Obserwuj w Google News

Zaburzenia lękowe i alkohol to zamknięte koło. Uważaj na pierwsze symptomy

2 min. czytania
08.09.2023 11:03
Zareaguj Reakcja

Zmagasz się z zaburzeniami lękowymi? Unikaj używek. Opublikowane właśnie badanie potwierdziło, że u osób z różnego rodzaju lękami, uzależnienie postępuje szybciej. Wyjaśniamy, jakie objawy powinny zaniepokoić.

Zaburzenia lękowe a alkohol: nowe badanie
fot. Shutterstock

Coraz więcej dorosłych na całym świecie walczy z zaburzeniami lękowymi: to jeden z najczęstszych problemów psychicznych, który dotyka ok. 20 proc. populacji. Objawy utrudniają normalne życie i sprawiają, że pacjenci całkowicie wycofują się z życia społecznego, starając się jak najbardziej obniżyć poziom lęku. Unikają konfrontacji z innymi, starają się jak najwięcej czasu spędzać w bezpiecznych warunkach, zazwyczaj w domu. Inne “sposoby”, to m.in. sięganie po alkohol, który początkowo łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, jednak w dłuższej perspektywie pogłębia zaburzenia. Temat ten zbadali naukowcy z National Comorbidity Surveys: wnioski są niepokojące.

Te osoby szybciej uzależniają się od alkoholu

Specjaliści analizowali związek między zaburzeniami lękowymi a problemami z alkoholem, biorąc pod uwagę obszerne dane z National Comorbidity Survey (NCS), zakrojonego na dużą skalę badania epidemiologicznego przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych w celu oceny częstości występowania i korelatów zaburzeń psychicznych w populacji ogólnej. Łącznie wzięto pod uwagę stan zdrowia ponad ośmiu tysięcy osób.
Okazuje się, że u pacjentów z lękami ryzyko nadużywania czy uzależnienia od alkoholu jest znacznie wyższe.  Autorzy artykułu zwracają jednak uwagę, że temat ten wymaga dalszych badań.

– Skuteczne leczenie lęku społecznego może przynieść skumulowane korzyści w postaci ograniczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych w populacji, chociaż aby mieć pewność, potrzeba więcej pracy – wyjaśnia Tom Rosenström, autor badań.

Alkohol nie łagodzi lęków. Tak wpływa na psychikę

Chociaż alkohol może doraźnie łagodzić stres, efekt ten bardzo szybko mija. Wystarczy jednorazowa dawka alkoholu, by następnego dnia czuć się znacznie gorzej, nie tylko fizycznie. Kac sprawia, że układ nerwowy szwankuje, a im częściej jesteśmy w takim stanie, tym większe ryzyko, że lęki się pogłębiają. U osób nadużywających alkoholu, jeszcze zanim się uzależnią, mogą pojawić się alarmujące symptomy, takie jak:

  • ciągłe rozdrażnienie
  • zaburzenia snu
  • nadwrażliwość na bodźce
  • ataki paniki
  • nadmierne zmęczenie
  • problemy z koncentracją
  • niepokój

Jeżeli obserwujesz, że po alkoholu nasilają się negatywne emocje i lęki, najlepiej całkowicie z niego zrezygnować.

Źródło:

  • Tom H. Rosenström, Fartein Ask Torvik, Social anxiety disorder is a risk factor for alcohol use problems in the National Comorbidity Surveys, Drug and Alcohol Dependence, Volume 249,2023, 109945, ISSN 0376-8716, doi.org/10.1016/j.drugalcdep.2023.109945