednej osoby mogą pojawić się pozornie niewinne objawy odurzenia, u drugiej reakcja może być piorunująca i prowadzić do problemów z oddychaniem, a nawet do śmierci.
Częste objawy po zastosowaniu tzw. balonów nitro:
- zawroty głowy,
- trudności w jasnym, racjonalnym myśleniu (ocena sytuacji) z powodu niedoboru tlenu,
- halucynacje,
- ekstremalne bóle głowy,
- zniekształcenia dźwięku.
Skutkiem regularnego stosowania gazu może być poważne uszkodzenie nerwów, a także niedobór witaminy B12 i anemię.