Uczucie zmęczenia po ataku paniki. 5 rzeczy, które pomogą Ci się uspokoić

18.01.2023
Aktualizacja: 18.01.2023 10:26

Każdy atak paniki jest wycieńczający dla całego ciała. Po takim zdarzeniu przez resztę dnia możesz czuć olbrzymie zmęczenie. Jak sobie z tym radzić i co robić, by poczuć się lepiej? Podpowiadamy.

Zmęczenie po ataku paniki: jak sobie radzić?
fot. Shutterstock
  1. Po ataku paniki potrzebujesz regeneracji
  2. Życie toczy się dalej
  3. Skup się na drobiazgach
  4. “Wybiegaj” złe emocje
  5. Dbaj o swój rytm dobowy: codziennie

Osoby, które miewają ataki paniki, doskonale wiedzą, z jakimi emocjami się to wiąże. Podczas ataku całkowicie tracimy kontrolę nad ciałem, mamy uczucie oderwania od rzeczywistości. Mogą pojawić się nagłe zawroty głowy, zimne poty, silne mdłości. Osoby postronne nie są w stanie nic zrobić. Niektórzy opisują ataki paniki  jako uczucie umierania. To prawda – atak paniki jest przerażający i nawet gdy mija, trudno się uspokoić, z obawy, że ten stan może się powtórzyć. Gdy mamy atak paniki, nasze ciało próbuje z tym walczyć. Serce bije bardzo szybko, źrenice stają się szerokie, napinają się mięśnie. Jesteśmy “gotowi do ucieczki”. Cały ten proces wymaga zużycia ogromnych pokładów energii.

Silne emocje nie pozostają bez wpływu na ciało: po ataku paniki większość osób ma problem z normalnym funkcjonowaniem. Najprostsze czynności mogą być wyzwaniem. Jak zapanować nad zmęczeniem po takim ataku? Pamiętaj o tych wskazówkach:

Po ataku paniki potrzebujesz regeneracji

Twój organizm podjął ogromny wysiłek i potrzebuje odpoczynku. Lęki, z którymi walczysz nie są jak ból gardła, na który możesz wziąć tabletkę: to dużo poważniejsza sytuacja. Jeśli czujesz, że nie masz siły, po prostu odpocznij. A później zajmij się tym, co planowałeś na dany dzień.

Życie toczy się dalej

Po ataku paniki staraj się zbytnio nie zmieniać swoich planów. Oczywiście nie chodzi o ambitne sprawy, ale jeśli miałeś w planach spacer z psem czy zakupy, po prostu to zrób. Jeśli czujesz, że raźniej będzie Ci w towarzystwie kogoś bliskiego, poproś o to. Staraj się jednak nie zamykać przed rzeczywistością.

Skup się na drobiazgach

Opracuj swój własny sposób na oderwanie myśli od lęków. Nie zastanawiaj się przez cały dzień, co mogło wywołać atak. Oczywiście, warto znaleźć przyczynę, ale myślenie o tym przez kilka godzin w niczym nie pomoże. Znajdź zajęcie wymagające skupienia. Pomóc może np. wciągająca książka. Choć bezpośrednio po ataku paniki ciężko Ci wyobrazić sobie, że zajmiesz się oglądaniem serialu, gdy tylko poczujesz się lepiej, zrób to.

“Wybiegaj” złe emocje

Chociaż nie rozwiąże to wszystkich problemów, po ataku paniki warto trochę się poruszać: wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być bieganie, jazda na rowerze czy krótki spacer. W czasie ataku paniki w organizmie dochodzi do nagłego wyrzutu adrenaliny, a to z kolei sprawia, że we krwi wzrasta poziom cukru.

Dbaj o swój rytm dobowy: codziennie

Osoby zmagające się z atakami paniki powinny szczególnie dbać o rytm dobowy: chodzenie spać o tych samych  porach, regularne spożywanie posiłków. To wszystko pomaga uspokoić układ nerwowy. W dniu, w którym wystąpił atak paniki, postaraj się pójść spać dość wcześnie, nie pij kawy ani alkoholu.

Powyższe sposoby nie zastąpią terapii, która pomaga opracować schematy radzenia sobie z atakami paniki, jednak oprócz skorzystania profesjonalnej pomocy, warto nauczyć się nawyków, które pomogą nam normalnie funkcjonować.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.