Zamknij

Zaburzenia lękowe – jak je rozpoznać? Objawy nerwicy

31.12.2022
Aktualizacja: 31.12.2022 10:00

Nerwica (a właściwie zaburzenia lękowe) może objawiać się na wiele sposób. Objawy towarzyszące nerwicy mogą "mylić tropy" i imitować inne choroby. Dowiedz się, na co właściwie zwrócić uwagę. 

Objawy nerwicy
fot. Shutterstock

Nerwica, mówiąc obrazowo, to lęk o tysiącu twarzy, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, co doprowadza do "śmierci za życia". Powolnej – gdy lęk sączy się każdego dnia po trochu, lub gwałtownej – gdy atakuje znienacka, czego efektem są ataki paniki – napisał Marcin Małych, czyli dr Nerwica, psychoterapeuta, lekarz medycyny, w swojej książce "Jak żyć z lękiem. Poradnik".

Osoba przeżywająca atak panicznego lęku ma często wrażenie, jakby miało się stać coś strasznego, jakby umierała. Towarzyszą temu różne objawy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

"Towarzyszą temu przykre doznania pochodzące z ciała, które potrafią imitować prawie wszystkie znane na świecie choroby, a nawet zakłócać prawidłową pracę narządów ciała" – opisuje Marcin Małych i dodaje: "Około 30 proc. podatności na lęk to geny, czyli to, co dostajemy po przodkach, a 70 proc. to wychowanie, środowisko, dieta oraz to, jak traktujemy siebie na co dzień".

Jak rozpoznać nerwicę?

Nerwicę, a właściwie zaburzenia lękowe, potwierdza lekarz lub psycholog. Jest kilka warunków, które muszą być spełnione, m.in.:

  • osoba z nerwicą musi odczuwać jakiś rodzaj lęku oraz mieć myśli lękowe (dotyczące siebie lub bliskich),
  • lęk nie może być spowodowany chorobą somatyczną, czyli nie wynika z innej choroby (np. guza mózgu, nadczynności tarczycy) lub przyjmowanych leków.

Ważne!

Jeśli odczuwasz wysoki poziom lęku, a wszystkie badania wychodzą w normie, prawdopodobnie cierpisz na nerwicę. Zaburzenia lękowe są ogromnym obciążeniem dla organizmu. Stanowi też ogromne wyzwanie medyczne – nerwica jest bardzo trudna do leczenia.

Jakie są objawy nerwicy?

Najbardziej charakterystycznym objawem nerwicy jest lęk. Objawy, jakie mu mogą towarzyszyć, to:

Ta lista mogłaby być znacznie dłuższa.

Pamiętaj!

Jeśli zauważasz jakiekolwiek niepokojące objawy u siebie lub odczuwasz ogromny lęk, zgłoś się do lekarza lub psychologa.

Źródło: "Jak żyć z lękiem. Poradnik", Marcin Matych, Wydawnictwo Agora 2022

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.